Skip to content

BGEE: İlk İzlenimler..

kkramonekkramone Member Posts: 54
Çok bekledik ama kötü bir oyun çıkmadı kanısındayım..

Dual class Fighter/Mage olarak başladım. Half Elf, Chaotic Neutral.. Şu anda Friendly Army Inn'i bitirdim..

Gelelim oyuna. 32'' TV'de oynuyorum oyunu. Maalesef monitörüm yok. Neyse, hiç bir grafik ayarı yapmadan çok güzel bir şekilde ekrana sabitledi. Eskiden devamlı "Widescreen mod" ile uğraştığım için ayara gerek bile kalmadı. Fakat tabi TV kalitesinden mi bilmiyorum bazı bulanıklıklar gördüm grafiklerde. Bir de parlaklık ayarı yok. Oyun biraz karanlık geldi, düzeltemedim..

Karakter yaratımı falan eskisi gibi. Fakat kendi seçeceğim karakter resmini (portrait) kullanmak istediğim için zorlandım nasıl ayarlama yapılacağında. Neyse sonra bugün İngilizce forumda anlatmışlar. Hallettim. Oyun içinden çıkan kılavuzda pek ayrıntılı anlatmıyor zaten, gariptir...

Yeni karakter portreleri de başarılı. Bana biraz "Icewind Dale"'i anımsattı.

Karakter yaratımında farklı ırklar bekliyordum açıkçası fakat maalesef yok, üzüldüm.

Yeni videolar beklediğim gibi değil ama fena da değil. Animasyon gibi değil de sanki biraz çizgi romandan hareketlendirilmiş gibi (Walking Dead oyunu örnek olabilir belki).

Zoom in ve out olayı güzel de, Türkçe forumda biri bahsetmiş, görüntünün stabil kalmaması bazen sinir bozuyor. En son zoom in'de de görüntü bulanıklaşıyor..

Oyun gerçekten çok hızlı açılıyor. Hızla kaydet (quick save), kaydet de çok başarılı, hızlı. Grafikler de hiç kasılmıyor ve yüksek çözünürlüklü.

BG2: ToB motoru kullanılıyormuş diye okumuştum. Tab tuşu gerçekten BG1'de de çok işe yarıyormuş.

Bug mı bilinmez, diyaloglarda Num Pad'i kullanırdım hep, diyalog numaralarını seçmek için, o çalışmıyor...

Müzikler, çevre sesleri iyileştirilmiş...

Envanter ekranı (inventory), daha kapsamlı ve daha kullanılabilir. Karakter ekranı da aynı şekilde..

İlk olarak bunlar geldi aklıma.. Siz de yazın..
cyberarmycauseisunknownShinorus

Comments

• cyberarmycyberarmy Member Posts: 128
    Yeni karakter portrelerini Icewind dale'in kileri yapan eleman yapmış herhalde çünkü çok yakınlar. Ya da en azından onunkilere bakarak çizen birisi. Özellikle hatun karakterler çok iyi olmuş. BEnim gibi IWD portreleri kullanan bir için çoheyi oldu.

Bir iki ufak bugdışında büyük bir şeye rastlamamdım, onlarda sadece Black Pits'te başıma geldi. Zoom olayını diyen bendim, özellikle şehirlerde sürekli binalara girip çıkınca ciddi rahatsızlık veriyor umarım düzeltirler ilk yama ile.

Daha çok oynamam lazım tam bir açıklama yapmak için, Baldur's Gate i görmek lazım ama ne yazık ki bazı problemlerden dolayı (Far Cry 3 XD) bir süre BG yi nadasa yatırıyorum.
  • TerlikliHayvanTerlikliHayvan Member Posts: 21
    edited January 2013
    Çok keyifli bir ilk oyunu bitirdim.
    Viconia, Edwin, Dorn ve fighter/thief/mage'den oluşan 4 kişilik bir parti kurdum. Reputation'u minimum bir parti istediğim için itiraf edeyim biraz editör yardımı da aldım. Eh o kadar Bhaal çocuğuyuz zarlarımız aşırı olmasa da azcık yüksek olsun.

Elbet oyun için eleştiriler var ama bana onca sene sonra tekrar BG1 keyfi yaşattığı için bile ödediğim her kuruşu sonuna kadar hakediyor.

Oyunda çok büyük bir yenilik yok. Ben isterdim ki sağlam ek questler hazırlansın. Fakat yenilerden Dorn karakterini çok sevdim. Sonlara doğru Edwin ve Viconia'yı partiden çıkarıp 2 karakterle tamamladım senaryoyu. Tabi Baldur's Gate her zaman Baldur's Gate. Oynanabilirlik hep hadsafhada. Oyunun bu yapısının bozulmadan korunması takdire şayan.

BG serilerini belki 20 defa bitirmişimdir ama hiç bir partimde Minsc'e yer vermemiştim. Şimdi yeni bir parti kurucam. bu defa good olacak ve içinde mutlaka Minsc'e de yer vericem. Ama henüz nasıl bir parti kurarım tam kararında değilim. Thief başlayıp xp'si tavan yapınca dual class mage'de çevirebilirim mesela main characteri. Yanına Minsc ve şu yeni Monk elemanla zor bir oyun ortası olacağı kesin ama cleric'siz ve oyun ortasından sonra sonlara kadar thief'siz bir parti düşünüyorum. Bakalım becerebilecek miyim? Oldukça eğlenceli olacağını tahmin ediyorum.
    Post edited by TerlikliHayvan on
    kkramoneShinoruscyberarmy
    Minsc'i alacaksan partiye, BG2 nin başındaki partiyi yapabilirsin istersen. İmoen, Jaheria, Khalid, Minsc, Dynaheir mesela. Konu bütünlüğü açısından süper oluyor.
    Minsc ten güzel okçu, Rasaad'dan da güzel slinger oluyor. Thief dualin açılana kadar tuzak olan mekanlardan uzak durursan pek sorun olmaz. En güçlü tuzaklar Durlags Towerda 90-100 isteyenler, onlar için de potion of power veya master thievery yeterli olur.
    Uzaktan dövüşürsen cleric çok da mühim değil, alacağın zararı en aza indirirsen 3-4 kişi için yeterli potion var oyunda. Parada çok fazla birikiyor, yüksek repli, good bir karakter ile (hele mage ve firneds büyüsüyle) çok ucuza potion depolarsın.

