Skip to content

Dwuklasowość a wieloklasowość.

shayloshaylo Member Posts: 40
Witam. Mam jedno zasadnicze pytanie:

Czytałem że wieloklasowość np. woj/złodziej jest możliwy tyle że umiejętności złodziejskie dopiero mogą być używane jak ma się skórzaną zbroję lub lżejszą/cieńszą - ok to rozumiem

Zaś dwuklasowość którą można wybrać podczas pewnego etapu gry człowiekiem daje możliwość również doboru woja/złodzieja (jako że mój main w Baldurze jest sam złodziejem to z Yoshimo zrobiłem woja w dwuklasowości), no i teraz problem - zniknęły mu umiejętności złodziejskie, dlaczego ? Nawet zmiana pancerze (nawet go rozebrałem) nie zmieniło mi paska na złodziejskie ;/.
Pytam ponieważ nie wiem już jak to działa bo np. taka Imoen (z początku z tego co pamiętam w Baldurze 2) jest magiem/i czymśtam jeszcze no i może używać spelli jak ma szatę, to dlaczego Yoshimo nie ma swoich umiejętności złodziejskich.

A właściwie wieloklasowość to gdize się wybiera ? Bo nie widzę podczas gry takiej opcji.

Comments

  • switswit Member, Translator (NDA) Posts: 495
    edited April 2015
    wieloklasowość można wybrać tylko tworząc postać. Obie klasy zdobywają doświadczenie jednocześnie i przez całą grę są aktywne. Dwuklasowość zamyka możliwość awansu w starej klasie i "wyłącza" ją do czasu aż w nowej klasie zdobędziesz o 1 poziom więcej niż w starej klasie. Gdy już tego dokonasz, to wrócą umiejętności złodziejskie.
  • shayloshaylo Member Posts: 40
    edited April 2015
    To wychodzi na to że wieloklasowość jest lepsza skoro z początku masz te umiejętności i expisz je bodajże równomiernie ?

    I mam dodatkowe pytanie
    Jako że jestem złodziejem to jest sens powiedzmy rozdawać w te umiejętności złodziejskie w 200+ ? Aktualnie mam 175 otwierania zamków i 140 wykrywania pułapek i ani razu nie zdarzyło mi się jakiejś pułapki nie wykryć lub otworzyć zamka.
  • switswit Member, Translator (NDA) Posts: 495
    edited April 2015
    to zależy. Dwuklasowość pozwala wybrać podklasę w klasie z którą zaczynasz grę. Wieloklasowoscy nie mają podklas (z wyjątkiem Iluzjonisty/Złodzieja w przypadku gnomów). A skoro expisz równomiernie to zawsze pozostaniesz w tyle za innymi członkami drużyny w rozwoju tych klas. Przykładowo Jan i Aerie to wieloklasowcy i dopiero późno w grze zdobywają potężne zaklęcia w porównaniu do np. Viconi i Edwina, właśnie z powodu spowolnionego rozwoju. Z kolei Anomen i Imoen to dwuklasowcy (z już odblokowaną klasą podstawową - zwróć uwagę na poziomy tych postaci), więc awansują normalnie i mogą używać atutów klasy pierwotnej.

    Wieloklasowcy mają też ograniczenia w biegłośćiach (np. woj/x może dać max 2 gwiazdki w bronie, a jeśli planujesz stworzyć dwuklasowca, to przed zmianą klasy możesz dobić do 5 gwiazdek, będąc jeszcze czystym wojem). Problemem z dwuklasowością jest właśnie start od pierwszego poziomu. Dopóki nie odblokujesz starej klasy będzie ciężko.

    Zaletą wieloklasowców są umiejętności wysokiego poziomu (zobaczysz jak dobijesz do 20 poziomu i dalej), które zdobywasz w obu klasach. Dwuklasowcy też mogą je zdobyć w obu klasach, ale raczej to się nie zdarza, bo trzeba zmienić klasę w miarę szybko żeby udało się odblokować starą, a nie męczyć się przez całą grę ze słabą postacią. Przykładowo w BG2 łamiąc wojownika na inną klasę najlepiej zrobić to na 9 lub 13 poziomie (13 to ostatni poziom na którym wojownik otrzymuje dodatkowe ataki na rundę).

    Nie ma sensu dawać max punktów. 100 w każdą zdolność złodzieja wystarczy. Z tego co wiem tylko ciche chodzenie i krycie się w cieniu dają większą szansę ukrycia powyżej 100, ale też raczej nie dawałbym więcej punktów w te umiejętności.
    Post edited by swit on
    viader
  • shayloshaylo Member Posts: 40
    edited April 2015
    Mój main jak mówiłem to złodziej, to fajnie że teraz wiem że nie ma sensu expić więcej niż100 punktów.

    Jako że jestem złodziejem (a dokładniej zawadiaka) na 13 poziomie to sobie zmienie na woja.

    Teraz pytanie dosyć proste dla ludzi którzy w to grają - potężniejsze są katany czy sztylety ? Bo jak zmienie na woja to można dać dużo punktów w katany - bo obecnie mam bodajże 2 w sztylety i 2 w dwie bronie.

    No i dodatkowe pytanie - czy jak dociśnie się druga pod klasą (czyli w moim przypadku woj) do poziomu o 1 większy aby odblokować skille rogala to czy talenty które miałem rozdane jako złodziej też wrócą (czyli sztylety i dwie bronie) ?
    No i ostatnie pytanie - bo z tego co się orientuje im mniejsza klasa pancerze tym lepiej - tak ? Bo zauważyłem że jak ma się coraz cięższy pancerze to maleje też zręczność, a zręczność u złodzieja jest ważna (bo tak myślę - chyba) że zwiększa szansę na kryta oraz uderzenie ?
  • switswit Member, Translator (NDA) Posts: 495
    edited April 2015
    Będzie ciężko łamiąc ze złodzieja na wojownika na 13 poziomie. Złodziej awansuje szybciej na wczesnym etapie gry, więc łatwiej odblokować pierwotną klasę łamiąc wojownika na złodzieja (wystarczyłoby "tylko" 880 000 XP). W twoim przypadku musisz uzyskać aż 1 500 000 XP tą postacią żeby dobić do 14 poziomu. Najlepiej przed odebraniem nagrody za większe zadania wywalaj tymczasowo wszystkich NPC żeby całość puli doświadczenia trafiała dla twojej postaci (jeśli z kimś romansujesz to raczej niech zostanie w drużynie żeby ewentualnie nie zepsuć romansu). Jeśli grasz pierwszy raz to w sumie nie wiem czy jest sens, bo trochę potrwa nim odblokujesz klasę.

    Przyznane punkty specjalizacji wrócą. Poczekałbym z dawaniem trzeciego punktu w styl walki dwoma broniami do czasu odblokowania klasy pierwotnej, bo inaczej nadpiszesz to co już dałeś.

    Katany lepsze.
  • shayloshaylo Member Posts: 40
    No a co z tą zręcznością - ona sama w sobie daje szansę na kryta i coś poza tym ?
  • switswit Member, Translator (NDA) Posts: 495
Sign In or Register to comment.