Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Categories

Axis & Allies 1942 Online is now available in Early Access! Buy it on Steam. The FAQ is available.
New Premium Module: Tyrants of the Moonsea! Read More
Attention, new and old users! Please read the new rules of conduct for the forums, and we hope you enjoy your stay!

Chronologia Zapomnianych Krain

AndrzejAndrzej Member Posts: 4
edited September 2012 in Polski
Witam, czy jest ktoś w stanie przedstawić rys historyczny zapomnianych krain od 1372r KD? Oraz jak WoTC (a właściwie czy w ogóle) popchnęli historię dziecka Bhaala. Obligujące są książki Philipa Athansa czy gra BG? Ściślej pytanie jest takie: syn Bhaala został bogiem czy nie, a jeżeli został czy miał wpływ na zmiany jakie zaszły w FR w 4 edycji?

Comments

 • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,037
  edited September 2012
  @Andrzej – historia z BG nie jest nigdzie wspomniana poza grą.

  Tu masz listę wydarzeń od czasu niepokojów do 4ed (błe :P)

  http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/Era_of_Upheaval

  Generalnie, w Czasie Niepokojów, Bhaal został zabity i tyle. Opisane to jest w Trylogii Awatarów. Dzieci Bhaala to „wymysł” twórców gry.

  Wg FR Wikia, wydarzenia z gier można uważać za kanoniczne, chyba że są sprzeczne z już istniejącą wiedzą. Nie czytałem książek Athansa na podstawie BG, więc nie wiem jak się kończą, ale zakładając, że nie zostaje w nich bogiem, prawdopodobnie są kanoniczne.

  Edit: Ten cały konflikt Wrota vs Amn nie jest nigdzie opisany, ale można zakładać, że się odbył – Faerun jest dużym kontynentem i opisując go w całości, ten konflikt wcale nie byłby taki widoczny.

 • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
  edited September 2012
  Nie do końca tak jest.

  Historia z BG została uwzględniona w "Grand History of the Realms" (jednym z ostatnich podręczników, które wyszły przed przeskokiem związanym z Plagą Czarów i 4. edycją) a co za tym idzie jest kanoniczna. Mamy tam wspomniany konflikt Wrót i Amnu, spisek Sarevoka, śmierć (i późniejsze wskrzeszenie) książąt Wrót Baldura, Irenicusa, zniszczenie Saradush i jeszcze trochę rzeczy. Przy czym idzie ona z duchem książek, w których Abdel Adrian zrzekł się mocy Bhaala. Poza tym fabuła musiała zostać dostosowana do linii czasowej papierowego erpega i co za tym idzie wszystkie wydarzenia zostały umieszczone w roku 1368 RD.

  Z innych źródeł to wątek potomków Bhaala pojawił się w "Lost Empires of Faerun". Natomiast niektórzy bohaterowie z pierwszej części zostali opisani w magazynie Dragon.

  Nie zmienia to faktu, że sama historia z Baldura nie miała żadnego wpływu na wydarzenia związane z Plagą Czarów. Jeśli chodzi natomiast o timeline to kiedyś (jakoś w roku 2007) na stronie WotC była rozpisana cząstkowa historia po 1385 RD, ale nie wiem czy dalej tam jest.

  cherrycoke2l
 • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,037
  edited September 2012
  @Radnon… odmieniłeś mi światopogląd tym postem. Sprawdziłem i rzeczywiście. Nie miałem pojęcia o tym, że te zdarzenia zostały tak „oficjalnie” przyjęte (inne gry nie zostały chyba nigdzie tak uwzględnione, sprawdziłem właśnie IWD i pojawia się wątek Crenshinibona, ale w kontekście Drizzta)

  W każdym razie, w żadnym timeline nie pojawia się chyba później cokolwiek, co ma związek z fabułą BG.

  Edit: Na FR Wikia jest dokładny timeline, gdy się kliknie na którąś z dat. Potem można przeglądać rok po roku.

  Radnon
 • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
  Nie ma sprawy. "Wielka historia..." to mało znany dodatek w naszym kraju. Masz natomiast rację odnośnie późniejszych wydarzeń, w 4. edycji żadnych odniesień do Baldura nie ma (przynajmniej w materiałach erpegowych).

