Skip to content

BG:EE- Jak grać Postacią Neutralną.

Xar105Xar105 Member Posts: 112
Witam. zaopatrzyłem się właśnie w BG:EE i gdy robiłem swojego bohatera zastanawiałem się nad jego charakterem, zdecydowałem że będę neutralny(złych nie lubię a dobrymi grałem bardzo dużo), i rozchodzi się o to że gram sobie na takie widzi mi się jednemu pomogę, innego oszukam,raz zrobię dobry uczynek a raz z chęcią kogoś zamorduje robię tak by mieć z tego jakieś korzyści, i nie wiem czy dobrze odgrywam tą postać, raczej staram się mieć złą reputacje (okolice 5-6) i mam Edwina, Kagaina w drużynie a także Corana. z ta reputacja to tez powinienem mieć na przeciętny czy to wisi jaka mam reputacje ?. dzięki za pomoc.

Comments

  • EtaminEtamin Member Posts: 830
    Z tego co pamiętam każdy charakter w trakcie tworzenia gry jest obszernie opisany wraz z przykładami jak w danej sytuacji zachowałaby się postać o tym charakterze. Wczytaj się w to.

    A tu masz fragment wiki poświęcony charakterom w D&D

    "Neutral alignment, also referred to as True Neutral or Neutral Neutral, is called the "Undecided" or "Nature's" alignment. This alignment represents Neutral on both axes, and tends not to feel strongly towards any alignment. A farmer whose primary overriding concern is to feed his family is of this alignment. Most animals, lacking the capacity for moral judgment, are of this alignment since they are guided by instinct rather than conscious decision. Many roguish characters who play all sides to suit themselves are also of this alignment (such as a weapon merchant with no qualms selling his wares to both sides of a war for a profit).

    Some Neutral characters, rather than feeling undecided, are committed to a balance between the alignments. They may see good, evil, law and chaos as simply prejudices and dangerous extremes. Mordenkainen is one such character who takes this concept to the extreme, dedicating himself to a detached philosophy of neutrality to ensure that no one alignment or power takes control of the Flanaess.

    Druids frequently follow this True Neutral dedication to balance, and under Advanced Dungeons & Dragons rules were required to be this alignment. In an example given in the 2nd Edition Player's Handbook, a typical druid might fight against a band of marauding gnolls, only to switch sides to save the gnolls' clan from being totally exterminated.[10]

    Lara Croft, Lucy Westenra from Dracula and Han Solo in his early Star Wars appearance are neutral.[9] The true neutral outsiders are known as the Rilmani."
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    hehe nie sądziłem ze Han Solo (uwielbiam go :P) jest neutralnego charakteru :P.jest tam opis charakteru jakiego wybierasz ale one są jak dla mnie troszeczkę zagmatwane szczegolnie przy neutralnym, wiem ze muszę dokonywać równowagi miedzy złymi decyzjami a dobrymi ale czy neutralność to też podejmowanie decyzji jakich się chce a ostatecznie olanie całej sprawy ?, w drużynie w zasadzie z tobą się nie liczą bo wiedza ze cie to "g" obchodzi i niech się dzieli wola niebios, ostatecznie jak są nie wyrównane siły to popieram tych słabszych i też niby powinienem popierać "dobre" postacie w malutkim stopniu ale popierać.
  • maneromanero Member Posts: 392
    Xar105 said:

    w drużynie w zasadzie z tobą się nie liczą bo wiedza ze cie to "g" obchodzi i niech się dzieli wola niebios...

    Gówno to obchodzi chaotycznego neutralnego. Neutralnego to bardzo obchodzi. To wyjątkowo wścibski charakter.
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    dlatego jest ten temat by porozmawiać o ty charakterze, nie ukrywam ze jest on dla mnie trudny gdyż większość takich gier przechodziłem będąc dobrym czy złym bohaterem, ale teraz zdecydowałem się na neutralnego żeby zbadać jak się nim gra i też nie ukrywam że zależy mi w przyszłość na poprowadzeniu romansu z Viconią, bo raczej trudne by było prowadzenie romansu jako np: chaotyczny dobry (mój drugi ulubiony charakter po neutralnie złym ^^). Co do manero to myślę że chaotyczny neutralny też by tak zrobił ale do końca nie wiadomo bo jedno mówi a drugie robi wiec to jest bardo niestabilny charakterek.
  • maneromanero Member Posts: 392
    Romans z Viconią dla neutralnego? Jeśli odpowiednio nad nią popracujesz można zmienić jej charakter na Neutralny.
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    Mnie opisy charakterów z BG jakoś nie odpowiadały i dla swoich postaci aplikuję zawsze te z 3ED. Tam było takie dziwne założenie, że np. neutralny zły to musi być od razu świr, co moim zdaniem jest bez sensu.

