Skip to content

Drowové

NikdoNikdo Member Posts: 40
edited November 2013 in čeština
Všiml jsem si, že Drizztova rasa se zde a mezi hráči všeobecně těší velké oblibě, tak jsem se rozhodl o nich založit diskuzi, protože ohledně drowů mě napadá jedna otázka. Někteří lidé zde si myslí, že by drowové měli mít při tvorbě charakteru vlastní rasu, ale já si myslím, že ne.
Jednoho hratelného drowa jsme ve hře měli tu čest potkat. Ano, mluvím o Viconii DeVir. Původní tvůrci to vyřešili tím, že jí dali nálepku půl-elf a udělali to podle mě naprosto správně, šikovně. Opravte mě jestli se mýlím (mám "problémy s připojením", takže jakýkoli můj pohyb po internetu je pekelně bolestivý), ale Viconie žádné vrozené drowské schopnosti nemá. A proč? Protože je dle jejích slov v BG2 je při dlouhodobém pobývání na povrchu postupně ztrácela. A pokud náš vyrůstal ve Svítící tvrzi, tak by přeci žádné vrozené drowské schopnosti taky neměl, tudíž by se defacto jednalo jenom o změnu slovíčka, stvrzující původ a modrou pleť.

Jediný, podle mě racionální důvod proč zavést rasu drowa by bylo vydání obsáhlého DLC za jinou postavu, které by se kompletně (nebrat doslova) odehrávalo v Podtemnu a v hlavní roli by byl drow (něco na způsob Black pits), což je vysoce nepravděpodobné.
«1

Comments

  • Promo16Promo16 Member Posts: 84
    stejne tak jako se clovek muze rozdelit na belohy, cernochy, asiaty, atd...tak u elfu, to je drow, lesni elf, mesicni elft atd...drow jako samostana rasa je hovadina, doporucuju zahrat si IWD2
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Drow a klasický elf jsou snad mnohem rozdílnější, než běloch a černoch.
  • Promo16Promo16 Member Posts: 84
    prekvapive...kdyz je BG fantasy hra z vymysleneho sveta
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Mirak:
    Ale to co jsem chtěl říct, že poté co drow začne ztrácet po dlouhodobém žití na povrchu své vrozené vlastnosti, tak se z něj dle mého stává obyčejný modrý půl-elf, kterého akorát hodně pálí sluníčko.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Nikdo
    1) V BG:EE jsou dva hratelní drowové, né jeden.
    2) Oba mají vrozenou schopnost 50% odolnost na magii.
    3) Dle knih, mají kromě odolnosti na magii, drowové ještě 4 další schopnosti:
    - a) Termovize ( lepší obdoba infravize )
    - b) Levitace ( jo, částečně umí lítat )
    - c) Vytváření koulí temnoty ( v oblasti cca 10x10 metrů nastane tma )
    - d) Vytváření iluze plamenů
    Při pobyti na povrchu ztrácí pouze tu levitaci.
    4) V NWN2 můžeš hrát za Drowa, který žije na povrchu od narození a má všechny jejich vrozené schopnosti. Nikdo z drowa nedělá příliš velkou vědu, protože současná doba není pro drowy tak zlá, jak bývala. Na povrchu žijí stovky ( a za pár let to budou tisíce ) drowů.
    5) Jak se mění pravidla D&D, mění se i rasy, drowové jsou v různých hrách řešeni různě.
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Edvin:
    Popravdě jsem čekal především na tvoji reakci.
    Na Baelotha jsem zapomněl.
    S tím omylem ohledně Viconie se tedy omlouvám, myslel jsem, že opravdu žádnou vrozenou odolnost vůči magii nemá.

    3) a) Termovizi má tuším každý půl-elf (opět, nemohu si ověřit, tak se kdyžtak omlouvám)
    b) Levitace, tak v BG jsem si jí nevšiml, asi se jim nechce, ale beru. Je to pro mě novinka.
    c) Podobně jako za b)
    d) Podobně jako za b) a za c)

    4) Co tím myslíš v současnosti, za pár let...? Mluvíš o celém světě FR, nebo pouze o BG?