  Jeśli chodzi o kanoniczność innych gier komputerowych to zależy, o których mówimy. Ze "współczesnych" tytułów to poza Baldurem w kanonie pojawia się "Pool of Radiance II" (doczekało się nawet papierowej przygody rozwijającej fabułę) i "Neverwinter Nights" (dokładnie zaraza znana z pierwszej części). Natomiast starsze produkcje są dość mocno osadzone w kanonie i od dawna traktowane jako fragment historii świata.

  pablo200783
 • pablo200783pablo200783 Member Posts: 96
  Mało kto w naszym kraju interesuje się fantastyką w wydaniu Zapominanych Krain sama chronologia dobra rzecz jeśli lubi temat. Swego czasu lubiłem czytać o wydarzeniach oraz bóstwach w Ferunie.

 • pablo200783pablo200783 Member Posts: 96
  Mam się dokopałem może kogoś zainteresuje dużo tego ;)

  Chronologia czyli spis w kolejności czasów dawnych...

  Era: Czas smoków
  Czasy nieznane do - 24000 KD. (kalendarza dolin)

  Faerunem (wówczas jednym wielkim kontynentem) rządzą smoki i olbrzymi; elfy i krasnoludy tworzą małe, lecz szybko rozwijające się społeczeństwa. Krasnoludy pokonują olbrzymów i zakładają swoje pierwsze królestwa, pod koniec ery elfy zaczynają robić to samo ze smokami. Era kończy się wydarzeniem nazwanym Sundering.

  Czas nieznany. Uchodźcy za Królestwa Tintageer (królestwo Faerie) przyzywają Wysoką Magię elfów i uciekają z Faerie na Toril. Swój nowy dom, olbrzymi kontynent nazywają Faerun, Jeden Ląd

  - 25000 KD. Pierwsze wzmianki o twierdzy Ironfang na Smoczym Morzu pojawiają sie w dracońskich legendach.

  - 24000 KD. Sundering. Potężni magowie zbierają sie w sercu Faerunu, w Punkcie Zgromadzenia. Zapominając o lekcji jaką dało im zniszczenie Tintageer kilka stuleci wcześniej magowie rzucają zaklęcie mające stworzyć wspaniałą elfią ojczyznę. W Dniu Narodzin o zachodzie słońca zaklęcie osiąga szczyt. Faerun zostaje rozbity na mniejsze lądy setki miast zostaje zatopionych, umierają tysiące elfów. Faerun przestaje być nazwą jedynego lądu na globie, od tego czasu jest to nazwa największego kontynentu. Powstaje Evermeet; elfy otrzymują Drzewo Dusz

  Era: Pierwsze kwiecenie

  - 24000 do -12000 KD

  Elfy ponownie osiągają szczyt (są bardzej rozwinięte niż 15000 lat temu). Do wielkich elfich cywilizacji zaliczają się: Aryvandaar, Illefarn, Ilythiir, Keltormir, Miyeritar oraz Shantel Othreier. Po sukcesie elfów w kampani przeciwko orkom, smokom i olbrzymom inne rasy zaczynają powoli tworzyć swoje cywilizacje

  - 23900 KD. Leśna cywilizacja Sharlarion przetrwała Sundering prawie bez strat. Wkrótce zaczyna się mnożyć i zajmować sąsiednie terytoria. Niedługo później powstaje elfie królestwo Aryvandaar (obecnie Wysoki Las)

  - 23600 KD. Pierwsze elfie osadnictwo Shentel Othreier (Zielone Pola)

  - 23200 KD. Pierwsze elfie osadnictwo Shentel Othreier (Shaar i las Amtar)

  - 23100 KD. Pierwsze elfie osadnictwo Syórpiir (Ankhwood i Chokalwood)

  - 22900 KD. Pierwsze elfie osadnictwo Illefarn (Ardeep, lasy Kryptgarden i część doliny Dessarin)

  - 22500 KD. Pierwsze elfie osadnictwo Orishaar (Duskwood i Shaar)

  - 21400 KD. Pierwsze elfie osadnictwo Thearnytaar (Thornwood)

  - 21000 KD. Pierwsze elfie osadnictwo Eiellur (Winterwood)

  - 20000 KD. Rozpoczyna się spór między mrocznymi elfami z południa Ilythiir a Orishaar (trwa on przez następne 7000 lat)

  -18800 KD. Pierwsze elfie osadnictwo Miyeritar (dzisiejsze High Moor i Mglisty las). Osadnikami są mroczne i zielone elfy z Aryvandaar, które opuszczają swoje dotychczasowe siedziby z powodu sporów politycznych z Wysokimi elfami.