    Jeśli chodzi o charaktery, to mimo że uważam się za osobę praworządną neutralną/dobrą, najbardziej lubię grać chaotycznym dobrym lub neutralnym. Postacią, którą od kilku lat gram w NWN jest chaotyczny neutralny elfi teraz już arcymag. Historia postaci przybliżyła go to charakteru dobrego, ale początkowo odgrywałem go następująco: najważniejsze dla niego były badania naukowe i chęć poznania świata.

    Pomaganie ludziom, co robił dość często, traktował raczej jako eksperyment, w czasie którego można było się czegoś nauczyć i doświadczyć. Robił dobre uczynki, ale motywacją dla niego nie była ich wartość etyczna czy satysfakcja. Przykładowo, miałem questa, gdzie zorganizowana była wyprawa do obszaru dzikiej magii. Na miejscu okazało się, że jest tam uwięziona driada. Runaiwëma bardziej ciekawiła kwestia chwilowej neutralizacji dzikiej magii za pomocą Rozproszenia Magii niż sam fakt uwolnienia tej leśnej istoty, co stało się jakby „przy okazji”.
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    ciekawa postać cherrycoke ^^, są może gdzieś w necie skany 3ED po polsku, ja akurat taki jestem ze lubię sobie trochę poczytać wtedy dużo wiem, no ja ogólnie wole grać chaotycznym dobrym charakterem gdzie akurat też taki poniekąd jestem, lecz chciałem spróbować czegoś nowego i zdecydowałem się na charakter neutralny lecz wydaje się być on ciut skomplikowany. Też mnie trochę dobijają te opisy w grze jakby nie mogli napisać tego wprost :P.
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @Xar105 — ten system jest dość logiczny: dobro/zło — czyli kwestie pomocy czy przeszkadzania innym ludziom, w potrzebie czy nie albo wykorzystywanie innych do własnych celów. To chyba jasne.

    Prawo/chaos – to stosunek do zasad i praw. To jest chyba nieco bardziej niejasne. Trzeba patrzyć, jak postać reaguje na tradycje, istniejące kodeksy oraz stopień organizacji społeczeństwa. Weźmy np. elfy — istoty „domyślnie” chaotyczne dobre/neutralne. W ich społecznościach nie ma praw, w Myth Drannor była tylko zasada o następującej treści:
    As I Would Think, so Shall Ye; As I Would Feel, so Shall Ye; As I Would Do, so Shall Ye; As I Would Not Harm, Nor Shall Ye; As I Would, so Shall the Clan; As the Clan Would, so Shall I; As We Would, so Shall Ye. The People are as One, and Never Shall I Stray From This, Nor Shall Ye, For to Digress is to Diminish You and Your People
    Elfy w FR są jak gdyby ze sobą połączone w jedną, dość zżytą społeczność (jest chyba nawet pewnego rodzaju połączenie przez Splot opisane gdzieś w podręcznikach), toteż nie potrzebują dokładnie opisanych praw, co należy robić, a co nie. Mają jak gdyby wpojone w siebie, żeby nie robić innym nic złego, bo cała społeczność na tym ucierpi. W skrócie, jest to dość podobne do chrześcijańskiego „Będziesz miłował (…) bliźniego swego jak siebie samego”.

    Weźmy drugi biegun, charakter praworządny zły i rozpatrzmy przykład Dziewięciu Piekieł. Są zorganizowane w 9 warstw, każda z władcą i jakąś hierarchią wewnątrz. Same diabły zajmują się tworzeniem cyrografów i kuszeniu nimi śmiertelników. Cyrografy pełne są kruczków i tekstów w „drobnym druku”. Wysoce rozwinięte prawo służy tutaj osiąganiu własnych celów przez władców tegoż planu.

    Co do samego neutralnego, zakładam, że zastanawiamy się nad neutralnością na osi dobro/zło

    Praworządny neutralny – to sprawiedliwy sędzia, który nie patrzy na dobro uczestników procesu, a tylko i wyłącznie na wypełnienie litery prawa. To może być np. Sheldon Cooper z TBBT :P

    Prawdziwie neutralny – ten charakter najtrudniej jest mi zdefiniować, ale zakładam, że jest to postać, której nie obchodzi za bardzo świat zewnętrzny, tylko skupia się na swoim otoczeniu – np. druid w swoim zagajniku broniący go

    Chaotyczny neutralny – to np. wspomniana prze mnie wcześniej postać. Zajmuje się głównie swoimi badaniami (trochę jak powyżej), ale jego nastawienie do życia, odcięcie się od korzeni, do pewnego czasu również społeczności elfów sprawiły, że jest postacią bardzo chaotyczną.

    Jeśli chodzi o charaktery neutralne, to mam wrażenie, że większość ma skłonności do współpracy z dobrem (lub rzadziej – ze złem), więc trudno mówić o czystym charakterze neutralnym. Na myśl przychodzą Harfiarze – dobra/neutralna organizacja, mająca na celu walkę z tymi złymi jak Zhentarimowie.



    Ciekawą kwestią jeśli chodzi o charaktery jest następująca rzecz: co sprawia, że postać ma taki i taki charakter? Jest to wpisanie w kartę dwóch słów czy czyny w trakcie rozgrywki? Jeśli stworzę w BG PD wojownika i zaczynam czynić źle, to do końca gry pozostaje on PD, ale czy na pewno pozostaje taką postacią?

