Skip to content

Enhanced czy Trilogy?

ShelazarShelazar Member Posts: 2
Warto kupować wersję rozszerzoną? Czy faktycznie różni się czymś od Trylogii?

Comments

  • zwadekzwadek Member Posts: 156
    Przede wszystkim tym, że BGEE to nie jest trylogia a odświeżona, lepiej wyglądająca wersja pierwszej części.
  • ShelazarShelazar Member Posts: 2
    Qrde mój błąd, pisząc o trylogii miałem na myśli pierwszą część bo to właśnie go zamierzam odświeżyć a na forum mnóstwo osób narzeka na błędy których wcześniej nie było.
  • maneromanero Member Posts: 392
    BGEE to przyszłość.
  • IlphalarIlphalar Member Posts: 68
    Większość błędów została już poprawiona, z poważniejszych kwestii wymieniłbym brak (fenomenalnego swoją drogą) polskiego dubbingu, który musisz sobie dograć samodzielnie (patrz wątek: "Co zrobić, by mieć dubbing w bgee"), oraz wciąż niską kompatybilność z dawnymi modami (chociaż na przykład Unfinished Business i BG1NPC Project znajdują się w fazie testów). Warto natomiast pamiętać, że to BGEE stanowi na obecną chwilę "domyślną" wersję Wrót Baldura, stąd też ewentualne dodatki, poprawki i modyfikacje będą raczej wychodzić właśnie (jeżeli nie tylko) pod BGEE. A co do różnic, cóż, na obecną chwilę mamy czwórkę nowych NPC, kilka nowych lokacji, odświeżoną grafikę i liczne poprawki w samej mechanice gry.
  • okulciookulcio Member Posts: 22
    @Shelazar - po pierwsze nie warto kupować EE bo niczym od BGT się nie różni, po drugie gra się słabo sprzedaje i niedawno wylądowała na steamie. Jak już chcesz tą wersję to poczekaj na obniżkę ceny.
    @Ilphalar - dodatki, poprawki będą wychodzić jak najbardziej tylko na tą wersję ale nie koniecznie modyfikacje. BGEE ma nie niską, tylko zerową kompatybilność z dotychczasowymi modami. Takie mody jak BG1NPC jak w ogóle wyjdą pod EE to nie wcześniej jak za pół roku! Autorzy modów niechętnie są nastawieni na konwersje swoich modyfikacji pod BGEE, może po wydaniu BG2EE to się zmieni.
    Na dzień dzisiejszy powiedzmy szczerze - BGT jest lepsze od EE
  • IlphalarIlphalar Member Posts: 68
    edited January 2013
    @okulcio Na dzień dzisiejszy BGT oferuje większe możliwości moddowania od BGEE, to prawda, co do modyfikacji, większość z nich faktycznie nie działa, konwersja BG1NPC powstaje jednak od co najmniej miesiąca, podobnie, jak konwersje kilku innych dużych modów (swoją drogą nie pamiętam zbyt wielu większych modyfikacji do pierwszej części Baldura, a i spośród nich poleciłbym najwyżej kilka).

    Jeżeli chodzi o modyfikacje, które są w pełni kompatybilne polecam zajrzeć do wątku "bgee mod compatibility"; brak jakiejś pozycji w powyższym wątku nie oznacza oczywiście, że taki mod z całą pewnością nie działa. Wielu autorów znanych modyfikacji (BG1NPC, UB, The Grey Clan, etc) jest jak najbardziej zainteresowanych ich konwersją (co po niektórzy uczestniczyli z resztą w beta testach).

