Skip to content

Forgotten Realms sevenler derneği =)

canikoblivancanikoblivan Member Posts: 8
edited September 2012 in Türkçe
Açıkçası kendimi yapayalnız hissediyordum Forgotten Realms konusunda bu ülkede. Ortaokulda doğum günümde abimin hediye ettiği The Nether Scroll romanı ile başlayan FR serüvenim, üzerinden yıllar geçmesine rağmen tam sürat devam ediyor. 20'den fazla Sourcebook, 180'den fazla roman, haritalar, ıvırlar-zıvırlar.. BGEE'nin çıkış haberiyle burada da kıpırdanmaların yaşanması harika.

Ve evet, Baldur's Gate'in yeniden dirilişini izlemek büyük keyif veriyor bana, Türkçe'ye çevriliyor olması (benim için çok da önemli olmasa da), RPG'ye giriş yapmak isteyenler ya da seriyi tam anlayamayanlar için ise mükemmel bir gelişme.

Tek üzüntüm BGEE'nin konsollara gelmemesi, çok rahat klavye + mouse desteğiyle tadından yenmez bir tecrübeye dönüştürülebilinirdi PS3 ve XBOX360'larımızda. Trent Oster'a bunun çok kolay bir şekilde yapılabileceğini belirttim ama olumlu bir cevap alamadım. Belki ileride diyerekten kendimi avutuyorum.

Baldur's Gate III için de bir Kickstarter projesi bekliyorum BGEE 1&2'nin çıkışından sonra. İlk tierlerde yerimi alacağım sanırım =)

Bu arada, aranızda FR kataloğu arşivleyen var mı? Konuşmak, paylaşmak, alım/satım yapmak verimli olabilir.

Comments

• canikoblivancanikoblivan Member Posts: 8
    Beklediğim ilgiyi görebildiğimi pek söyleyemeyeceğim =)
  • ShinorusShinorus Member, Translator (NDA) Posts: 87
    Maalesef BG'nin forumuna kimse takılmıyor. Oyun ile ilgili beklentıların çok güzel olmasına rağmen bu projenin sadece bir kickstarter olduğunu hatırlatmak isterim. Yeteri kadar bütçe sınırlandırması yaşiyorlar. BG:EE çıksın, belki de BG 2: EE ile beklentilerin karşılanabilir. :)
    yusufyilmaz
  • yusufyilmazyusufyilmaz Member Posts: 21
    BG yi ilk oynadığım zaman hiç anlamamıştım ve sevmemiştim. Sonra zamanla oynamaya ve sevmeye başladım. Daha önceden de ry oyunlarını oynamıştım ama ingilizcem zayıfken bu oyunlardan hiç birşey anlamıyordum :) ne hikaye açısından ne de oynanış, öyle geziniyordum ortalıkta. Mesela fighter yazıyodu yada wizard ama kim ne yapar özellikleri nasıl faydalıdır çözemediğim için oyunda ilerleyemiyordum. Zamanla çözmeye başladık tabi. Ultima, ultima underworld, daggerfall,dungeon master, darksun, fallout, arcanum, torment sadece aklıma gelenler. Yaşım 26 çocukken dos oyunlarını da oynardım, bir zamanlar (ben doğmadan önce ve ben bilgisayar oynayana kadar) ry oyunları çok yaygındı. Şimdi Allahtan ingilizceyi ilerlettik oyunun çevrilmesi benim açımdan farketmez ama ingilizcesi az BG severlere çok faydalı olacaktır.

Forgotten realms konusuna gelince çok kapsamlı derin bir evren. Ben daha çok planescape ve darksun evrenlerine ilgi duysam da FR nin yeri başkadır. BG nin yeriyse bambaşkadır. Okuduğum d&d kitaplarından bahsedersem; monstrous manuals, manual of the planes, fiendish codex, drow of the underdark, ghostwalk, planescape campaign setting, psionics handbook, races of fearun, volo bg2(yalnızca bu kitap olarak mevcut diğerleri e kitap ve hepsi ingilizce) okuduklarımın birkaçı :)
    Shinorus
    Sonunda güzel bir cevap geldi =) keşke daha fazla D&D ya FR hayranını burada toparlayabilsek..