    Ale proč v tom případě mluví Viconie o ztrátě schopností? (nebo už se mi to míchá dohromady s Aerií a jejími křídly? Je to dlouhá doba, co jsem hrál naposledy...)
  • PeccaPecca Member Posts: 2,174
    edited November 2013
    Btw oba dva drowové jsou v BG elfové, ne půl-elfové (protože drowové jsou elfové).
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Pecca:
    Opět se omlouvám za další nepřesnosti.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Jednoduché vysvětlení je, že různí drowové různě ztrácejí své schopnosti, narozdíl od předmětu z adamintu (ten má přesně daný čas rozpadu skrze chemickou reakci se slunecnim svitem), je holt každý jinak schopný a jinak odolný. Nezapomíej taky na to, že Drizzt byl od mládí velice talentovaný, takže mu pravděpodobně stačí menší množství energie na vytvoření koule temnoty.

    Mno a vysvětlení mimo RP - je to jednoduší na zpracování a balanc :)

    Drowové se nelyší jen barvou pleti, takže bych to nepřirovnával k rozdílům u lidí.

    Na povrch se jich dostává tolik, protože Drizzt "ukázal cestu" a skrze své skutky krapet změnil pohled lidí na drowy.

    Obecně jejich popularita souvisí s jejich obrazem krutosti, co je zlé, to frčí popřípadě je to inspirace právě oním hraničářem. Tak jako tak mi do BG moc nesedí další
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Promo16 said:

    prekvapive...kdyz je BG fantasy hra z vymysleneho sveta

    Super, tak přestaň psát nesmysly o tom, že to je stejné jako běloch/černoch, protože to tak očividně není.
  • PJ_TreworPJ_Trewor Member Posts: 153
    přečtěte si knížky o Drizztovi, tam je to přímo popsaný, jak drowové utekli z povrchu, a psal to tu už i Edvin. Drow je elf. Žádný půlelf, žádná jiná rasa. Je to prostě elf. Má špičatý uši, je štíhlý, pěknej ksichtík a dožívá se vysokýho věku. Od elfů na povrchu se liší barvou kůže a dalšími drobnými detaily, tak jako černoch se od bělocha liší barvou kůže a dalšími drobnými detaily. Ale drow je prostě elf. Takže "drow a elf" je úplně to samý jako když řeknete "černoch a člověk". Tak jako černoch je člověk, tak drow je elf. Nevím proč to tu vlastně řešíte, je to napsaný i v knížkách, který se dají najít v BG. je tam historie drowů.
    EffinyEdvin
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    To, že jsou to elfové snad nikdo nepopírá ;) Ale vzhledem k tomu, že nemáme žádné zažité označení pro povrchové elfy, tak to jsou prostě elfové a drowové, přestože je to jeden druh
  • Promo16Promo16 Member Posts: 84
    Mirak said:

    Super, tak přestaň psát nesmysly o tom, že to je stejné jako běloch/černoch, protože to tak očividně není.

    to bylo jen prirovnani toho na jakem principu to funguje, nikde jsem nepsal, ze je to stejne, to sis vydedukoval sam a za to ja nemuzu...
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Už jsem se za půl-elfa omluvil. Ano, je to elf. Akorát jsem slyšel, že někteří hráči a snad i beamdog chtějí hratelnou rasu drowa, tak mi to přišlo divný, protože jsem nevěděl, že mají doopravdy odolnost vůči magii.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    PJ_Trewor said:

    přečtěte si knížky o Drizztovi, tam je to přímo popsaný, jak drowové utekli z povrchu, a psal to tu už i Edvin. Drow je elf. Žádný půlelf, žádná jiná rasa. Je to prostě elf. Má špičatý uši, je štíhlý, pěknej ksichtík a dožívá se vysokýho věku. Od elfů na povrchu se liší barvou kůže a dalšími drobnými detaily, tak jako černoch se od bělocha liší barvou kůže a dalšími drobnými detaily. Ale drow je prostě elf. Takže "drow a elf" je úplně to samý jako když řeknete "černoch a člověk". Tak jako černoch je člověk, tak drow je elf. Nevím proč to tu vlastně řešíte, je to napsaný i v knížkách, který se dají najít v BG. je tam historie drowů.