    Natomiast BGEE oferuje (mimo wszystko!) większą stabilność gry pod nowymi systemami operacyjnymi, zauważalnie "odpikselowaną" szatę graficzną, multiplatformowość, cztery dodatkowe postacie niezależne (w tym całkiem sporo banterów, romanse), oraz kilka bardzo porządnie wykonanych questów i lokacji. Osobiście ja również trochę się zawiodłem na BGEE, ale jak zauważył @manero BGEE to przyszłość tej serii i na pewno nie sposób traktować go w kategoriach porażki.
  • LuckyLucky Member Posts: 645
    Jestem zdecydowanie za EE. Raz, że to tytuł i wersja przyszłościowa, to dwa - poza aktualnymi - posiada coraz mniej błędów. A osobiście bardzo mi się podoba to co panowie zrobili z tym tytułem i na pewno kupię BG2EE
  • okulciookulcio Member Posts: 22
    Wątek http://forum.baldursgate.com/discussion/6967/bgee-mod-compatibility-thread/p1 śledzę prawie od początku wydania BGEE akurat jedynym modem który działał choć nie do końca dobrze z BGEE był http://www.gibberlings3.net/readmes/readme-bg2tweaks.html
    Ja na win 7 64 professional, nie mam żadnych problemów ze stabilnością BGT. Najprawdopodobniej problem stanowi win 7 home edition, który nie posiada zgodności z XP.
    Nowy kontent jak dla mnie jest tak naprawdę mierny, dodawanie nowych NPC jest zbędne, gdyż w grze mamy już 24 grywalne postacie. Mod BG1NPC skupia się właśnie na rozbudowie tych starych i to w zupełności wystarcza. Ba, robi to o wiele lepiej niż nowe banery i romanse z BGEE. Na tym należało się skupić a nie dodawać nowych NPC.
    Nie ukrywam, że jeśli idzie o wsparcie nowych rozdzielczości to panowie z overhaul się postarali, bo Widescreen mod z BGT nie do końca dobrze współpracuje.

    Jak wyjście BG1NPC, UB to nowa wersją Baldura uznam za udaną ;)
    Na The Grey Clan Episode II czekam już od ładnych paru lat :P




  • LuckyLucky Member Posts: 645
    Ja mam win7 home edition i jest wszystko OK.
  • zwadekzwadek Member Posts: 156
    a czy The Grey Clan Episode nie został już porzucony? To w moich oczach najlepszy (duży, questowy) mod do pierwszego Baldura, pamiętam ile satysfakcji dawały mi walki w finałowej lokacji, toteż moja rozpacz była tym większa, gdy się dowiedziałem, że drugiej części nie będzie... ostatni update dot. drugiego epizodu pochodzi z 2006 roku :(
    Co do nowych NPCów to, no cóż... rzeczywiście nie są najlepszej jakości. Co prawda wszyscy mają oryginalne zarysy, tj. Mnich, biseksualny orczy Czarny strażnik, czy elfia dzika magiczka (przypominająca trochę skrzyżowanie newerwinterowej Quary z Aerie), Jednak ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Liczba dialogów nie dorównuje nawet w połowie temu co możemy doświadczyć w BG2 lub w BG1NPCProject - dla porównania - z Neerą mamy maksymalnie 6 dialogów a z Jaheirą w BG2 mamy iż aż 35 w samym SoA! W drugiej części baldura NPCe zawsze komentowali wszystko co się dzieje. Nie było questu, w którym ktoś by czegoś nie wtrącił, nie dopowiedział, nie wyraził swojej opinii. A w BGEE poza wstawkami dotyczącymi własnych zadań to tylko Dorn wrzucił trzy grosze raz o nieufności i dwa o moim dziedzictwie po przeczytaniu listu od Goriona.
    Niemniej jednak bardzo się cieszę, że BGEE wyszło, bo widzę przyszłość i możliwości jakie niesie, ale mimo wszystko przeszedłem grę tylko raz i ponownie przysiądę pewnie dopiero jak kompatybilne będzie SCS, Rougue rebalancing i przede wszystkim BG1 NPC Project
  • gumisiwogumisiwo Member Posts: 190
    edited January 2013
    Tak samo lokacje związane z NPC. Sorry, ale wypchana goblinami lokacja, która nie jest ani żadnym wyzwaniem ani nie starcza na dłużej niż parenaście minut to można wsadzić jako jedną z wielu map, a nie finałową lokację questa. Ale mimo może nie całkowicie trafionych pomysłów z nową zawartością jestem na tak, choćby za samo odświeżenie grafiki. Jest po prostu wygodniej. A jeśli ktoś chce po ukończeniu jedynki przejść dwójkę, droga wolna, import działa. Mam jedynie nadzieję, że twórcy ogarną swój system komunikacji i styl pracy. Bo jak na razie to chyba nie do końca wiedzą jak dobrze wszystko rozplanować.
  • okulciookulcio Member Posts: 22
    Witam ponownie....a czy The Grey Clan Episode nie został już porzucony? Jak najbardziej tak, to był sarkazm z mojej strony!
    Co do obniżki ceny BGEE miałem racje, właśnie kupiłem za 25 zeta:)
  • nmenme Member Posts: 24
    14 euro na steamie i 20 dolarów na beamdogu :c
  • nmenme Member Posts: 24
    nikt, nie znałem tej strony i myślałem, że tylko te dwie wymienione mają prawa ^^
  • viaderviader Member, Translator (NDA) Posts: 875
    wygląda na to, że BGEE niedługo będzie w kioskach tak wszystkim oddają dystrybucję :)
  • GriegGrieg Member Posts: 507
    Jak na mój gust to wygląda na to, że kupili na promocji na steamie (zwróćcie uwagę na "aktywacja:steam") i teraz odsprzedają
  • okulciookulcio Member Posts: 22
    @nme - gdybyś odwiedzał (chyba najlepsze forum w polsce poświęcone BG)
    http://athkatla.cob-bg.pl/ - to byś wiedzał że gra kosztowała 20 zeta teraz kosztuję 25zł
    @Grieg - na tej stronie kupujesz sam klucz go BGEE, z tąd ta aktywacja przez steam.
    Na steamie ogólnie gry są drogie ze w/g to, że musimy kupować w Euro. Ale bardzo czesto są spore obniżki trwające tylko kilka godzin. Mi się już udało kupić tanio parę fajnych gier:D
  • GriegGrieg Member Posts: 507
    edited March 2013
    Wiem, dlatego piszę, że kupili na promocji i odsprzedają, sam się już kilka razy skusiłem gdy sprzedawali 3 Złamane Miecze za może 6zł (bodajże 1,75euro to było), w podobnej cenie były też obie części syberii? Do dzisiaj też się cieszę z zakupu na promocji zestawu Trine'ów, świetne gry - przypominają stare dobre czasy z bardzo ładną grafiką:D

