Skip to content

Rzuty na atak, problem ze zrozumieniem wszystkich czynników

SlavoSlavo Member Posts: 3
Witam, mam taką sprawę
1. Gram na angielskiej wersji.
2. Włączam sobie rzuty do ataku

attack roll x+y=z :hit/miss

z tego co wymyśliłem to:

x to rzut d20
y to jakiś modyfikator, który zmienia się (zmniejsza) kiedy "z" zbliża się do pewnych wartości max. różne dla każdej postaci w moim party. Jeżeli wyrzucimy coś blisko krytyka czyli 20 lub 19 (specjalizacja) wtedy przyjmuje wartości ujemne

"z" jest odejmowane od bazowego THAC0, a potem sprawdzane z klasą pancerza AC przeciwnika

B.THAC0-z =< enemy AC :hit
B.THAC0-z > enemy AC: miss

W takim razie czym jest "y" ?
Rozumiem, że jest to jakiś połączony modyfikator wszystkich naszych premii i kar do trafienia, ale coś jest chyba nie tak, bo:

Imoen na 4 lvl ma jedną gwiazdkę w specjalizacji krótkie miecze, używa go i atakuje moją postać (krasnala w płytówce) dla każdego jej rzutu wartość "y"=6 (skąd miała by aż taką wartość) na 4 lvl jej B.THAC0 ma wartość 19
nie ma broni +1, jej specjalizacja powoduje brak kar ale i nie ma bonusów.

Zbroja nie wpływa na tą wartość bo jak ją krasnalowi zdejmę to i tak ma +6
Jedyne co zmienia tą wartość jest pas Elves' bane (+3 AC od broni kłutej) no i to się zgadza bo krótki miecz jest faktycznie bronią kłutą. Jak go krasnal nosi to wtedy u imoen "y" spadnie do +3

Na pewno musi zawierać się w nim premia, która będzie wynikała z różnicy pomiędzy Bazowym THAC0 a tym wyświetlanym po dodaniu wszystkich bonusów.

I tak to coś za mało wychodzi.
Jak ktoś kto lepiej zna D&D na coś wpadnie to niech odpisze, bo mi to spać po nocy nie daje ;)


Comments

  • fridekfridek Member Posts: 113
    polecam artykuł o mechanice BG : http://crpg.insi.pl/baldurs-gate/mechanika/1994a
  • YaeriusYaerius Member Posts: 61
    Artykuł niewiele pomoże. Myślę, że Slavo zna dokładnie mechanikę gry. Sam mam bardzo dobrze opanowane dnd2 i samego baldursa i też przyznam, że ten modyfikator w logach jest dla mnie nieczytelny. Ogólnie wiadomo o co chodzi:
    jeśli rzut k20 + KP przeciwnika >= trak0 to mamy trafienie
    wyjątki: 1 - zawsze pudło, 20 (czasem i 19 jeśli styl walki poszerza zasięg krytyka) zawsze trafienie
    Powiem szczerze, że nie interesowałem się dokładnie czym jest ten "y" w logach, ale potestuję to trochę i spróbuję wywnioskować.
  • AdalbertMazurekAdalbertMazurek Member Posts: 106
    W aktualizacji z 14 grudnia widnieje: "Damage Modifier display has been retooled". Dalej się coś w tych rzutach nie zgadza, czy właśnie to naprawili?
Sign In or Register to comment.