  -17800 KD. Powstanie wielkich elfich osadnictw na terenie Keltormir (dziś Las Tethyr pokrywający wówczas cały Tethyr, Amn, Erlkazar i Calimshan). Osadnicy to szare i leśne elfy poszukujące spokojnego życia i izolacji od reszty elfów.

  -17500 KD. Niepodległe królestwa Thearnytaar, Eiellur i Syórpiir rozpoczynają dyskusje nad zjednoczeniem elfów z Satyrwwod (dziś Thornwood-Chondalwood).

  -17100 KD. do -16800 KD. Wojna Trzech Liści. Jednoczenie Satyrwood zostaje przerwane przez drowich szpiegów i assasynów z Ilythiiru mordujących przywódców i unieszkodliwiających zwolenników zjednoczenia doprowadzając w ten sposób trzy królestwa do wielofrontowej wojny. Wpływ Ilythiiru nie został odkryty przez stulecia.

  -17100 KD. Elfy z Eillur, Syorpiir i Thearnytar emigrują w okolica Wewnętrznego Morza na następne siedem mileniów.

  -15300 KD. Elficki klan Vyshaan rosnie w siłę w Aryvandaar pod rządami Coronal Ivósaar Vyshann.

  -14700 KD. Władcy Vyshaan usiłują na drodze dyplomatycznej przyłączyć do swojego królestwa Miyeritar.

  -14000 KD. Barbarzyńskie plemiona ludzi zamieszkują tereny Keltormir, żyjąc w lasach i unkikając bardziej zaawansowanych ras smoków, elfów i gigantów.

  -13900 KD. Miyeritar staje się ośrodkiem elfiej sztuki i wyokiej magii na Faerunie.

  -13200 KD. Pomiędzy Miyeritar a Aryvandaar rozpoczynają się scesje i utrudnienia w handlu.

  Era: Wojny koronne
  -12000 do -9000 KD.

  Wojny koronne wybuchły około dwanaście mileniów temu. Zamieszane w nie były cztery pokolenia walczących ze sobą elfów. Dwa najważniejsze wydarzenia Wojen to Czarna Zaraza która, zniszczyła królestwo Miyeritar pozostawiając po sobie wypaloną równinę dziś nazywaną Wysokim Wrzosowiskiem. Drugim wydarzeniem było Zesłanie Drowów kiedy to Mroczne Elfy w jakiś sposób odporne na zaraze stanęły do walki przeciw pozostałym elfom i przegrały. Wtedy to zstąpiły do Podmroku.

  -12000 KD. Wojny Koronne/Powstanie Imperium Vyshaantar. Po stuleciach bezowocnych zabiegów dyplomatycznych niecierpliwi władcy Aryvandaar najeżdżają Miyeritar i stwaiają postulat Shantel Othreier: albo przyłączą się do ich królestwa albo zostana potraktowani jak Miyeritar.

  -11800 KD. Miyeritar jest okupowany i zaaneksowany przez Aryvandaar, jednak kilka klanów i twierdz kontynuuje walki z najeźdcami. Wiele elfów z Illefarn gardzi zajętą przez ich kraj neutralną pozycją i zepwnia uciekinierom z Miyeritar bezpieczne schronienie.

  -11700 KD.
  1. Smoki palą południową część Shantel Othreier odzielając las (wkrótce nazywany Wyrmwood). Tethir, król Keltormir (wkrótce nazywany pogromcą smoków) samodzielnie pokonuje dwa Wielkie Wyrmy z Ridge, ratując w ten sposób wiele elfów z Keltormir i Shantel Othreier. Czyn Tethira nauczyl smoki szacunku do elfów, które wcześniej uważały elfy za dwunogie bydło.
  2. Wybucha Druga Wojna Koronna w odpowiedzi na agresję Aryvandaar. Ilythiir powstaje i atakuje każdego kto odważy się pomóc złtym elfom z północy. jednak elfy z Orishaar, najbliższy sąsiad i największy partner handlowy Aryvandaar przystępuje do wojny.
  3. Ludzkość powoli rozwija się w przesiekach wypalonych przez smocze ognie.