    Ta kwestia była ciekawiej rozwiązana w NWN, gdzie zamiast punktów reputacji, są punkty charakteru i wykonywanie zadań w dany sposób przybliża do pewnego charakteru na osi. Tylko znowu dochodzi się do paradoksu: tworzę postać z założenia chaotyczną, ale nagle zaczyna zachowywać się w sposób praworządny. Pytanie, czy fakt chaotyczności powinien objawiać się zachowaniami chaotycznymi czy też ta chaotyczność jest wypadkową działań postaci, próbą ogólnego podsumowania? Było wiele wątków na forach serwerów NWN dotyczące tej kwestii i zazwyczaj były bardzo długie. Zastanawiano się, jaki wpływa powinien mieć charakter na odgrywanie postaci. Moim zdaniem oba powyższe podejścia są poprawne, ale stosowane jednocześnie — tj. istnieje startowy charakter i postać powinna się generalnie zachowywać wg niego, jednak wpływ innych osób czy przeżyć może mieć wpływ na charakter i może się on zmienić w którąś ze stron.
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    właśnie o coś takiego mi chodziło, bo być w pełni neutralnym niemożna zostać, wydarzenia czasami cie przycisną i trzeba będzie podjąć decyzje i chodzi o to ze jak np: spotkam rybaka i mu pomogę a po chwili spotkam bandę bandytów i pomogę im za kasę napaść na karawanę to jest się neutralnym ? czy ja może coś kręcę i mylę z chaotycznym neutralnym ?. Będąc neutralnym zachowuje równowagę swojego sumienia i otoczenia robię raz dobre rzeczy a raz złe, dobrze to rozumuje ?. Czy powinienem olać rybaka i bandytów bo co mnie to obchodzi ?. Cóż taka bierna opcja mnie nie przekonuje do neutralnego bo przez resztę gry byłbym na 1 lv :P.

    Co do twojej chaotyczność czasami chaotyczne zachowanie może być zile postrzegane np: kiedyś grałem w nwn i miałem chaotycznie dobrego woja, zrobiłem questa dla burmistrza miasteczka i żeby mieć punkt do chaotycznego musiałem go zabić albo pobić coś takiego:/ a jak mu ładnie podziękowałem punkt do praworządnego :( WTF. Bardzo możliwe ze coś pokręciłem ale chodzi mi oto ze podnosząc punkty chaotyczności trzeba czasami powiedzieć dziwne teksty czy zrobić coś dziwnego, jakby każdy chaotyczny był pokręconych człowiekiem (nawet dobry).
    cherrycoke2l
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @Xar105 – neutralność w grach single-player wyobrażam sobie tak jak mówisz. Natomiast grając z LUDŹMI ma się większą elastyczność i wtedy można kombinować z tym olewactwem czy też uczynkami w szarej strefie (np złe środki w dobrych celach, jak np. uzasadnione tortury – coś w tym stylu).

    Co do drugiej części Twojej wypowiedzi – miałem dokładnie tak samo w kampanii NWN2 i ścieżką przez straż miejską. Ostatecznie mój chaotyczny dobry Eldritch Knight (Niesamowity Rycerz?) skończył jako neutralny dobry, chociaż moim zdaniem te zadania nie zawsze były praworządne – w każdym razie, nie chciałem iść ścieżką złodziejską :)

    Ta cała oś prawo-chaos jest w ogóle pokręcona. Myślę, że dla większości postaci najbardziej istotna i klarowna jest oś zło/dobro.
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    dzięki cherrycoke o taka odpowiedz mi chodził, dzięki takiemu charakterowi mogę sobie pokombinować z drużyną (zrobić misz masz z dobrymi i złymi postaciami), najemny wojownik zarabiający z walk ulicznych czy na arenach coś takiego mi się marzyło by grać na takich sesjach :), o tyle jest w BG luzacko że trzeba dbać o równy poziom reputacji jeśli chce się zatrzymać drużynę jaką się ma (dlatego mam repa od 6 do 10 a potem robię coś złego i znowu mam 6/7).

    jeśli chciałeś być bardziej chaotyczny to trzeba było jednak wybrać złodziej, oni maja całkiem sporo kwestii chaotycznych tylko trzeba grać takiego "dobrego kryminalistę", ale ogólnie się zgodzę z tobą ze w kwestii dobro-zło niema problemu, o tyle prawo-chaos jest ciężko i trzeba wczytywać parę razy sava by sprawdzić wszystkie kwestie :P.
  • maneromanero Member Posts: 392
    edited February 2013
    Tak naprawdę jeśli chodzi o BG1 to nie ma tutaj zbyt wielu możliwości do roleplayowania charakteru. Niestety ;) Chociaż z drugiej strony tematem tej gry jest eksploracja i przygoda, a nie rozterki moralne :) I w tym jest genialna.
Sign In or Register to comment.