    Dobra dość odbiegania od tematu, wracając do meritum postaram się być obiektywny i przedstawię aktualny stan rzeczy:

    Trilogy:
    + jest lepsze na tą chwilę pod względem wielkości (większość modów, zwłaszcza dodających zadania, jest niekompatybilna z BGEE na tą chwilę), tego, że nie musisz czekać na kontynuację (BG2EE),
    - większa złożoność instalacji, (choć wygląda na to, że to będzie ciągle też problemem w BGEE)

    BGEE:
    + by osiągnąć ten sam poziom zaawansowania potrzeba znacznie mniej modów, DLC (uznam to za plus skoro są darmowe na tą chwilę) oraz zawartość główna gry jest wzbogacona o nowe klasy i rasy, naprawione niektóre zadania, dodane nowe przedmioty, poprawione więcej błędów niż w modach, wsparcie techniczne
    - brak oficjalnego wsparcia dubbingu PL, niekompatybilne mody, większe wymagania i problemy z działaniem na niektórych sprzętach (patrz zwłaszcza karta graficzna intel), nowe błędy

    Gwoli ścisłości, sprostowanie:
    okulcio said:

    BGEE ma nie niską, tylko zerową kompatybilność z dotychczasowymi modami.

    http://forum.baldursgate.com/discussion/6967/bgee-mod-compatibility-thread/p1
    Nie chce misie tłumaczyć, kto chce to zrozumie meritum mojego sprostowania, zważywszy, że większość pozycji na liście "might" i "partially" i są jeszcze sprzed uaktualnienia.
    Edit: coś xtra na jeszcze większą poprawę nastroju:
    CamDawg said:

    Not as far as I know, but I suspect an updated WeiDU is going to make a lot of things suddenly compatible.

    Post edited by Grieg on
Sign In or Register to comment.