  -11600 KD. Ilythiiri niszczy ogniem królestwo Syorpiirodzielając ich od sprzymierzeńców i niszcząc ich domy.

  -11500 KD. Thearnytaar i Eiellur sprzymierzają sie by stawić czoła. Do walki uzywaja ognia i broni na duzo wieksza skalę niz elfy z polnocy. Walczą powstrzymując Ilythiiri przed ekspansją na północ.

  -11450 KD. The Sable Wars. Thearnytaar i Eiellur przy niewielkim wsparciu ze strony Keltormir i Shantel Othreier dokonuja inwazji na Ilythiir z zamiarem usunięcia z ich strony zanim więcej królestw upadnie. Ponad polowa armii zostaje jednak zniszczona przez parszywą magię mrocznych elfów.

  -11400 KD. Eiellur zostaje spalone przez drowy z Ilythiiri niszczac królestwo i odzielajac je od jakiejkolwiek pomocy. Tym razem mroczne elfy zostaly wspomozone przez grupe zdrajcow lesnych elfow które myślały, że uda im się w ten sposób przywrócić pokój.

  -11300 KD. Koniec pierwszej wojny koronnej - Miyeritar został podbity przez Aryvandaar

  -11200 KD. Thearnytaar upada pod naciskiem dzikich i pozbawionych sumienia drowów wykorzystujących do walki zniewolone potwory i nieumarłych. Ilythiir zaczyna otwarcie atakować królestwo Keltomir walcząc wzdłuz jego wschodnich i południowych granic.

  -11000 KD. Krasnoludy z wielkiej twierdzy Bhaerynden Zaczynają budować pierwsze posterunkiw miejscu w którym powstanie Głeboki Shanatar w południowym Podmroku (Dziś: Góry Alimir, Jezioro Pary).

  -10900 KD. Trzecia Wojna Koronna wybucha wreszcie pomiędzy dwoma głównymi przeciwnikami - Shantel Othreier i Aryvandaar.

  - 10700 KD. Bitwa o teatr bogów. Teatr bogaów (Obecnie: The Tunlands) we wschodniej części Shantal Othreier jest polem jednej z największych i najdroższych bitew w całcyh Wojnach koronnych. Blisko 70,000 elfów zginęło z rąk elfickich i orczych napastników gdy horda orków licząca około 100,000 wojowników runęła na zajęte walką elfy. Aryvandaar zwyciężył i zajął północną połowę Shantel Othreier.

  - 10600 KD. Shantel Othreier zostaje podbite przez Vyshaantarskie Imperium Aryvandaaru po tajemniczej śmierci koronnego Ynloetha. W części Miyeritaru i na nowo podbitych terytoriów zaczynają się walki z partyzantami i zbutnowanymi magami.

  - 10600 KD.
  1. Mroczna zaraza. Dziwne, mordercze burze nawiedzają Miyeritar i w ciągu trzech miesięcy (!!!) przemieniają leśne państwo w olbrzymią pustynię.
  2. Przerażone elfy podpisały traktat pokojowy aby ogarnąć sie po skutkach Morcznej Zarazy i Wojen Koronnych

  - 10450 KD. Chcąc pomścić sojuszników z Miyeritaru, Ilythiiri wzywają mroczne moce Ghaunadara i innych złych bogów.

  - 10300 KD. Elfy z Keltomiru mając przeciw sobie zarówno Aryvandaar jak i klan Hunów z Ilythiiru wycofują się ze wschodniej częśvci swego państwa ustanawiając nowe granice na krawędzi Wysokich Ziem

  - 10270 KD. Kampanie kamienia i szponów. Cofnięcie się sił Keltomiru spowodowało rozpoczęcie działań wojennych między Ilythiirem a Aruvandaarem. Walki toczyły się przez blisko dwa stulecia na północ od Keltomiru

  - 10110 KD. Jako opozycja względem Ilythiiri niszczących lasy ok. 1000 kapłanów i Wysokich magów z Ilefarnu i innych wolnych ziem spędza dekady na modlitwach do Corellona Larethiana i innych bogów Seldarine.

