Skip to content

Hepiniz hoş geldiniz...

causeisunknowncauseisunknown Member Posts: 50
edited June 2012 in Türkçe
Forumun açılması belki oyunun çıkışında da Türkçe desteğine sahip olması manasına gelebilir. Umarım böyle olur. burada kaç Türkçe konuşan kullanıcı var acaba?
GustoAgathoncyberarmy
«13

Comments

• rambo53rambo53 Member Posts: 2
    ben varım.
  • Sunflower00Sunflower00 Member Posts: 2
    Ben varım ve eğer gerçekten iyi bir çevirmen yapacaksa neden olmasın diyorum :-) türkçe forumlarda falan kime sorsan heyecanla bekliyorum diyor ama umduğum heyecanı yaratmadı insanlarda sanki. Umarım bu forumun açılışı insanlardaki tutumu biraz olsun değiştirir :-)
  • causeisunknowncauseisunknown Member Posts: 50
    Ben çevirisini oynamaktan mutluluk duyarım çünkü oyundaki her ayrıntıyı, her konuşmayı anlayacak kadar İngilizcem yok... Ama tüm oyunu gönüllü çevirmene çevirtmeyi düşünüyorlarsa, çok fazla insan bulmaları lazım çünkü tek kişinin çeviremeyeceği kadar uzun bir metne sahip olduğu kesin.
  • Sunflower00Sunflower00 Member Posts: 2
    Eğer bir çeviri grubu oluşturulursa yardım etmekten mutluluk duyarım ama senin de dediğin gibi metin çok uzun ve tek başıma yapacak vaktim yok. Acaba burası biraz daha kalabalıklaştığında yeterli insan bulabilir miyiz? Ya da buraya daha katılan olur mu? :-)
    oyunceviri.com forumuna mesaj attım belki ilgilenen olur diye ama bilmiyorum. Belki yardımcı olurlar...
  • rambo53rambo53 Member Posts: 2
    ben çok kişinin ilgileneceğini sanmıyorum. BG efsanevi bir oyun olsada her kesimin bildiği ve oynadığı bir oyun değildi.
  • kkramonekkramone Member Posts: 54
    eğer ilgi olursa mutlaka türkçe desteği de olur.. bekleyelim göreceğiz.. ayrıca bir yerde okumuştum diller arasında türkçe de olacak diye ama bilemiyorum..
  • yomayoma Member Posts: 1
    çeviriyi garip garip kelimelerle yapıyolar ingilizcesi ne acaba diye düşünüyoruz sonra :)
  • digitalfaciadigitalfacia Member Posts: 4
    Oyunçeviri bu işi halleder derim.
  • yazgangyazgang Member Posts: 41
    Türkçe forumu görmek heyecanlandırdıysa da oyunu her halükarda orjinal dilinde oynarım.
  • ninlempisninlempis Member Posts: 3
    Herkese selamlar

Düzgün Türkçe çeviri ile oynama fikri güzel gelse de Baldur's Gate den bahsettiğimiz için pek mümkün görülmüyor :)
  • SogotohSogotoh Member Posts: 2
    Herkese merhaba,

Ben enhanced edition'ın tam manasını kavrayabilmiş değilim. birileri daha açıklayıcı olabilir mi ? Trent Oster isimli vatandaş izometrik grafiklerden vazgeçmeyeceklerini söylemiş, oyunun grafikleriyle, senaryosuyla, twistlerle, npcler ile ilgili değişiklikler olmadıktan sonra enhanced edition ne oluyor yahu ? iki oyunu birleştirip 16:9 widescreen oynamak isteyenler için ufak makyajlar yapmaksa amaçları, benim gibi bg hastalarının indirip yüklediği milyon tane mod var bu işler için. Sanıyorum ki tüm mevzu mac os x ve ipad'den emek yemek. Umarım yanılıyorumdur.
    Herkese merhaba,

Ben enhanced edition'ın tam manasını kavrayabilmiş değilim. birileri daha açıklayıcı olabilir mi ? Trent Oster isimli vatandaş izometrik grafiklerden vazgeçmeyeceklerini söylemiş, oyunun grafikleriyle, senaryosuyla, twistlerle, npcler ile ilgili değişiklikler olmadıktan sonra enhanced edition ne oluyor yahu ? iki oyunu birleştirip 16:9 widescreen oynamak isteyenler için ufak makyajlar yapmaksa amaçları, benim gibi bg hastalarının indirip yüklediği milyon tane mod var bu işler için. Sanıyorum ki tüm mevzu mac os x ve ipad'den emek yemek. Umarım yanılıyorumdur.
    grafiklerin iyileştirileceğini ve yeni bir npc geleceğini söylüyorlar. widescreen mod ile istediğim çözünürlükte bg2'yi oynaya biliyorum fakat bg1'de grafikler çok kötü oluyor. bu bir iyileştirme bence..

