Skip to content

Baldur's Gate Enhanced Edition Siege of Dragonspear

124

Comments

  • zupskyzupsky Member Posts: 126
    @Samar Pamiętam jak x lat temu, oglądałem seriale, grałem w gry po angielsku i zdecydowanie nie byłem wstanie wszystkiego zrozumieć. Ale dzięki temu mocno wyszlifowałem swój angielski. Czasami jak jeszcze raz chwycę po tą samą grę albo serial, to ciągle mam takie momenty "Och, to o to chodziło!".

    Myślę, że granie w BG dla old schoolowych fanów po angielsku może być dobrym sposobem na naukę języka, bo skoro gramy już w tą serię tyle lat, to nie będzie większego problemu żeby się domyślić znaczenia jakiegoś słowa, dzięki czemu później lepiej nam idzie używanie angielskiego (nauka na skojarzeniach i domyślaniu wg mnie najlepiej działa).

    Od 2012, gdy wyszło BG:EE już się przyzwyczaiłem do dubbingu po angielsku i naprawdę nie mam mu nic do zarzucenia. Imoen w BG:EE1po angielsku nie jest taka irytująca :wink: Ale jest na przykład strata w przypadku Irenicusa, bo po Polsku bardziej mi się podoba.

    Ale zdecydowanie można się przyzwyczaić i polubić angielski dubbing BG.
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    edited April 2016
    Samar: Minsc to taki szalony wariat, gdzie w BG2 jest jeszcze bardziej upierdliwy ale da się go polubić :smiley:

    zupsky: jeśli chodzi o tą "afere" to powiem ci ze do homo ludzie nic nie maja, ci normalni żyją swoim życiem i w poważaniu maja czym i kim jesteś, ale problem jest wtedy kiedy ktoś tym się szczyci, eksponuje to, na siłę stara się pokazać, wmówić ze jest tak a nie inaczej, nie lubię takich ludzi. A w tym wypadku tak mamy, rozmawiamy z tą kapłanką tempusa a ona ni z gruch ni z pietruchy mówi w którą stronę patrzy, no WTF. Pewnie masz racje, postać można olać ciepłym moczem ale dla wrażliwych moderzy powinni wymyślec moda który usuwa ta postać i wstawia w zamian jakąś inna wtedy to by się uspokoiło.
    Post edited by Xar105 on
    manero
  • zupskyzupsky Member Posts: 126
    @Xar105 No to niech wrażliwi usuną się z życia publicznego, bo przed osobami LGBT już nie ma "ucieczki". Jak piszesz zdanie na miarę "do homo nic nie mam, ale..." - to sorki, ale jednak coś masz. Jeżeli osoby LGBT stanowią od 1 do 10 % społeczeństwa wg różnych badań, to te dialogi w SoD nie stanowią nawet 1% całego tekstu w grze.

    Plus osoby homoseksualne i transseksualne nie są nowością w systemie DnD.
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Ej, dobra panowie. Tutaj nie wszczynajmy kłótni na takie tematy. Wystarczy, że główne forum jest zalane dziesiątkami tematów o tym całym zamieszaniu.
  • zupskyzupsky Member Posts: 126
    Jestem za.
  • maneromanero Member Posts: 392
    Coś czuję że poszczuje tego/ta kapłan(ke) słupem ognia :d wybrzeże morza miecze spłynie krwią. Dzięki za recke.
    Xar105
  • NibllaNiblla Member Posts: 82
    edited April 2016
    Dopiero zakupiłem dodatek i od razu zdenerwowało mnie to, że zamiast Imoen na siłę jest mi wpychana postać, którą zabiłem na 7 poziomie bez ekwipunku. Ok Safana jest dobrym złodziejem, jeśli dostanie się ją odpowiednio wcześniej.
    I brakuje mi torb przechowujących na klejnoty, zwoje i mikstury. :(
  • AlmateriaAlmateria Member Posts: 257
    Przepraszam wszystkich jak najmocniej za grzech mojego istnienia
    zupsky
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    @Almateria ale o czym ty mówisz? Napisałem, tylko żeby nie rozpoczynać tutaj kłótni na tematy światopoglądowe. Za dużo już tego na głównym forum. Skupmy się na jakości samego dodatku.

    Dzięki za zrozumienie.
  • AlmateriaAlmateria Member Posts: 257
    Oj, daj mi się biczować. ;P
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    Cahir ma racje, skupmy się na fabule gry i jej "nowym" UI, które nie za bardzo mi się podoba : /, wole stare, ktoś gra czy grał szamanem ?, jaka jest ta postać względem innych podklas ?.
  • SamarSamar Member Posts: 58
    Ja użyłem moda do UI dla szerokich monitorów bo gram w rozdzielczości 2560x1080 i jest spoko. Są co prawda małe błędy, ale gra się fajnie.
  • EtaminEtamin Member Posts: 830
    Ja wolę poczekać na EET i wtedy zagrać. Nim wyjdzie, to pewnie Beamdog naprawi wszystkie błędy i niedociągnięcia.
  • NibllaNiblla Member Posts: 82
    Xar na razie bawiłem się szamanem w Blackpits gdzie rzucałem na niego nienaruszalną kulę i patrzyłem jak duchy zabijają za mnie wrogów. :D
    Ogółem klasa postaci zabawna ale nie wiem jak się sprawdziłaby w normalnej rozgrywce ale stawiam, że też da nim radę przejść grę w odpowiednim składzie.
  • maneromanero Member Posts: 392
    "Minsc has a line which generated controversy. Looking back on the line, we agree with the feedback from our community, it has nothing to do with his character and we will be removing the line."

