Skip to content

Ciekawostki

Być może kogoś to zainteresuje - właśnie skończyłem walkę w Gnieździe Pająków, w Kniei Otulisko. Zauroczyłem Centeol i sobie z nią pogadałem :) opowiedziała jak to było z Irenicusem i jego żoną. Do zauroczenia użyłem Płaszcza Algernona.
Jakoś nigdy nie przeszedłem do końca BG, może tym razem się uda :) jeśli znajdę jeszcze coś ciekawego to napiszę.
«13

Comments

  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    O ile dobrze pamiętam, to nie był Irenicus tylko Icarus, a kobieta to Tanova (ponoć zabita przez Centeol, jak ta właśnie mówi), która w BG2 pojawia się jako wampirzyca. Powiedziałbym, że to takie spekulacje i czy to naprawdę Irenicus czy nie, po prostu lepiej nie odpowiadać.
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @LavaDelVortel – autorzy gry zmienili Icarusa na Irenicusa. To chyba weszło dwa update'y dialog.tlk temu. Pisałem o tym we właściwym wątku :)
  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    Ale to bez sensu... Dodawanie niepotrzebnych wątków do życia Irenicusa... ech, nie wiem co to ma być za poprawka niby... Było napisane, że miał żonę Tanovę i nie wiem czy to zmieniono też, ale jeżeli nie, to teraz jego relacje z Ellesime wyglądają na płytsze. Albo miałaby być jego kochanką, albo tuż po śmierci rzucili się na siebie z Ellesime (co jest stanowczo out-of-character, bo Irenicus i Ellesime nie kierują się emocjami, a raczej powinnościami oraz planami popartymi systematycznym działaniem; nie mówiąc już, że są elfami, a elfy się nie rzucają na siebie od razu, bo żyją o wiele dłużej - to ludzie są tymi żyjącymi 'intensywnie' z powodu krótkiego życia). Tanova też w histrii umarła, a tutaj nagle jest wampirem... a umarła od trucizny, nie był zamieszany w to wampir...
    ...tak więc kiedyś mieliśmy zagadkę i można było podyskutować o tym, były za i przeciw tego, czy to Irenicus, czy nie... no i zostało to zmienione na niespójne "coś"...
  • Centeol powiedziała, że zabiła żonę Irenicusa i za to on się na niej zemścił, zamienił ją w grubą babę i kazał pająkom opiekować się nią.
    Starego BG nie przeszedłem, nawet nie doszedłem do Centeol, nie wiem jak było przedtem :) nie wiem jak jest w BG2 - zawsze brakowało mi czasu na skończenie BG i rozpoczęcie BG2.
    Na razie staram się zauroczyć kogo się da i sprawdzam co z tego wyniknie :)
  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    To ta sama zawartość co w BG1 tyle, że ze zmienionym imieniem. Nawet wstawię, ale bez polskich znaków bo DLTCEP nie konwertuje ich w przypadku BG1, gdzie wykorzystanie znaków charakterystycznych dla języka koduje się troszkę inaczej.