    Mně teda spíš trochu přijde, že to je jako kdybys řekl, že opice a lidi jsou to stejný. Fyziologický rozdíly mezi elfama a drowama (levitace?) mi přijdou poměrně dost velký na to, abys mohl říct, že "elf je prostě elf". To už rovnou můžu říct, že slepice a orel jsou vlastně úplně stejný, protože pták je prostě pták.
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Mirak:
    Vždyť levitace není fyziologickým znakem.
  • Promo16Promo16 Member Posts: 84
    Nikdo said:

    Mirak:
    Vždyť levitace není fyziologickým znakem.

    je to troll

  • PJ_TreworPJ_Trewor Member Posts: 153
    Miraku, zrovna levitace není všeobecná schopnost drowů, ale pouze schopnost drowích šlechticů, o kterou navíc přijdou, když opustí podtemno. Slepice a orel jsou ptáci, stejně jako elf a člověk jsou humanoidi. Elf a drow, jsou jako orel skalní a orel královský. Ale stále nevím, proč to tu vlastně řešíme, když historie drowů je jasně daná, je jasně psáno, že jsou to elfové :) Ono je to dokonce napsaný i v BG v popisu při výběru rasy, že existuje pět druhů elfů, z nichž jeden druh je drow :)

    @Nikdo V pohodě. V BG je problém ten, že když si dáš jako rasu elfa, nemůžeš už vybírat druh toho elfa a jednotlivé druhy se od sebe liší, právě třeba odolností na magii. Proto jediné řešení, které ten herní engine umožňuje, je přidat drowa jako další rasu. Kdyby ten engine fungoval dokonale, tak by stačilo vybrat si jako rasu elfa a dát mu černou kůži a hra by měla rozpoznat, že se jedná o drowa a náležitě se tomu přizpůsobit. Ale to je samozřejmě nereálné, aby něco takovýho autoři dodělávali :)
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    PJ_Trewor:
    Docela elegantní řešení by bylo, kdyby byli u elfů podelfové, tak jako mají Paladinové Kavalíry a Inkvizitory. U drowů by potom byli na výběr různé modré, černé a šedé odstíny pro pleť a o něco širší výběr pro vlasy.
  • Promo16Promo16 Member Posts: 84
    Nikdo said:

    PJ_Trewor:
    Docela elegantní řešení by bylo, kdyby byli u elfů podelfové, tak jako mají Paladinové Kavalíry a Inkvizitory. U drowů by potom byli na výběr různé modré, černé a šedé odstíny pro pleť a o něco širší výběr pro vlasy.

    presne takhle to funguje v IWD2, kde si muzes zahrat napr. za drowa, mesicniho elfa, ruzne druhy trpasliku, pulciku atd...prej to meli pridat i do BG, ale nejak z toho seslo
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited November 2013
    Idaho said:

    Jednoduché vysvětlení je, že různí drowové různě ztrácejí své schopnosti, narozdíl od předmětu z adamintu (ten má přesně daný čas rozpadu skrze chemickou reakci se slunecnim svitem), je holt každý jinak schopný a jinak odolný. Nezapomíej taky na to, že Drizzt byl od mládí velice talentovaný, takže mu pravděpodobně stačí menší množství energie na vytvoření koule temnoty.

    Ve skutečnosti je to "trochu" jinak...

    Všichni Drowové ztrácejí na povrchu schopnosti stejně, slunce z nich prostě vypaluje magii temných říších. Mágové Drowů jsou proto nejvíce postiženi, neboť by se je dalo trochu považovat i za zaklínače, protože z velké části manipulují s "vrozenou" magií temných říší. Když je z nich tato magie vypálena, je pro ně velmi obtížné se soustředit a sesílat kouzla. Mágové drowů jsou ve svém přirozeném prostředí silnější, než jiní mágové, ale mimo temné říše, jsou zase naopak nejslabší.

    Co se týká těch plamenů a koule temnoty, jedná se o jejich přirozené schopnosti. Nestojí je žádnou sílu nebo soustředění, je to jako by jsi říkal, že je něco stojí používat infravizi.
    Idaho said:

    Na povrch se jich dostává tolik, protože Drizzt "ukázal cestu" a skrze své skutky krapet změnil pohled lidí na drowy.

    Tohle je absolutní nesmysl...

