Skip to content

Baldur's Gate 1 Tomes pomocy

broniubroniu Member Posts: 4
Witam. Mam pytanko. Czy tomy podnoszące statystyki mogą podnieść powyżej 18? Czy też może 18 to max? Robię postać (priest of talos) i nie wiem czy przy "rollowaniu" statystyk dać wisdom odejmując 3 punkciki (3 tomy wisdom) czy też dać max 18 bo tomy podniosą powyżej 18?

Dziękuję i pozdrawiam

Comments

  • LuckyLucky Member Posts: 645
    Oczywiście, że podwyższają. Max do 25.
  • broniubroniu Member Posts: 4
    Ooo dzięki. Więc mam dylemat. Wylosowałem 93 i dałem więc:

    str 17
    dex 17
    con 17
    int 15
    wis 18
    chr 9

    Nie muszę mieć Kivana. Co myślicie o takich statach dla Priesta Talosa? Chcę go pchnać w stronę ofensywną melee/buffy lub melee/czary ofensywne
  • LuckyLucky Member Posts: 645
    To ile czasu losowałeś? Wygląda OK, i tak grimuary przed Tobą. Jaką drużynę planujesz?
  • broniubroniu Member Posts: 4
    Koło godziny hehe Na pewno Edwin, Viconia i Kagain albo Dorn, jakiś thief. Generalnie zła drużyna...
  • ireniqsireniqs Member Posts: 104
    @broniu: Ja gram teraz taką drużyną. ;) Przez jakiś czas miałem Neerę ale w końcu zmieniłem ją na Edwina. :P Mam Edwina, Xzara, Montarona, Viconie, Dorna. Gra się super. ;) Kagain to też bardzo dobra alternatywa dla Dorna, no chyba, że masz w planach mieć dwóch wojowników. Ja postawiłem na dwóch magów. :P
  • YaeriusYaerius Member Posts: 61
    @broniu oczywiście, jak powiedział Lucky grimuary podnoszą statystyki aż to 25. Ja jestem wielkim fanem maksowania postaci i mogę Ci powidzieć, że najlepsze statsy na start to:
    18/18/18/18/4/18 (narzut na siłę nieistotny o ile nie grasz pełnej rozgrywki przed pakowaniem).

    Po 7 speedrunach jesteś wymaksowany na 25. Dlaczego mądrość tak nisko? Bo są aż 3 księgi do mądrości w jednej grze.

    Jeśli nie styknie Ci punktów na taki układ to odejmuj w pierwszej kolejności od mądrości, charyzmy ewentualnie kondycji (te grimuary znajdziesz najszybciej).

    Mi się udało wylosować 18/18/18/18/3/18. Musiałem tylko się szybko przelecieć do wieży Durlaga po ostatni punkcik mądrości.
  • broniubroniu Member Posts: 4
    No tak ale mądrość dla priesta to podstawa tak?
  • CronoCrono Member Posts: 33
    Najlepiej graj tak jak rozdałeś staty. Dla mnie powtarzanie gry tą samo postacią jest hmm... nie klimatyczne (prawie jak cheatowanie), więc zbieram tylko tyle grimuarów na ile pozwala jednokrotne przejście :)
  • LuckyLucky Member Posts: 645
    Zgadzam się z @Crono
    To takie małe oszustwo, bo jak niby mielibyśmy uzasadnić, że wchodzimy do Gospody, oderwani od zajęć przez Goriona już kompletnie wyekwipowani i z bagażem doświadczeń niewspółmiernym do naszego ciągłego tkwienia w bibliotece? Dlatego zawsze przechodzę grę raz jedną postacią.
  • BlaktrossBlaktross Member Posts: 1
    @broniu
    sil 18
    zre 18
    kon 16
    int 10
    mdr 18
    chr 13

    siła, zręczność i mądrość to wiadomo. Kondycja dla nie wojownika to max 16pkt, ponieważ więcej nie daje juz dodatkowych hp/lvl. Int 10 żeby używać zielonych zwojów, reszta pkt w charyzme.

  • LuckyLucky Member Posts: 645
    Bardzo ładnie. Miłej gry ;)
  • PhælinPhælin Member Posts: 316
    Po siedmiu speedrunach jest się wymaksowanym na 25? OMG, niech ktoś mu da edytor.
  • okulciookulcio Member Posts: 22
    @broniu - do losowania statystyk posłuż się shadowkeeprem. Max. suma punktów to 108. Ja zawsze jak tworzę postać rozdzielam 90 (spokojnie taką sumę można wylosowac kośćmi) na poszczególne atrybuty. No i oczywiście jak masz postać zbrojną możesz dać 18/00. Aby wylosowac taki atrybut siły normalnie w grze trzeba czasem nawet godziny albo i więcej. W Shadowkeeperze robisz to w minutę.
  • DasieqDasieq Member Posts: 135
    Też nie czaję takiego maxowania postaci. Rozumiem żeby rzuty losować długo,to wszystko jest normalne..ale żeby grać po ileś razy tylko po to żeby mieć staty po 25...gra taką postacią musi być strasznie nudna. Już faktycznie lepiej ściągnąć shadowkeeper dla takich potrzeb,chociaż szczerze ja używam go tylko do zmiany portretów postaci.
  • zwadekzwadek Member Posts: 156
    ja zawsze moim wojownikom/ magom zmieniam avatar na Male Mage Elf, bo wolę gdy moj elf wyglada jak mag elf a nie jak woj elf.
  • lubowieclubowiec Member Posts: 30
    Mi w końcu po tygodniu losowania udało się trafić prawie optymalnie: 18/89 18 18 11 11 18 dla wojownika półelfa. Jedyne te 18/89 mogłoby być lepiej, ale suma 94 jest całkiem niezła. chciałem to zmienić wspomnianym już shadow keeperem, ale chyba nie jest kompatybilny z bgee.
  • WybranWybran Member Posts: 162
    @lubowiec Konsola, podczas tworzenia postaci ctrl+8 i masz siłę 18/00
  • lubowieclubowiec Member Posts: 30
    edited December 2012
    Dzięki
  • zwadekzwadek Member Posts: 156
    a co do wielokrotnego przechodzenia tą samą postacią... no cóż, ja uważam to za e
    (brak mi polskiego odpowiednika n to słowo) exploit mechaniki gry taki sam jak np. przy podmianie zwoju i wypitej mikstury - wtedy postacie nieczarujące mogą rzucić czar ze zwojów, a tak nie powinno być. A w tym przypadku postać którą już importowano wyeksportować się już nie powinno dać.
  • WybranWybran Member Posts: 162
    @zwadek Każdy gra jak chce. Ja np przechodziłem Shadows of Undrentide postacią z podstawowego NWN na 20lvlu dobitym powtórnym przechodzeniem ostatniego aktu.
  • zwadekzwadek Member Posts: 156
    a czy przechodzilbyś podstawkę postacią wyeksportowaną pod koniec SoU, na 30 lvlu? jasne, że każdy gra jak chce, przecież nie mówię nikomu "nie graj w ten sposób", tylko wyraziłem swoją opinię nt takiego czitowania
  • YaeriusYaerius Member Posts: 61
    edited December 2012
    @Przemkas właśnie chodzi o to, że nie robię tego edytorem. Tak każdy głupi potrafi. Trzeba dobrze znać grę, żeby wyznaczyć sobie optymalną trasę i wiedzieć dokładnie co w którym momencie potrzebujesz.