Benim de yaş 26, ben de az-çok senin gibi başlamıştım 6. sınıfta. İnanılmaz derecede hırs yapmıştım "Seni yeneceğim ulan Baldur's Gate" diye ve elimde sözlüklerle oynamaya başlamıştım. Daha sonra hafiften kafayı sıyırdığımı görmeye başlayan abim bahsettiğim gibi doğum gününde ilk FR romanımı hediye etmişti.

Bu arada haberiniz vardır diye tahmin ediyorum; 5. edisyona doğru ilerliyor D&D evrenleri ve FR The Sundering olayıyla büyük bir değişime gidiyor. 4. edisyonda beğenilmeyen birçok şeyi ortadan kaldıracak (özellikle Abeir dünyası) ve sevdiğimiz güzel günlerine geri götürecek bizleri. 6 büyük yazarın üstleneceği 6 kitaplık seriyi de heyecanla bekliyorum.
    :) ama bilirsin oyunu anlayarak oynamanın verdiği keyif paha biçilemez. Dediğim gibi BG1 de ingilizce yoktu 2 de orta düzeydi mesela aklıma gelen bir görevden bahsedeyim: Mezarlıkta ailesini kaybeden bi kız (erkek de olabilir) çocuk vardı bi de kızını (oğlu da olabilir :) kaybetmiş bir paladin vardı. Bunlarla konuşup bir araya getiriyorduk. Adam çocuğu sahipleniyordu. Aralarında ki konuşmalar süperdi. Daha sayısız görev var aklıma gelmeyen. Lilarcor nasıl aklımızı çelmeye çalışıyordu "Hadi zengin birilerini bulup öldürelim, sonra daha zengin birilerini bulup öldürelim".

Abinde iyi yapmış doğrusu, benim abim de benzerini bana yapmıştı Shannara'nın Kılıcı romanını almıştı o da fantastik ama FR de geçmiyor. Hani benzetme olarak söylemek gerekirse abimin bana verdiği hediye greater restoration etkisi yapmıştı hehe. Bahsettiğin nether scroll u okumadım bi araştırmam lazım tavsiye eder misin?

Evet sundering hakkında okumuştum birşeyler hayırlısı olsun diyip bekliyoruz :) aslında çok ry oyunu fantastik edebiyat vb seven var da günümüz yaşam koşulları insanı bu tür uğraşlardan uzak tutmak için tüm çabasını ortaya koyuyor. İnsanların üzerinde bir "curse" var yada "energy drain". Restorasyona ihtiyaç var :D
    Restoration açıkçası az gelir, Greater Wish ile düzeltmek gerekecek bazı şeyleri. Ortaokul / lise çağındaki arkadaşlarımın hepsi yoldan çıktı; bir tanesiyle oturup FRP konuşamaz olduk, yapayalnız kaldım resmen. =)

The Nether Scroll romanına gelirsek; artık basılmadığı için bulman çok zor ama ait olduğu The Lost Empires serisi zaten içerdiği zengin FR tarihçesi sebebiyle mutlaka okunması gereken bir seri. Ama genel olarak "FR'ye yeniden dahil olmam lazım zamanın gerisinde kaldım" gibi bir durum söz konusuysa, tavsiye edeceğim ve zorla kafana vura vura okutacağım (ciddiye alma, yapamam =)) onlarca kitap var, tek sorun Türkiye'de bulmanın imkansıza yakın olması. Ben hepsini İngiltere ve Amerika'daki kitapçılarımdan alıyorum düzenli bir şekilde, onlara yönlendireiblirim ilgini çekerse.

Mutlaka ama mutlaka okuman ve takipte olman gereken bir seri varsa, o da Erevis Cale'in maceraları. Sembia'daki zengin bir ailenin bireylerini anlatan 7 kitaplık bir seriyle başladı öyküsü (kendisi ailenin sadık uşağı) ve daha sonra Erevis Cale Trilogy ve Twilight War Trilogy ile devam etti. Şimdi de The Sundering'in ikinci kitabı olacak olan The Godborn ile heyecanla bekletiyor beni kendisi, gerçekten inanılmaz güzel işlenmiş bir karakter -kanımca, Drizzt yanında çocuk gibi kalıyor.
    Anladım hocam tavsiyelerin aklımda, kitap konusunda eğer almayı düşünürsem sana buradan danışırım.
    Bu arada project eternity hakkında bi resim yayınlandı. Bilginiz var mı?
    http://media.obsidian.net/eternity/media/screenshots/0001/PE-TempleEntrance01-2560x1440.jpg
  • kkramonekkramone Member Posts: 54
    edited October 2012

Anladım hocam tavsiyelerin aklımda, kitap konusunda eğer almayı düşünürsem sana buradan danışırım.
    Bu arada project eternity hakkında bi resim yayınlandı. Bilginiz var mı?
    http://media.obsidian.net/eternity/media/screenshots/0001/PE-TempleEntrance01-2560x1440.jpg

Harika bir oyun olacakmış gibi...

