Skip to content

Preferowany styl rozgrywki

elMaestroelMaestro Member Posts: 8
Baldur's Gate, jak i inne gry Bioware dają spore możliwości kustomizacji postaci. Ciekaw jestem czym kierujecie się tworząc swoje postacie? Ja jako dzieciak zwykle mini-maksowałem staty. Jeżeli grałem wojownikiem, to zawsze siłę, zręczność i kondycję miałem maksymalną dla danej rasy - to była kwestia niepodlegająca dyskusji. Nie przejmowałem się za to tym, że moja postać ma powiedzmy 6 inteligencji i jest de facto głupsza od Minsca, bo to nie miało większego wpływu na rozgrywkę. W tej chwili, jeżeli sięgam po BG lub IWD, to wymyślam wcześniej tło fabularne mojej postaci, a następnie dopasowuję do niego statystyki i pozostałe cechy postaci, tak żeby pasowały do tego wyobrażenia. Jeżeli chcę grać, przykładowo, elfim szermierzem, który opiera swój styl walki na szybkości, gracji, fincie i blefie w walce, a nie na sile (czyli taki pozer, który umiejętności szermierki uzupełnia elementami aktorstwa i cwaniactwa), to nie mam problemu z tym, żeby dać mu np. 13 siły, 19 zręczności i 13 kondycji, 15 int i 16 charyzmy. Nawet jeśli nie ma to bezpośredniego przełożenia na efektywność w walce, to odgrywa istotną rolę przy odgrywaniu postaci i zdecydowanie sprzyja immersji. A jak to jest u was z tworzeniem postaci?

Comments

  • HafirHafir Member Posts: 97
    Ja ostatnio uznaje 2-3 rzuty koscia (ta w grze) I nie modyfikuje statow. Pare razy trafiali sie woje z 11-12 sily I magowie z 16 ale za to ciekawie sie prowadzi wtedy zarzadzanie druzyna. Jak ktos zainteresowany to sledzcie moj kanal na youtube:

    https://youtube.com/user/TheHafir

    Dajcie suba! Pozdrawiam.
  • FaolitiarnaFaolitiarna Member Posts: 4
    Witam, chciałbym podpiąć się pod post i zapytać, czy w end 3.0 (IWD i BG I) istnieje możliwość zwiększenia "skuteczności" rzucania zaklęć ? Ostatnio (lata temu ?) grałem w NWN ale teraz korzystając z okazji gram sobie na tablecie i szczerze mówiąc nie znalazłem informacji o modyfikatorach dla maga. W D&D 3.5 było chyba tak, że im wyższa inteligencja tym wyższy modyfikator i tym samym lepsze rzuty. Czy dobrze rozumiem że czary w D&D 3.0 mają stałe ST a jedyne co można zrobić aby czar "wszedł" to zmniejszyć rzuty obronne przeciwnika ? Pozdrawiam !?
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @Faolitiarna ST czaru w 3. edycji wynosi

    ST = 10 + poziom czaru + modyfikator umiejętności + modyfikator z atutu.

    Możesz wziąć atuty Spell focus i zwiększyć swoje DC w wybranej szkole (nie jest to równoznaczne z wybraniem czarodzieja-specjalisty, aczkolwiek możliwe, że jeśli wybierzesz specjalistę danej szkoły, to potem musisz brać Spell Focus właśnie w niej).
  • FaolitiarnaFaolitiarna Member Posts: 4
    @cherrycoke2l Dziękuje za odpowiedź ?

    Tylko tak się zastanawiam, że w Icewind Dale nie miałem nigdy możliwości wybierania umiejętności ani atutu magiem ? tak było w Neverwinter Nights ?
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @Faolitiarna – pogubiłem się trochę w edycjach, które masz na myśli. Powyżej napisałem tak, jak jest w 3e/3.5e, co odpowiada zasadom z Icewind Dale II, Neverwinter Nights i Neverwinter Nights 2.

    W AD&D 2E (BG1, BG2, IWD1) wykonywany jest rzut k20, którego wynik jest porównywany z wartością rzutów obronnych ofiary czaru.

    Przykładowo Minsc jest uderzony Ognistą kulą, która pozwala na rzut obronny. Jego podstawowy rzut obronny to 6 (czyli wartość wzięta z karty postaci), ale wyrzuca kością 3. 3<6, zatem obrywa pełne obrażenia.

    Jeżeli ten sam Minsc ma przedmiot, który polepsza jego rzuty o 4 (6-4=2), to wtedy wyrzucona 3 jest większa od wartości, zatem otrzymuje tylko połowę obrażeń.

    Źródło: https://baldursgate.fandom.com/wiki/Saving_throw
  • FaolitiarnaFaolitiarna Member Posts: 4
    @cherrycoke2l wielkie dzięki.

    Z tekstu źródłowego wynika że w D&D 2.0 Inteligencja dla Maga w gruncie rzeczy nie wnosi zbyt wiele w kwestii jego władania czarami. W każdym razie mogę obniżyć ST przeciwników np przez Modlitwę Kapłana i wtedy mam zawsze jedno oczko więcej szansy na to że jakiś czar wejdzie .

    Wszystko jasne , wielkie dzięki :)
Sign In or Register to comment.