bunun yanında bg:ee haberlerinde müzik ve grafik sanatçılarının takıma katıldığı da söyleniyor.. demek ki bunlar da değişecek. fakat çok uzattılar bence olayı. inşallah hayal kırıklığı olmaz..

dediğin gibi asıl amacın apple pazarına girmek olmasından ben de korkuyorum..
    grafiklerin iyilestirilmesinden tutun, zoom-in zoom out olayina, yeni npc'den yeni bir yan goreve kadar cesitli yenilikler var. bunlarin yaninda mevcut soundtrack'e ek olarak yeni muzikler, gelistirilmis arayuz. ve sanirim mevcut bir kac moddan da yararlanip iceriklerini kullanacaklar. bekledigimize degecek bana gore.
  • ninlempisninlempis Member Posts: 3
    çokta sorgulayacak bir şey yok aslında "EE" hakkında. tamam oynamadığımız mod kalmadı hatta yeri geldi kendimiz modifiye ettik az çok. Her şeye rağmen BG den bahsediyoruz ve tekrar oynamak için güzel bir bahane olacak. Ana ögelere pek dokunmayıp sadece item ve yan karakter çeşitliliğini arttırsalar yeterli benim için.
  • SogotohSogotoh Member Posts: 2
    edited June 2012
    az biraz röportajlara falan baktım da gamebanshee'de orda burda, hepinizin dediği gibi yeni npcler, yeni görevler, taze soundtrack, zoom-in zoom-out falan, bunlardan bahsedilmiş. 18 kişilik ekiple ve az bir sermayeyle bakalım neler yapabilecekler. sonuçta yeni npcye sağlam bi ses aktörü bulup kaliteli bir stüdyoda voice acting yaptırmak ucuz bir olay değil.

grafiklerin iyileştirileceğini ve yeni bir npc geleceğini söylüyorlar. widescreen mod ile istediğim çözünürlükte bg2'yi oynaya biliyorum fakat bg1'de grafikler çok kötü oluyor. bu bir iyileştirme bence..

tutu ya da bgt kullanıyorsan, bg1 i de widescreen mod ile istediğin çözünürlükte problemsiz oynayabilirsin.
    az biraz röportajlara falan baktım da gamebanshee'de orda burda, hepinizin dediği gibi yeni npcler, yeni görevler, taze soundtrack, zoom-in zoom-out falan, bunlardan bahsedilmiş. 18 kişilik ekiple ve az bir sermayeyle bakalım neler yapabilecekler. sonuçta yeni npcye sağlam bi ses aktörü bulup kaliteli bir stüdyoda voice acting yaptırmak ucuz bir olay değil.

tutu ya da bgt kullanıyorsan, bg1 i de widescreen mod ile istediğin çözünürlükte problemsiz oynayabilirsin.
    oynadım sorun yok onda, sadece grafikle bg2 gibi iyi değil, onu demek istemiştim..
  • celestial_furycelestial_fury Member Posts: 1
    Selamlar,

Ceviri konusunda bir grup olusursa ben de yardim etmek isterim. Sonucta senelerce oynadik, bu kadar da olsa bir katkim olsun isterim. Ama su da var, eger cevriyi sirf gonulluler yapacaksa oyununu cikisina yetisecegini sanmam. Belki sonraki bir patch ile falan eklenebilir.

Bu arada enhanced edition ile ilgili benim beklentim cok dusuk. Aciklama yapildiginda cok sevindim ama ozellikle Diablo 3ten sonra biraz temkinli yaklasmak lazim. :)
    Kyon
    baldur yaninda diablo da nedir ya :)
    ersindmr
    Gönüllülere bırakacaklarlarina biraz para ayırıp textleri bir çevirmenlik burosuna cevirtip cikartsalar ne guzel olur...
  • YucoYuco Member Posts: 2
    Bunca seneden sonra bir araya gelip böyle bir iş yapmaya kalkıştılarsa, ben görsellikten ziyade tatmin edici bir hikaye/görev silsilesi bekliyorum. Belki farklı türde iyileştirmeler de oldukça tatlı olacaktır ama sonuçta bu işten para kazancaklarsa bir mod havasından ziyade bir ek paket olmasını bekliyorum ben bu yaptıklarının. 5 saatlik ekstra gibi birşey değil tabiki.