    Na povrchu byli drowové už před Drizztem a masivní odchod tisíců drowů na povrch má na svědomí "Ticho Lolth" a následné Drowské rebélie (+ smrt jisté bohyně ). Už jsem to tady někde sepisoval nejméně 2x, zahrej si NWN Hordes of Underdark, tam je to všechno krásně vysvětlené. Knížky s touhle tématikou u nás bohužel ještě nejsou přeložené :-(
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Edvin:
    Myslím, že měl Idaho namysli, že pro ně byl Drizzt velkou inspirací.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Ehm...
    Vzbouřil se jeden Drow a byla na něj vyhlášena křížová výprava, na které se spojilo celé město?
    Nevím jak vy, ale tohle já slyšet, tak bych rozhodně na rebélii vůbec nemyslel :D
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Edvin:
    Spíš bych to viděl takhle: "Ooh, mami! Ten Drizzt je tak skvělej! Až jednou vyrostu, budu taky jako Drizzt a taky na mě bude vedena křížová výprava! Viď že můžu...?"
  • PJ_TreworPJ_Trewor Member Posts: 153
    Tohle říct drow svojí matroně matce, tak ho buď zbičuje do krve, nebo rovnou obětuje Lolth :)
    Edvin
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited November 2013
    Připadá mi, že někteří lidé tady žijí v iluzi, že podtemnem koluje knížka " Drizzt a jeho hrdinské skutky ", kterou zná každý drow :D

    Drowové nemají přehled o tom co se děje na povrchu, záležitosti nižších ras je nazajímají. Drizzt je mezi pár drowy obecně znám pouze pod titulem "odpadlík", nebo "zrádce". Jeho rod byl zničen a zmínky o něm byly vymazány. Navíc se velké množství drowů děsí myšlenky, že by měli strávit delší dobu, nebo dokonce žít na povrchu.

    Navíc, člověk který má načtené knížky dopředu, by něco takového nikdy nemohl říct, protože později je odhalena pravá totožnost Drizzta. To je ale VELMI těžký spoiler, je to HODNĚ knížek dopředu a takové odhalení by člověku OPRAVDU mohli zkazit zážitek z celého příběhu, takže jestli to chcete vědět, děláte to na vlastní NEBEZPEČÍ. ( I když je možné, že některým z vás to už mohlo dojít. )

    Drizzt Do'Urden, je ve skutečnosti:
    Vyvolený Lolth.
    irendietatok
  • PJ_TreworPJ_Trewor Member Posts: 153
    K tomu, co je Drizzt ve skutečnosti zač:

    Vzhledem k tomu, že mu to řekla sama Lolth, se dá dost pochybovat o tom, zda je to skutečně pravda. Lolth je prolhaná svině a mistryně chaosu, takže je v její přirozenosti, že si něco takovýho vymyslí, aby Drizzta zlomila. Nicméně skutečnou pravdu zná jenom Salvatore, takže jakékoliv debaty o tom, zda je Drizzt opravdu vyvolený Lolth nebo ne, by nebraly konce.
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    A co to znamená? (neumím spoiler)
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited November 2013
    @PJ_Trewor
    To je sice pravda, ale musíš přiznat, že to dává smysl.
    Drizztův život byl už od začátku naplněn chaosem a konflikty, což je doména Lolth. Stihl už za svůj ( na drowa ) kratičký život napáchat tak mnoho a podařilo se mu rozpoutat chaos takových rozměrů, že si o tom mohou zdát i ti nejmocnější drowové. Já osobně, si myslím, že Lolth začala mít Drizzta o oblibě po jeho druhém útěku z podtemna ( ten kdy zničil chrám Lolth, zabil pár významných drowů a opět uvrhl celou jejich společnost do chaosu ).

    Každopádně sám Salvatore tuším někde i zmínil, že Drizzt je takovým nedobrovolným šampiónem Lolth


    Každopádně bychom raději neměli rozvádět tuhle spoilerovou diskuzi dál.
    Shodněmě se na tom, že i když si nemůžeme být na 100% jistí, že to tak je, tak to dává smysl a hodně věcí naznačuje, že tomu tak nejspíš bude.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Na spoilery jsem nekoukal, ale tím načteno myslíš Salvatoreho knížky, nebo ještě nějaké jiné?
Sign In or Register to comment.