  - 10100 KD. Używając zniewolonych smoków i innych mrocznych mocy mroczen elfy niszczę około 70% lasów Shantal Othreier w ciągu 50 lat.

  - 10000 KD.
  1. Zesłanie drowów. Magia Correlona przesyłana przez Wysokich Magów przemienia mroczne elfy ze wszystkich elfich państw. Magia i słabość wypędza drowy z krajów światła. W dwa miesiące mroczne elfy zstępują do Podmroku
  2. Elfy zostają przyzwane przez Seldarine na miejsce które, w miesiąc po Zesłaniu Drowów staje się Elfim Sądem

  - 9900 KD. Aryvandaar rozpoczyna pościg za Wysokimi Magami i kapłanami chcąc wyeliminować lub kontrolować każdego kto ma wystarczająco dużo mocy by zrobić z nim to co z Mrocznymi Elfami. W tym samym czasie nie zniszczony całkowicie Illefarn i jego kolonia - Llewyrrwood zostaje zaaneksowany do Aryvandaaru dzięki temu że większość Wysokich Magów i kapłanów tego kraju zginęła ścigana przez ludzi księcia Giilvasa Vyshaana. Wiele elfów z tych dwóch krajów ucieka na tereny pozostałe po Shantel Othreier

  - 9800 KD.
  1. Wojska imperium Vyshantaar zajmują wszystkie elfie królestwa od Aryvandaaru po Ilithiir. Rozpoczyna sie kolonizacja Evermeet.
  2. Duża grupa elfów z Llewyrr ucieka z kontynentu i osiedla się w górach na wyspach Moonshae. Ich nowy dom zostaje nazwany Synnorią, od imienia elfiej królowej która poprowadziła elfy.

  - 9600 KD. Powstanie pierwszych drowich cywilizacji pod południowym Faerunem. Przez następne pięć stuleci przeszkadzają oni wojskom Vyshantaar utrudniając zaaneksowanie Keltomiru i innych królestw.

  - 9200 KD. Piąta wojna koronna. Pierwsza proklamacja Elfiego Sądu prowadzie do rewolty szlachty Aryvandaaru, rozpoczynając w ten sposób ostatnią wojnę koronną. Elfi Sąd, kapłani Seldarine i wyłaniający się z ukrycia Wysocy Magowie odnawiają opozycję w Vyshantaarze dzieląc armie i szlachtę ogrniczając ich koorydnyację.

  - 9000 KD.
  1. Piąta wojna koronna kończy się porażką Vyshantaaru i rozpadem Aryvanddaru. Duża część Wysokiego Lasu zostaje opuszczona, by bogowie mogli przywrócić jego spokój.
  2. Dla elfiej kolonizacji zaczynają się Lata Wędrówki. Wiele elfów miguje spowrotem do Elfiego Sądu. Illefarn i Keltomir pozostają jedynymi nie naruszonymi przez Wojny Koronne państwami.
  3. Drowy pokonują krasnoludy z Bhaerynden i zajmują miasto nad szczeliną dla siebie.

  Era: Powstanie cywilizacji/Czas zalozenia
  - 9000 do -3859 KD

  Ta era to początki wszystkich ludzkich cywilizacji ponieważ wiele Gigantów i Smoków zostało pokonanych a elfie wojny nie toczyły się już wszędzie. Elfie królestwa, Evermeet i Evereska rosną przez kolonizację wraz z innymi królestwami jak ludzkie Unther i Coramshan czy krasnoludzkie Wysokie Shanatar czy Oghrann.

  - 8800 KD. Jedna z legend, "Inferno" opowiada o wielkiej szuszy trwającej dwa lata. Po ataku z powietrza na centrum lasów Keltomiru wykonanym przez czerwone smoki las stanął w smoczych płomieniach. Pożar wymknął się spod kontroli i zniszczył całkowicie cztery elfie klany, olbrzymie osadnictwo elfow i zabił conajmniej cztery złote smoki. Zjednoczne dotąd elfy z Keltomiru podzieliły się na niezależne od siebie klany.