Şahsen bana ingilizcemdeki en büyük destek bu oyun olduğu için bu oyunun Türkçe olmasını istemiyorum. Alın elinize sözlüğü, veya browserda açın farketmez, onayın.
  • ersindmrersindmr Member Posts: 7
    BG oynadığım zamamlar geldi aklıma yazdıklarınızı okurken. Hepinizi selamlıyorum :)

O kadar zevkle oynamıştım ki bu oyunu, bittiğinde benim gibi her türlü oyunu oynayan bir adamda bile giderek artan bir tatminsizlik oluşmuştu. Hani en yüksek dağın zirvesine ulaşırsın ya işte o saatten sonra herşey boş gelir :) Ne kadar güzel olursa olsun diğer oyunlardaki durum bu olmuştu benim için. EE projesinden de pek fazla birşey beklemek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Sonuçta çok ciddi bir oyunun (öyle ki Diablo bile komik kalır yanında) devamını yapmak hiç kolay bir iş değil. Küçük bir grupla yapılacak bir proje değil. Bence ortaya çıkacak üründe sadece grafiksel geliştirmeler , bazı itemlerin eklenmesi, NPC'lerde iyileştirmeler bazı bug'ların tamir edilmesi gibi değişikliker olur en fazla. Oyunun ana hatlarıyla oynamaya bu kadar küçük bir grupla cesaret edemezler bence. Ben sadece ortaya çıkan ürün ne olursa olsun alıp yeniden oyanyacağım :) Eski günlerin hatırına.
    PumpkinPuppetkkramone
    @Yuco bgee zaten büyük ölçüde grafik ve artwork iyileştirmesinden başka bir şey olmayacak. ekstra bir kaç quest, item, npc ve bug yaması olur. belki güzel bir collector's edition olur.

onun dışında bir değişiklik olacağını düşünmüyorum.

Türkçe'si de olursa daha rahat, keyifli oynanır diye düşünüyorum...
  • aly_akbasaly_akbas Member Posts: 2
    Bence bu projenin -olursa eğer ama sanmıyorum- yapacağı tatmin edici bir satış grafiği BG:3 ün gelmesini sağlayabilir.Yapımcılar bu efsanenin hala kârlı bir yatırım olabileceğine ikna olur ise hepimizin rüyalarını süsleyen BG:3 ün posterlerini duvarlarımıza asacağız :)
  • hayalperest44hayalperest44 Member Posts: 6
    Acaba oyun türkçe desteği verecek mi... Bu konuda yapımcılara isteğimiz iletilse olumlu sonuç verebilir.
  • PumpkinPuppetPumpkinPuppet Member Posts: 1
    Vay be yıllar sonra bu haberi aldığımda tüylerim ekran karşısında diken diken oldu cidden. Burada Türk arkadaşları görmekte ayrı bir heyecan.
  • GustoGusto Member Posts: 1
    beni de türkçe kısmına ekleyebilirsiniz ayrıca herhangi bir çeviri durumunda da yardımcı olabilirim.
    trent oster'a twitter'dan sormama rağmen cevap vermedi türkçe dil desteği konusuna. sadece oyunumuz bir çok dil desteği ile gelecek, bazı diller ise oyun çıktıktan sonra oyuna eklenecek dedi...

bakalım göreceğiz.

tüm kütüphanelerin, bulduğumuz tüm notların türkçe olduğu bir oyunu oynamak en azından benim için çok daha keyifli olur.
  • demogorgondemogorgon Member Posts: 1
    herkese merhaba,

Öncelikle baldurs gate in bu şekilde tekrardan yapılıyor olması yeni kuşak için fazlasıyla heyecan verici. BG nin biraktiği damağimdaki tadi hiç bir oyundan alamamiş olmam ne yazık ki artık bu tarz oyunları oynayamama durumuna kadar getirdi beni. Aslında bunun altındaki neden grafiklerde, tutarlı ve çizgisel olmayan kurguda ve matematiksel mantıksal şekilde yapabileceğiniz aksiyonlarda.. ve tabiki kararlarınız.

Grafiklere baktığımda renk paleti şahane seçilmiş ve detaylı iç mekanları görüyorum. Bu size hayal gücünüzün derinliğine bağlı olarak kafanızda 3 boyutlu bir evren yaratmakta ve gunumuzde yapılan 3 boyutlu oyunların veremediği derinliği bizlere vermektedir. Öyle bir dünya düşünün ki edebi metinlerlede bu dünya, hayal gücünüzün yardımı ile birlikte desteklenerek sanal gerçeklik kavramına yaklaşsın.

Fantastik bir macera ve hayatın ta kendisinde verdiğimiz kararları bu dünyada da verebilme şansı yakalayabilirsiniz. İyi olmak sadece kötülere karşı koymak mı demektir veya iyi olmak sadece yapılanlar karşısında etkisiz kalmak mıdır ? Hayatta uyum içinde çalışmamız gereken ortamlarda bize liderlik edebilecek doğru insanları bulmak ne kadar kolaydır veya onlar mı bizi bulur bizmi onları...

Tüketilen bir edebi eserin tekrardan yazılması ve aynı kişi tarafından 8. 9. defa tekrardan okumak nasıl ise yeni BG'de benim için bu şekilde olacaktır. Aynı heyecanı aynı mutlulugu yasamak ıçın hafızanın silinmesi gerekli belkide oda imkansız bir şey gunumuz için.

Farewell...
    Gusto
  • yusufyilmazyusufyilmaz Member Posts: 21
    Swords not words :)
Sign In or Register to comment.