    To słowa Trenta Ostera, czy ktoś może uchylić rąbka tajemnicy co to za tajemnicza linia którą zamierzają usunąć?
  • EtaminEtamin Member Posts: 830
    Jak kliknąłeś 15 razy na Misca, to wyskakiwał tekst "Really, it's all about ethics in heroic adventuring". Mem-easter egg związany z aferą Gamergate. Jak nie słyszałeś, to nie zrozumiesz raczej. Generalnie kilka feministek podniosło swego czasu larum o seksim w grach i przedmiotowe traktowanie kobiet. Ich zwolennicy często nadużywali zwrotu, że wszystko to kwestia etyki w środowisku graczy, aż się z tego zrobił mem i zdanie "Actually it’s about ethics in ....." zaczęto wklejać w różne obrazki (najczęściej z gier, bądź horrów) nabijając się przy tym żartobliwie ze stanowiska feministek.
  • maneromanero Member Posts: 392
    Dzięki za wytłumaczenie, chyba po prostu zestarzałem się z Baldurem i nie ogarniam :smile:
  • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
    edited April 2016
    Wreszcie miałem okazję trochę pograć w dodatek i pierwszymi wrażeniami mogę się podzielić. Poniżej mogą się pojawić drobne spoilery, ale jeśli nawet to z początku gry i raczej niedotyczące głównej linii fabularnej.

    Oczywiście od razu zaznaczam, że są to bardzo wczesne spostrzeżenia, bo jestem może w drugiej lokacji po opuszczeniu Wrót Baldura (to chyba nie spoiler). Na odbiór może mieć też wpływ to, że gram zupełnie nową postacią (przez te kilka lat save'y gdzieś się zdążyły zapodziać).

    Generalnie muszę powiedzieć, że jak na razie nie jest najlepiej. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek Baldur mnie męczył, a tutaj jest to chyba najczęściej spotykane uczucie.

    No, ale warto zacząć od tego co mi się jak na razie podoba:
    - antagonistka - rzeczywiście Shining Lady już na tak wczesnym etapie wydaje się ciekawą postacią i ma spore szanse na stanie się gwiazdą tego dodatku;
    - Corwin - nie spotkałem jeszcze jednego z nowych BNów, ale z tej trójki, z którą miałem do czynienia pani kapitan wybija się zdecydowanie na plus, fajny charakter, ciekawie zapowiadająca się historia, jest dobrze;
    - Wrota Baldura - fajnie znowu odwiedzić tytułową lokację i zobaczyć jak się zmieniła, fragment udany, ale poszczególne miejscówki strasznie klaustrofobiczne;
    - nowe portrety - te dodane dla gracza są bardzo ładne (i wreszcie w klimacie Baldura), a te dla Viconii i Imoen naprawdę świetne.

    To tyle jeśli chodzi o rzeczy udane, niestety negatywów jest znacznie więcej:
    - błędy - odnoszę wrażenie, że Beamdog naprawdę chce wskoczyć na podium wśród twórców najbardziej zabugowanych gier, Obsidian ma coraz silniejszą konkurencję;
    - pierwszy loch - nudnawy, męczący i zrobiony ewidentnie na siłę, rozumiem, że chcieli jakoś połączyć normalne BG 1 z dodatkiem, ale nie wyszło;
    - dialogi - niestety podobnie jak w rozszerzonej zawartości do dwójki tak i tutaj poziom rozmów jest taki sobie, a nagromadzenie pseudośmiesznych i ziomalskich odzywek zaczyna niebezpiecznie ocierać się o parodię (bo granice przyzwoitości przekroczyło już dawno);
    - kwestia dwuklasowości Imoen - nie chcę wrzucać spoilerów, ale bardziej na odwal się to chyba nie dało się tego zrobić;
    - dziury fabularne - już na początku widać, że ktoś ewidentnie nie zaznajomił się solidnie z fabułą BG 1 (o papierowych podręcznikach nie wspominając) i w efekcie właściwie od razu witają nas poważne zgrzyty;
    - dobór drużyny - wrzucanie na siłę Safany nie jest najszczęśliwsze, poza ewidentnie brakuje jakiegoś sensownego złodzieja;
    - nowy interfejs - czerń wygląda elegancko, ale większość zmian to zbędne bajery lub zmiany wprowadzone tylko po to, żeby można było się pochwalić, że się wprowadziło zmiany, do tego mam wrażenie, że wszystko chodzi znacznie bardziej ślamazarnie niż wcześniej;
    - frustrujące walki - na pewno jest dużo trudniej niż wcześniej (przynajmniej na klasycznych zasadach), ale nie dlatego, że sztuczna inteligencja jest jakaś wybitna, ale dlatego, że wrogowie atakują w "małych grupkach" po 15-20 i zazwyczaj mają przewagę terenu i ekwipunku.