    I to nie jest eksploit. Gra pozwala na takie zachowanie. Eksport i import postaci jest normalną częścią mechaniki tej gry, która dla mnie jest wspaniała bo właśnie daje możliwość rozwoju postaci. A nie tylko jednorazowe przejście i jak chcesz jeszcze raz to wszystko od zera. Lubię widzieć efekt swojej pracy i tego, że zainwestowany czas coś dał. Poza tym, jestem człowiekiem, który zawsze wszystko robi na max i skoro znam mechanikę gry, wiem, że mogę zrobić tak aby moja postać była jeszcze lepsza to dokładnie tak zrobię.

    Wspaniałość BG polega na tym, że każdy sobie zagra jak chce. Inni puryści papierowego dnd mogą twierdzić, że w ogóle losowanie statsów na początku jest eksploitem i powinno się grać z pierwszym pokazanym zestawem. Wszystko kwestia interpretacji.

    PS: Każdy ma inne podejście do gry. Ja np. jestem przeciwnikiem modów. Wiem, że niektórzy twierdzą, że BGEE jest bez sensu bo odpowiednimi modami można było sobie tę grę odpalić z prawie takim samym efektem jak oferowana za 20$ BGEE. Ja się bardzo cieszę, że takie coś powstało, bo nie gram w nic co nie jest oficjalne. Nawet jeśli mod zmienia jakieś pierdoły typu wygląd, czy kolory to dla mnie jest niedopuszczalny, bo nie ma jasnej granicy pomiędzy wygodną modyfikacją a cheatem. Taki Shadowkeeper dla mnie jest zupełnie nieakceptowalny.
  • CronoCrono Member Posts: 33
    No dobrze zacznijmy od tego że niektóre mody nie zmieniają w żaden sposób mechaniki tylko wzbogacają content typu BG1NPC project czy unfinished business. Przykładowo dla mnie nie staty tylko fabuła i historie postaci są najważniejszym aspektem Baldura, Niestety ilość konwersacji między NPC jest malutka, modyfikacje naprawiają te błędy a nikt nie zna się na tej grze tak dobrze jak fani. Importowanie postaci nie idzie dla mnie z duchem rpg bo skoro importujesz postać by duplikować przedmioty (grimuary) to według twojej teorii tak samo możesz to robić z reszta przedmiotów w końcu skoro robię 6 podejście to równie dobrze mogę zebrać 6 ring of wizardy, 6 butów szybkości, 6 rekawic zreczności itd... komplecik dla całej drużyny. Dla mniej to jest cheatowanie ale tak jak kolega pisał każdy gra jak chcę ;)
  • zwadek said:

    a co do wielokrotnego przechodzenia tą samą postacią... no cóż, ja uważam to za e
    (brak mi polskiego odpowiednika n to słowo) exploit mechaniki gry taki sam jak np. przy podmianie zwoju i wypitej mikstury - wtedy postacie nieczarujące mogą rzucić czar ze zwojów, a tak nie powinno być. A w tym przypadku postać którą już importowano wyeksportować się już nie powinno dać.

    zgadzam się, to jest bez sensu, to już lepiej w jakąś nową grę pograć :)
    natomiast co do tej podmiany - zwój za miksturę, czy to aby na pewno działa w BGEE?
    ja nigdy nie ukończyłem BG, ale najlepszy przyjaciel mi o tym wspominał, hmm próbowałem to zrobić, ale albo ja to źle robię albo w BGEE to nie działa (chciałem półorkiem wojownikiem przywołać chowańca)

    gdzieś już pisałem o tym losowaniu przez kilka godzin... ja też trochę losowałem,
    19/18/19/11/14/12 :) ale w zasadzie zależało mi tylko by siła i kondycja były 19, zręczność 18, no i inteligencja i charyzma minimum 10, tak dla samego siebie, bym widząc swojego półorka, nie myślał o nim, że to idiota, nie potrafiący mówić

    gra to gra, ma być rozrywką a nie 8 godzinnym stresem - ile to wyturlałem :) i jak tu zrobić idealną postać :)

Sign In or Register to comment.