Bir de bu var:
    http://www.nyrthos.com/
    Off onu biliyorum nyrthos un yapımcılarına epostadan görüşlerimi yazmıştım "sizden iyi bir iş bekliyoruz umarım güzel bir oyun yaparsınız" demiştim. Onlar da "bizde öyle umuyoruz, elimizden geleni yapıyoruz" demişlerdi. Umarım iki oyun da kendi tarzlarını ortaya koyarlar ve eskiden başarı sağlamış bazı oyunları taklit etmeye çalışmazlar. Yeni tarzlar da lazım...
    Project Eternity'den haberim var, Kickstarter'da yakından takip ettim gidişatını. Orjinal Black Isle'cıların olması açıkçası heyecanlandırıyor ama keşke FR üzerine bir oyun geliştirselerdi, yeni dünyalara kolay kolay ısınamıyorum.
    kkramoneyusufyilmaz
  • KyonKyon Member Posts: 128
    FR veya D&D üzerinden bir oyun yapmaları mümkün değil lisans nedeniyle .
    Kyon said:

FR veya D&D üzerinden bir oyun yapmaları mümkün değil lisans nedeniyle .

Belirli bir lisans ücreti ödeyip de sistemi kullanamıyorlar mı?
  • KyonKyon Member Posts: 128
    Bunun iki nedeni olabilir , ya talep edilen lisans ücreti aşırı fazla olabilir ya da lisansı satarken oyunun nasıl olacağına müdahale etmek istiyorlardır . Obsidian da böyle bir şeye izin vermek istemiyor .
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
  • AlparonAlparon Member Posts: 58

Sonunda güzel bir cevap geldi =) keşke daha fazla D&D ya FR hayranını burada toparlayabilsek..

Benim de yaş 26, ben de az-çok senin gibi başlamıştım 6. sınıfta. İnanılmaz derecede hırs yapmıştım "Seni yeneceğim ulan Baldur's Gate" diye ve elimde sözlüklerle oynamaya başlamıştım. Daha sonra hafiften kafayı sıyırdığımı görmeye başlayan abim bahsettiğim gibi doğum gününde ilk FR romanımı hediye etmişti.

Bu arada haberiniz vardır diye tahmin ediyorum; 5. edisyona doğru ilerliyor D&D evrenleri ve FR The Sundering olayıyla büyük bir değişime gidiyor. 4. edisyonda beğenilmeyen birçok şeyi ortadan kaldıracak (özellikle Abeir dünyası) ve sevdiğimiz güzel günlerine geri götürecek bizleri. 6 büyük yazarın üstleneceği 6 kitaplık seriyi de heyecanla bekliyorum.

Hocam 5. edisyon mu olacak yoksa yaptıkları mallıkları yalan edip 1st edition'a geri mi dönecekler? Cyric'in hapsedilmesi, Mystra'nın ölümü, bir sürü tanrının exarch seviyesine düşmesi, Spellplague, kıtaların değişmesi, Illfarn'ın geri gelmesi (yanılmıyorsam) Asmodeus'un tanrı olması, hatta (bence) Bane'in bile geri gelmesi gibi pek çok saçma sapan olayı hiç olmamış gibi yok ederlerse çok güzel olacak.
    Kyon said:

Bunun iki nedeni olabilir , ya talep edilen lisans ücreti aşırı fazla olabilir ya da lisansı satarken oyunun nasıl olacağına müdahale etmek istiyorlardır . Obsidian da böyle bir şeye izin vermek istemiyor .

Sağol..
    5. edisyon olacak, yapılanları yok sayma gibi bir durum yok, Mystra zaten döndü sayılır. Bu kadar materyale ve romana yazık olur. 4. edisyonun kötü yönleri olsa da, FR bizim, hepimizin; beraberinde birçok güzel şey de getirdi.

En büyük güzellik istenilen dönemde canon çalışılabilinecek olması, umarım bu karardan caymazlar.
Sign In or Register to comment.