İyi şanslar şimdiden :)
    Ben good dwarf/cleric ve evil Skald ile oynuyorum ama içimde ukde kalan stalker var hala. Biriyle bitirsem arakası gelecek çorap söküğü gibi :)
    grup kurarken maksimum 4 kişi seçiyorum. daha kalabalık gruplarla oyun çok sıkıcı ve kolay hale geliyor. ordu gibi dolaşmaya gerek yok bence :)
    imoen mızmızından, jaheria ve khalid'den nefret ederim. asla almadım grubuma almam da. dynaheir'le hiç oynamadım ama minsc'i tamamlamak için kendisine katlanabilirim.
    bg 2'den kaynaklı bi viconia ve edwin sevgim var. onun dışında korgan'ı severdim. iyi karakterleri pek sevmiyorum galiba. yoshimo da oyunda ki en eğlenceli thief.
    aslında yanılmıyosam minsc'in hatrı sayılır derecede hide in shadows'u var. dual değil de multiclass bi thief-mage ile iki kişilik bir parti bile yetebilir diye düşünüyorum. hatta aslında bg 1 thief'siz de çok rahat tamamlanır doğru itemlarla. dolayısıyla fighter mage veya cleric mage olabilir main character. neyse şu yeni monk, minsc ve dediğim gibi dual class bir fighter mage işimi görür gibi hissediyorum.
  • kkramonekkramone Member Posts: 54

grup kurarken maksimum 4 kişi seçiyorum. daha kalabalık gruplarla oyun çok sıkıcı ve kolay hale geliyor. ordu gibi dolaşmaya gerek yok bence :)
    imoen mızmızından, jaheria ve khalid'den nefret ederim. asla almadım grubuma almam da. dynaheir'le hiç oynamadım ama minsc'i tamamlamak için kendisine katlanabilirim.
    bg 2'den kaynaklı bi viconia ve edwin sevgim var. onun dışında korgan'ı severdim. iyi karakterleri pek sevmiyorum galiba. yoshimo da oyunda ki en eğlenceli thief.
    aslında yanılmıyosam minsc'in hatrı sayılır derecede hide in shadows'u var. dual değil de multiclass bi thief-mage ile iki kişilik bir parti bile yetebilir diye düşünüyorum. hatta aslında bg 1 thief'siz de çok rahat tamamlanır doğru itemlarla. dolayısıyla fighter mage veya cleric mage olabilir main character. neyse şu yeni monk, minsc ve dediğim gibi dual class bir fighter mage işimi görür gibi hissediyorum.

Farklı olabilir 4 kişi. Hiç denemedim.. Dual class'larla belki..

Thief ve cleric'siz biraz zor olur sanki.. Hatta keşke BG1'de fighter/mage yerine fighter/mage/cleric veya fighter/cleric oynasaydım diyorum şimdi. Healer çok önemli..

Oyun sonuna kadar değiştirmeyeceğim kadro; ben (f/m), Dorn, Rasaad, Neera, Viconia, Imoen...
    Oyun içinde healer ve thief olmadan oynamak tabi ki zor. Fakat olayı daha eğlenceli hale getiriyor. İdeal bir parti yerine handikaplı bir parti oluyosunuz. Fakat bu durum insanı değişik çözümler üretmeye itiyor. 6 kişilik bir partide kullanılmayacak, dakkasında satılacak kimi itemlar oyunun anahtarı olabiliyor. Misal free movement veren kılıçlar. Yada regenerate özelliği olan yüzükler gibi. Boots of speed gibi itemlar da çok daha efektif oluyor iki kişilik bir partide mesela. Normalde yüzüne bakmadığım potion'lar hayati rol üstleniyorlar.
    Healersız oynamak o kadar zor değil aslında. Gereksiz çok para birikiyor oyunda heleki 20 rep varsa, har vurup harman savurmama rağmen 70.000 den yukarı bir rakam ile bitirdim. Potion satanların çoğunda da limit olmadığı için, potlara abanabiliyoruz. Ama healdan öte bazı çok gerekli/yararlı cleric/druid büyüleri de mevcut.

Thief biraz daha gerekli, oda belli mekanlara girmek ve tuzakları etkisiz hale getirmek için. Lokcpick kısmını 2. seviye Knock hallediyor zaten, pickpocketi bir bard ya da bazı familiarlar halledebiliyor. Tuzaklar güzel ama hem BG1 de zayıf hem de 4-5 tane skulltrap aynı etkiyi yaratıyor.
    Ama backstab olayı var en önemli, BG2 ToB sonlarına doğru önemini yitirsede BG1 ve 2 de gayet iş yapıyor. Hatta BG2 de başlarda yüksek gizliliğe sahip bir thief ile çok rahat ilerlersiniz.
  • majeremajere Member Posts: 34
    karakter seçiminden başlayarak biri mini rehber tadında bişey yazsada okusak.
Sign In or Register to comment.