  - 8600 KD. Klany wcześniej pochodzące z Shantel Othreier, Miyeritar, Orishaar i Eiellur budują Evereskę - elfi azyl na zachód od Aryvandaar

  - 8500 KD. Upadek Keltomiru. Na skutek zniszczenia centrum lasu Keltomir zmienia się w trzy osobne lasy: Wyrmwood, Darthiir Wood (Dziś Las Mir) i Lasy Tethiru.

  - 8100 KD. Osiem podziemnych krasnoludzkich królestw łączy się tworząc imperium Shanataru imperium rządzone jest przez Tron Wyrmskull w hali Alatorina Brightaxe'a. W przeciągu 150 lat imperium nawiązuje wymianę handlową z elfami z powierzchni.

  - 8000 KD. Powstanie Semberholm.

  - 7950 KD. Krasnoludy i elfy podpisuja traktaty handlowe na wymianę pomiędzy Shanatarem i Elfami z Tethiru, Darthiir Wood oraz Wyrmwood.

  - 7800 KD. Potężna armia Dżinnów przybywa na tereny obecnego Calimshanu. Skąd przybyli - nie wiadomo. Ich przywódcą jest potężny Dżinn Calim. W ciągu kilku miesięcy budują pierwsze miasto, a rok po ich przybyciu powstaje Imperium Calimskie.

  - 7790 KD. Calimport upada przed przelotem smoków. Calim organizuje kampanię przeciwko smokom z Maszerujących Gór. Odnosi zwycięstwo i spycha je na północ

  - 7700 KD. Dżiny złodzieje opuszczają Wielkie Imperium Calimskie i osiedlają się na lądach i wodach południowo-zachodniego morza.

  - 7690 KD. Calim ustanawia granice Imperium docierając na skraj ziem elfich i krasnoludzkich.

  - 7687 KD. Ajhuu, większy marid ustanawia własne królestwo na terenie Imperium w czasie nieobecności szlechetnego dżinna. Gdy Calim powraca rozpoczyna się między nimi Parny Konflikt.

  - 7684 KD. Rozpad. To wydarzenie oznacza koniec Parnego Konfliktu oraz upadek Ajhuu i jego rebelii.

  - 7500 KD. Krasnoludy tworzą królestwo Sarphill.

  - 6800 KD. Horda ifrytów nazywająca się Armią Ognia dowodzona przez Wielkiego Pashę Memnona dociera w okolice obecnego miasta Namesake. Powstaje Memnonnar.

  - 6500 KD. Grupa elfów, głównie uchodźców z Syorpiir osiedla się w lesie znanym od tej pory jako Chondalwood. Swój nowy dom nazywają Nikerymath.

  - 6500 do - 6100 KD. Era płonących niebios W ciągu czterech stulacie armie Memnona i Calima spotykają się w 22 walnych bitwach.

  - 6400 KD. Elfy spotykają krasnoludy z Sarphill na polach Vast. Powstaje sojusz elfio-krasnoludzki, ponieważ elfy uratowały krasnoludy od śmierci z rąk orków.

  - 6100 KD. Era płonących niebios kończy się, gdy podczas bitwy na Polach Teshyllal Wysocy Elfi Magowie, więżą razem Memnona i Calima. W miejscach gdzie kiedyś były miasta i lasy znajduje się Pustynia Calima.

  - 6060 KD. Ostatni dżinni tyrani zostają wygnani przez ludzi i krasnoludy z Shanatar. Ziemie te stają się własnością ludzkiego królestwa Coramshanu.

  - 5960 KD. Król Adiir Velm wyprowadził 5000 krasnoludów z Głębokiego Shanataru na równiny starego Memnonnaru. Powstaje Wysoki Shantar.

  - 5800 KD. Z kilku osadnictw na północ od lasu Nikerymath powstaje kraj Jhaamdath.

  - 5350 KD. Bitwa w dolinie Karlyn. Krasnoludy z Shanataru mordują ponad 5000 olbrzymów niszcząc ostatnie duże plemię na południu.

  - 5300 KD. Powstaje pierwsze królestwo Mir. Zaczyna się Pierwsza Era Calimshanu chociaż naród nie jest jeszcze nazywany Calimshanem.

  - 5215 KD. Powstaje Oghrann - pierwsza kolonia Shanataru. Niewielka część krasnoludów powstaje jednak w nowym królestwie - większość kontynuuje marsz na północ.

