Skip to content

BGEE - mądrość i charyzma

szogunszogun Member Posts: 5
Właśnie odświeżyłem sobie Baldura, chciałem przejść go ponownie po latach, ale tym razem bez błędów w tworzeniu postaci i tu pojawia się kilka pytań dot. charyzmy i mądrości.
Charyzma wpływa jak wiadomo na reakcję u NPC, pytanie ile tej charyzmy jest mi w rzeczywistości potrzebne, żebym miał dostępne wszystkie możliwe zadania i kwestie dialogowe?
Mądrość jak wiadomo nie wpływa w żaden sposób na rzuty obronne, ale czytając na różnych stronach dot. BG pojawiają się informacje, że mądrość wpływa na zaklęcia działające na umysł (uroki) oraz modyfikator obrażeń przeciwko magii. No i jak to w końcu jest z tą mądrością? Wpływa czy nie wpływa, a jeśli tak to czy są na to jakieś tabelki?

Comments

  • SornfeinSornfein Member Posts: 36
  • szogunszogun Member Posts: 5
    Niezupełnie o to mi chodziło.
    W artykule dla BG1:
    http://baldur.cob-bg.pl/bg1ee/charyzma-bg1ee
    jest napisane, że należy dać jak najwięcej do charyzmy, ale trochę się to mija z celem, pamiętam że nigdy nie grałem z wymaksowaną charyzmą i mimo wszystko nie używając żadnych pierścieni itp. nie miałem problemu ze zleceniami zadań czy opcjami dialogowymi. Pytanie tylko ile jej tak naprawdę potrzeba - mowa o BG1. W tabeli są jakieś punkty reakcji, ale te cyferki nic mi nie mówią.
    Co do mądrości to w artykule, który przytoczyłeś jest 'W przypadku klas innych niż kapłan i druid (choć także mag i czarownik) mądrość nie ma żadnego znaczenia i jest najmniej istotną cechą' a na tej samej stronie, dokładnie w tym artykule: http://baldur.cob-bg.pl/node/710
    stoi, że 'Mądrość wpływa na zaklęcia działające na umysł (uroki) i modyfikator obrażeń przeciwko magii'
    Trochę się to wyklucza jedno z drugim. A w instrukcji do BG2 znalazłem tabelkę, w której jest kolumna 'Modyf. obr. p. magii', tylko pytanie czy gra to uwzględnia.
  • memorymemory Member Posts: 83
    Moim zdaniem w BG1 sens ma ustawienie Charyzmy albo na 9, czyli najniższą wartość, przy której nie pojawia się jeszcze żaden ujemny modyfikator, albo na 18. Ta druga opcja daje dostęp do kilku bonusów, ale żadnych fajerwerków się raczej nie spodziewaj (sztylet +1 jeszcze w Canlekeep na przykład). Wpływ Charyzmy na ceny jest znacznie mniejszy niż wpływ Reputacji, a poza tym pieniędzy jest w tej grze i tak za dużo. Być może w BG2 jest więcej spraw zależnych od wysokości Charyzmy, ale tam z kolei już na początku gry można zdobyć pierścień, który podnosi jej wartość do 18. Czyli wybierasz wartość 9 przy tworzeniu postaci i tracisz jeden slot na pierścień, albo 18 i zachowujesz szansę założenia dwóch pierścieni ;).

    Mądrość nie wpływa na żadne rzuty obronne; twórcy gry nie zaimplementowali ostatecznie tego elementu mechaniki AD&D do BG. A szkoda, bo Mądrość nabrałaby wtedy jakiegoś znaczenia i zmusiła graczy do rozsądniejszego rozdzielania punktów przy tworzeniu postaci. Aż dziwne, że nikt jeszcze nie próbował naprawić tej sytuacji jakimś modem. Oczywiście im wyższa Mądrość, tym większa Wiedza, ale to już nie tak istotny aspekt. Mądrość zwiększa też ilość czarów u kapłanów i druidów, i tak naprawdę chyba tylko grając tymi klasami warto w mądrość inwestować, czyli zamiast na minimum ustawić jej wartość na maksimum.
  • szogunszogun Member Posts: 5
    Aha, czyli z charyzmą na te 9 pkt. nie muszę się obawiać, że mi coś umknie istotnego z gry. Ok o to mi chodziło.
    Rozumiem, że wersja EE nie naprawia błędu z mądrością i rzutami ochronnymi? W sumie i tak postanowiłem zagrać paladynem i tak się złożyło, że wylosowałem 99 pkt. więc jest ich sporo do przydziału.
    Dzięki za odpowiedzi
  • memorymemory Member Posts: 83
    szogun said:

    W sumie i tak postanowiłem zagrać paladynem i tak się złożyło, że wylosowałem 99 pkt. więc jest ich sporo do przydziału.

    Biorąc pod uwagę, że paladyn i tak ma minimalną wartość Charyzmy ustawioną na 17, i że masz aż za dużo punktów do przydzielenia, to grzechem byłoby nie podnieść jednak tej Charyzmy do 18. Ten jeden punkt nie zrobi różnicy przy żadnej innej cesze (podnoszenie Mądrości ponad minimalną 13, czy tam 14, nie dołoży i tak dodatkowych czarów do kapłańskiego zwoju), a za to na pająki w Beregoście wyruszysz z kilkoma butelkami Antidotum gratis ;D.

Sign In or Register to comment.