Skip to content

Lepší název pro zloděje?

IdahoIdaho Member Posts: 608
Edwin není jediný, kdo si šušní vlastní projekty :) i já cosi tvořím a narazil jsem na menší obtíž.

Řekněme, že máme skupinu dobrodruhů - válečníka, mága, klerika a zloděje. Jenže ten zloděj není lupič. Podobně jako ve hře se neživí krádežemi, ale plíží se stíny, přepadává ze zálohy, otevírá zámky, hledá pasti.
Ve hře je zloděj jako název ok, všichni víme oč jde, ale pro použití někde jinde je to dost... matoucí a nepřesné.
Napadá někoho lepší český název pro popsanou profesi? Aby to bylo výstižné a dobře to znělo.

Zatím mi příjde nejvhodnější "zvěd", napadá někoho něco lepšího?

Díky za pomoc

Comments

  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Tak na tohle narazila i pravidla AD&D, kde thiefa v pozdějších edicích nahradil rogue. Vím, že u nás snad byla tendence to překládat jako tulák, což je prostě lame.
    Zvěd, špeh, špion... nic z toho není úplně přesné.
  • KivanKivan Member Posts: 159
    Slidič?
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    edited September 2015
    No, ono to musí dobře znít...
    Mág, Klerik, válečník, slídič?

    Asi tam prásknu toho zvěda, ovšem při boji to zní podivně
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited September 2015
    Dragon Age Origin to vyřešilo šalamounsky, když zloději (Rogue) začalo říkat "Lotr" :smiley:
    (Příšerný nápad)

    Angličtina má tu výhodu, že jedno slovo často obsáhne desítky různých věcí.
    Čeština má ten problém, že pro jedno slovo máme často desítky různých výrazů.

    Z toho jak jsi to popsal, tak mi připadá, že ten tvůj chlapík (říkejme mi třeba Lojza) je ukázkovým příkladem zloděje, ale nezajišťuje si obživu tím, že by okrádal jiné lidi. Pokud mu nechceš říkat zloděj, tak mi přijde, že nejvýstižnější by bylo říkat mu stopař nebo zvěd.
    Post edited by Edvin on
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Jo, bude to zvěd. Mě to ze začátku moc nesedělo, ale dobře to zapadá mezi ty ostatní, takže je to asi spíše blok vytvořenej BG a IWD :smiley:

    Každopádně díky za pomoc ;)
Sign In or Register to comment.