  - 5000 KD.Dwanaście nocy ognia Elfie miasto Uvaeren zostaje zniszczone przez spadającą gwiazdę której zderzenie z ziemią tworzy szczeline długą na 100 mil i szeroką na 30 niszcząc jednoczesnie drzewo rodzinne Cormanthoru.

  - 4500 KD. Wojna siedmiu cytadel Wybuchaja walki między elitarnymi siłami Siluvanede a wojskami Eaerlann (wpspieranymi przez Sharrven). Ten trwajacy około 200 lat konflikt jest często powiazywany z szóstą wojna koronną.

  - 4420 KD. Powstanie Besilmer, powierzchniowej koloni Wyskoiego Shanataru.

  - 4400 KD. Mroczna Rzeź. Drowy i duergary atakują i niszczą Elfi Sąd i Sarphill w Noc Połowy Zimy. W ciągu kilku dni Elfi Sąd jest w ruinie, a Sarphill okupowane jest przez drowy i duergary.

  - 4100 KD. Powstanie krasnoludzkiego królestwa Ammarindaru.

  - 4000 KD. Semberholme, Jhyrennstar i Elfi Sąd łączą się tworząc Cormanthor.

  Era:Powstanie Imperium/Era Netherilu
  - 3859 do -339 KD.

  Główne potęgi ówczesnego Faerunu to Netheril u ludzi, Delzoun u krasnoludów oraz Cormanthyr, Illefarn i Eaerlann u elfów.

  - 3983 KD. Cormanthor powstaje wraz z przyzwaniem Wieży Władzy.

  - 3900 KD. Powstanie Delzoun, krasnoludzkiego królestwa - tarczy.

  - 3859 KD. Narodziny Netheru. Założenie ludzkiej państwa Netheril (1 rok kalendarza Netherilskiego).

  - 3533 KD. Netherskie zwoje zostaja znalezione w ruinach Aryvandaaru; ludzie wkrótce porzucają elfią mysl magiczną dla większej potęgi.

  - 3500 KD.
  1. Drowie miasto Menzoberranzan powstaje pod Wyskokim Lasem
  2. Elfy z północy zaczynaja pomagać gnomim niewolnikom w ucieczkach z rak Netherilskich oprawców kierując ich na południe i wschód Krain.

  - 3462 KD. Congenio Ioun, Netherski arkanista tworzy Kamyczki Congenia znane później jako kamienie Ioun.

  - 3458 KD. Netherczcy nawiazują kontakty handlowe z krasnoludzkim królestwem Delzoun.

  - 3315 KD. Na świat przychodzi Ioulaum, Netherski arkanista.

  - 3200 KD. Kończy się pierwsza era Calmishańska, a zaczyna druga.

  - 3095 KD. Połowa netherskich zwojów zostaje skradziona przez elfy z Cormanthyru i ukryta przez Wysokich Elfich Magów tego królestwa.

  - 3014 KD. Ioulaum tworzy Mythallar (845 NY)

  - 3000 KD. W Myth Nantar zostaje podpisany kontrakt Pomiędzy elfami z Cormanthyru a wodnymi elfami z Arselmalyr.

  - 2919 KD. Powstaje krasnoludzkie królestwo Ironstar.

  - 2637 KD. Ubtao tworzy Mezro w Chult

  - 2600 KD. Ostatnie krasnoludy z Wysokiego Shanataru padają nad rzeką Sulduskoon w bitwie przeciw Calimshańskiej dynastii Tavihr. Krasnoludy zamykają ostatnie znane powierzchniowe wejście do Głębokiego Shanataru.

  - 2600 KD. Zaczynają się prace nad Spaczoną Wieżą

  - 2550 KD. Ulutiu umiera, a Naszyjnik Ulutiu zaczyna zamrażać ocean dając początek Wielkiemu Lodowcowi. Zerowy rok kalendarza Ulutiuńskiego (0 UC).

  - 2549 KD. Pomimo powtarzających się ataków mających na celu powstrzymanie drowów mrocznym elfom udaje się zakończyć budowę Spaczonej Wieży i dowodzą swojej obecności (???)