    Ogólnie mówiąc na chwilę obecną jest średnio i to nawet bardzo średnio. Przez tyle lat prac można się było spodziewać czegoś znacznie lepszego. Oby w dalszej części fabuły było lepiej.
    Post edited by Radnon on
  • EtaminEtamin Member Posts: 830
    @Radnon Ja bym dał info o spoilerach na początku. Nie każdy grał już w SoD.
  • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
    edited April 2016
    @Etamin

    Też nad tym myślałem pisząc wrażenia, ale w sumie obecność łącznika z normalnym BG 1 czy fakt, że odwiedzamy Wrota Baldura to sam początek gry i w materiałach promocyjnych przewijało się od dawna.

    EDIT: Po namyśle dodałem informację o możliwych spoilerach.
    Post edited by Radnon on
  • OkamiOkami Member Posts: 316
    Ok wiec mam pewne pytanie które jest spojlerem prawdopodobnie bo jeszcze gram w bg, ale pytanie jest następujące co się dzieje z nowymi npckami które można dołączyć do teamu w bg2EE ? bo nie powiem jestem ciekaw czy zostaną tam tez jakoś przeniesione czy tez nie .. oraz fakt czy da się z nimi romansować :D
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    Okami trochę dziwne pytanie, ci co są w bgee będą i w bg2ee, będą mieć zadania do zrobienia, a romance to możesz prowadzić z Neerą lub Dornem. A z tych nowych z SoD to beamdog musi wprowadzić patchem do bg2ee, bo chyba ich jeszcze niema.

    Radnon: czekam na więcej twoich opinii i przemyśleń na temat SoDa, bardziej mnie ciekawi jakoś fabuły i czy rzeczywiście dodatek dobrze zapełnia lukę miedzy jedynką a dwójką, jakości i użyteczności nowych npc-ów, a także sama Lśniąca Pani, choć jak na razie mam wrażenie ze dodatek jedyne co ma dobre o właśnie osoba Lśniącej Pani :neutral: .
  • OkamiOkami Member Posts: 316
    edited April 2016
    @Xar105 No własnie moje pytanie dotyczyło tego dodatku, wiec nie pisałem że konkretnie chodzi o SoDa bo to o nim jest temat wiec myślałem że to jest oczywiste. Ale niestety i tak dużo mi nie powiedziałeś na ten temat bo nie wiadomo czy postaci z SoDa, mowa o tych NPC nowych, przejdą do BG 2EE a do tego jestem ciekaw czy wprowadzą też może jakis romans naprzykład z panią kapitan. O której tak wiele przeczytałem :D
  • NibllaNiblla Member Posts: 82
    Ej czy tylko mi nie pojawiają się osiągnięcia na stemie nawet jak wykonało się dane zadanie? Na przykład odnalazłem wszystkie przedmioty dla nizołka i nie pojawiło się.
  • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
    @Okami

    Jeżeli nic się nie zmieniło w ostatnich dniach to stanowisko Beamdoga w sprawie nowych BNów jest takie, że na razie są tylko i wyłącznie w dodatku, ale jeśli będzie wystarczająco duże zainteresowanie ze strony graczy to pomyślą nad ich przeniesieniem do BG 2:EE.
  • OkamiOkami Member Posts: 316
    @Radnon czyli równie dobrze nie mogło by być tego dodatku, bo po co wprowadzać coś co jest niby przejściem miedzy 1 i 2 częścią gdzie finalnie w 2 części nie ma żadnego śladu istnienia tego co było pomiędzy nimi mimo tego że dodatek miał na celu połączenie oraz ciągłość miedzy obiema częściami.
    Tyle wnioskuje z wypowiedzi czyli ta firma idzie tylko w kasę, wiec po jakiego się pchają w ten klasyk i zaczynają go niszczyć.. Wiec jak będzie słaba sprzedaż to wyjdzie na to ze mimo wszystko dodatek to odrębna historia z innego świata, bo jak inaczej to można będzie nazwać coś co nie będzie w żaden sposób drążone w 2 części i nawet żadnej wzmianki na ten temat w grze nie będzie mimo swojego celu. To ten DoS jednym słowem to nie wypał psujący cała sagę. Jeżeli jest tak jak piszesz.
  • NibllaNiblla Member Posts: 82
    Nie prawda. Pojawia się notka w biografii postaci. :D XD
  • OkamiOkami Member Posts: 316
    Heh dobre...
  • NibllaNiblla Member Posts: 82
    edited April 2016
    Nie no żartowałem. Nawet jej nie ma a w przypadku przenoszenia zapisu gry wprost z BG:EE trzeba pamiętać o wyjęciu pantalonów z torby przechowywującej, bo inaczej nigdy ich nie zobaczymy w 2 części.

    Notka niestety się nie pojawia. :(
  • OkamiOkami Member Posts: 316
    Czyli jakiś bug w imporcie?
Sign In or Register to comment.