Skip to content

Zasady systemu D&D w BG EE

SadhuSadhu Member Posts: 4
Witam.
Czy istnieje jakiś poradnik lub opis systemu D&D użytego w BG?
Sporo niuansów wciąż pozostaje dla mnie niejasnych, a bardzo bym chciał grać bardziej świadomie - rozumieć wszystkie zależności w statystykach i wymasterować swoich bohaterów.
Powiedzcie skąd Wy czerpaliście wiedzę na temat systemu.

Z góry dzięki!

Comments

  • YoYoYoYo Member Posts: 71
    Stara instrukcja do BG chyba opisuje sporo, w jaki sposób liczy się walkę, cechy itp.
  • WybranWybran Member Posts: 162
    edited December 2012
    Bardziej adekwatna będzie instrukcja do BG2.

    Ktoś chyba u nas wrzucał.
  • AdalbertMazurekAdalbertMazurek Member Posts: 106
  • fridekfridek Member Posts: 113
    jeszcze dobrze jest opisana mechanika tutaj: http://crpg.insi.pl/baldurs-gate-2/mechanika/1711a
  • SadhuSadhu Member Posts: 4
    Dzięki za cynk.
    Przeczytałem podręczniki i zrozumiałem sporo nowych rzeczy. Z pewnością będę do nich wracał.

    Co myślicie o stworzeniu zawadiaki nastawionego na dwa sztylety? Czy sztylety jako najsłabsza broń są sensownym wyborem i to na dodatek w sytuacji, gdy zawadiaka nie ma mnożnika za sztyletowanie?
    Czy faktycznie charyzma, mądrość i inteligencja nie są mi do niczego potrzebne grając taką postacią?
  • Arriv87Arriv87 Member Posts: 25
    edited December 2012
    @Sadhu
    Na wielu stronach są spisy broni jakie występują w BG 1 i 2, sprawdź i sam oceń. W mojej opinii sztylety nie są najsłabszą bronią w grze, ale są rodzaje broni zdecydowanie silniejsze. Zawadiaka nie ma bonusu do ciosu w plecy, więc według mnie wybór sztyletów nie jest wyborem optymalnym, a nawet jak nasz złodziej ma możliwość zadawania ciosu w plecy, to uważam, że lekkie miecze są do tego celu po prostu lepsze. Postać walcząca sztyletami nie będzie "bardzo słaba" bo różnice nie są bardzo duże szczególnie wśród broni w BG 2 gdzie możemy znaleźć sztylety zadające 2k4 obrażeń plus bonusy od umagicznienia, dodatkowo będzie to postać klimatyczna. Niemniej jednak pod względem czystej siły w zwarciu to są znacznie, znacznie lepsze bronie dla zawadiaki.

    Charyzma przydaje się każdej postaci, ale nie jest szczególnie istotna. Wpływa ona na ceny w sklepach i na reakcje bohaterów niezależnych, natomiast mądrość i inteligencja dla zawadiaki faktycznie nie dają nic poza bonusami do wiedzy. Z tego co zauważyłem mądrość nie wpływa nawet na rzuty obronne przeciw magii. Ja ze względów estetycznych daję mądrości i inteligencji nie mniej niż 10, podobnie jak każdej innej statystyki, ale ja mam manię losowania stat i mi zawsze ich wystarcza do takich zabiegów.
Sign In or Register to comment.