 • pablo200783pablo200783 Member Posts: 96
  Nawiązanie do gry Baldur's Gate

  Czas kłopotów czyli co się kiedyś działo w krainach

  Czasami Kłopotów nazywamy okres w którym prawie wszyscy bogowie Torilu chodzili po ziemi w postaci swoich avatarów (avatar to stworzenie/potwór identyfikowane z konkretnym bogiem, ma za zadanie przede wszystkim kontakt z wyznawcami (zazwyczaj kapłanami czy druidami), wykonuje też pomniejsze zadania zlecone przez swojego władce). Wszystko zaczęło się gdy w 1358DR w Roku Cieni, kiedy Bane i Myrkul ukradli i ukryli Tablice Przeznaczenia, wtedy najwyższy z bogów - Lord Ao zesłał wszystkich bogów (oprócz Helma - strażnika innych sfer) na Toril. Był to jeden z najcięższych okresów w dziejach Krain, oto co się w skrócie wtedy działo:

  » Na północy wielką walkę staczają Beshaba i Tymora

  » Bhaal zostaje zabity przez Cyrica na moście Boarskyr

  » Krasnoludzcy bogowie pomagają swoim wyznawcom odbić zajęte przez orków cytadele i kopalnie

  » Gond przekazuje swoim wyznawcom tajniki wyrobu broni palnej

  » Myrkul ginie w Waterdeep

  » Torm i Bane ginią podczas walki w Tantras

  » Mystra zostaje zabita przez Helma, ale udaje się jej odrodzić w ciele śmiertelniczki Midnight

  » Cyric zostaje bogiem obejmując domeny Bane, Bhaala i Myrkula

  » Waukeen zostaje uznana za zaginioną Pozostałością po Czasach Kłopotów są obszary dziwnej aktywności magii, tzw. Strefy Martwej i Dzikiej Magii. W pierwszych magia nie działa wcale, natchomiast w drugich działa w sposób losowy (zwykły niskopoziomowy czar może wywołać taką zawieruchę magiczną, że nawet z bardzo doświadczonej drużyny nie będzie co zbierać:).
  Czasy Kłopotów skończyły się dzięki jedynemu z bogów, który nie został zesłany na ziemie, strażnikowi innych sfer - Helmowi - który pomógł reszcie wydostać się z Torilu, kiedy tablice zostały zwrócone. Oto co porabiali bogowie w tym czasie:

  1. Bogowie elementów [żywiołów] (Akadi, Grumbar, Ishtishia i Kossuth) nie byli widziani w Krainach. W pierwszych trzech przypadkach, faktycznie mogli nie zostać zauważeni, będąc niewidoczni w swoich żywiołach (avatar zrobiony z wody raczej nie byłby zauważony w wielkim oceanie). Niestety, Kossuth burzy tę teorie, bo pojawienie się gigantycznego płomienia powinno zostać gdzieś odnotowane.

  2. Cztery lokacje wymienione na stronie ''Best" są błędne. Avatar Auril nie jest wspomniany w FR14, za to Ilmater pojawia się na 23 stronie FR9, ale tylko jako jeden z bogów czczonych w Damara, a nie jako avatar, żadne miejsce pobytu Leiry i Loviatar nie jest wspomniane w FRA. Gruntownie to sprawdziłem, ale jeżeli ktoś ma pewność, że jednak są dobre niech mnie poinformuje.

  3. Chociaż miejsca pobytu Moandera i Findera Wyvernspura nie były nigdzie wpost wspominane to wiele informacji możemy znaleźć w Songs of the Saurials, które toczło się zaraz po ToT - Czasy Kłopotów kończą się 15 Marpenoth, a Song of the Saurials dzieje się 18-21 Marpenoth. Według książki Finder był uwięziony w Twisted Tower przez dłuższy okres czasu włączając w to prawdopodobnie cały okres ToT. Nigdzie nie jest wyraźnie powiedziane, że avatar Moandera był w Lost Vale, ale byłoby to logiczne. Avatar Moandera w Czasach Kłopotów był bardzo słaby co było rezultatem zgubnych zawodów w Azure Bonds.

 • LuckyLucky Member Posts: 645
  Wszystko bardzo fajnie, ale to są trzy posty pisane pod sobą. UŻYWAJCIE OPCJI EDIT - proszę moderatorów o czujność, bo nieładnie się to czyta!

Sign In or Register to comment.