    "Mogđ opowiedzieď o tym, jak zostańam przeklđta, bo tego nie zapomnđ nigdy. Kiedyô byńam piđkna i potđöna. Byńam niezwykńî czarodziejkî, wńadańam wieloma mocami. Ale pokochańam pewnego mđöczyznđ - Jona Icarusa. Byń wielkim i potđönym czarodziejem, i tylko on zasńugiwań na mojî mińoôď, a przy najmniej tak mi siđ wtedy wydawańo. Choď ja go poöîdańam, on mnie nie chciań - miań öonđ, Tanovđ. Przygotowańam wiđc spisek, by siđ jej pozbyď. Wszystko dobrze poszńo i gdy Tanova leöańa martwa u mych stóp, byńam najszczđôliwszî kobietî w ôwiecie. Nie trwańo to jednak dńugo. Jon oszalań ze zńoôci i, uöywajîc swych mocy, dowiedziań siđ, kto zabiń jego öonđ. Przybyń do mojej wieöy, a ja go wpuôcińam, niecierpliwa dopeńniď naszej mińoôci. Ale on obezwńadniń mnie, uöywajîc swoich czarów i zaklîń mnie w tym ciele, a pajîkom przykazań, öeby siđ o mnie troszczyńy. Widzicie wiđc, öe - jeôli jesteôcie moimi przyjacióńmi - powinniôcie mnie zabiď.
  • viaderviader Member, Translator (NDA) Posts: 875
    Tak tylko podmieniłem polskie znaki do tego co dałeś.
    "Mogę opowiedzieć o tym, jak zostałam przeklęta, bo tego nie zapomnę nigdy. Kiedyś byłam piękna i potężna. Byłam niezwykłą czarodziejką, władałam wieloma mocami. Ale pokochałam pewnego mężczyznę - Jona Icarusa. Był wielkim i potężnym czarodziejem, i tylko on zasługiwał na moją miłość, a przy najmniej tak mi się wtedy wydawało. Choć ja go pożądałam, on mnie nie chciał - miał żonę, Tanovę. Przygotowałam więc spisek, by się jej pozbyć. Wszystko dobrze poszło i gdy Tanova leżała martwa u mych stóp, byłam najszczęśliwszą kobietą w świecie. Nie trwało to jednak długo. Jon oszalał ze złości i, używając swych mocy, dowiedział się, kto zabił jego żonę. Przybył do mojej wieży, a ja go wpuściłam, niecierpliwa dopełnić naszej miłości. Ale on obezwładnił mnie, używając swoich czarów i zaklął mnie w tym ciele, a pająkom przykazał, żeby się o mnie troszczyły. Widzicie więc, że - jeśli jesteście moimi przyjaciółmi - powinniście mnie zabić."
  • KlakierKlakier Member Posts: 39
    Oj Lava, malkontencie ;). Dla purystów może i niepotrzebny wątek, ale jak dla mnie to akurat miłe odwołanie do BG2. Lubię powiązania z różnymi grami, książkami w obrębie jednego świata.
    Tak na marginesie, Tanova przecież w zwykłym BG2 już była wampirem, więc tak wiele się nie zmieniło w historii... No chyba, że jest Tanova 'ta od Irenicusa' i Tanova 'ta od Bodhi'.

    ps. pamiętasz Ettercap'a z forum BGiF?
  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    No ale właśnie to powiązanie teraz jest na siłę, gdyż fakty nie są zgodne, więc... teraz to nie wygląda jak taka "zabawa w skojarzenia", czy "naumyślne szturchanie gracza" czy "szczypanie" bo kiedyś można było to przedyskutować, debatować... teraz natomiast mamy wspomnienie o postaci z BG2, które nijak się ma do faktycznego charakteru, czy nawet zdarzeń. No i sam mówiłem przecie, że jest Tanova w BG2, ale jako wampir a wg historii jest martwa, a nie robi się wampirów ze zwłok... A teraz mamy "przypadkowo" okazuje się że Tanova żona Irenicusa (błagam, jaka żona Irenicus... już samo pisanie tego boli) i jedna z najbardziej zaufanych służek Bodhi "przypadkowo" mają to samo imię. I znowuż nie jest to jakieś popularne imię... Naciągane. A rola Ellesime w ogóle się przez to zmieniła. Miała być między nimi miłość, która przegrała, z chęcią władzy (chociaż nie tak sromotnie), a teraz mamy telenowelę. Była Centeol, która kochała Irenicusa, który kochał żonę Tanovę, kochał też Ellesime, ale nie kochał Centeol, więc Centeol zabiła Tanovę, Irenicus zemścił się na Centeol bo jej nie kochał, ale za to dalej szczerze kochał Ellesime, ale sprzymierzył się z Bodhi i porzucił Ellesime. Dla perwersji, Bodhi zaczęła nazywać go "braciszkiem"... uch....
    ...to naprawdę nie jest nawiązanie, ale gwałt na tekście z oryginalnej gry...

    I tak, pamiętam, ale nie jakoś super dokładnie. Ale trochę tak. W końcu byłem na BGiF moderatorem.
  • Podsumowując ;) - już się nie mogę doczekać kiedy skończę BG i zacznę BG2 by sprawdzić co i jak
    hm
    a jest może jakiś projekt BG2EE?
  • SelendisSelendis Member Posts: 168
    Irenicus, elf nie elf to jednak facet;) a dla faceta kręcenie z 3 czy więcej to żaden problem ;) a ta driada w lochach Irenicusa to co niby robiła ? kurze omiatała;)
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @WilhemVonBirkhausen – tak, ale nie wiem jak będzie z tłumaczeniem. Na pewno beze mnie :P

    Co do elfów, to rzeczywiście na szybko nie będą się angażować w związki, ale z tego co czytałem mają do przelotnych związków bardzo liberalne podejście. Chyba gdzieś o tym było w Cormanthyr: Empire of Elves, ale głowy nie dam sobie uciąć. Pamiętam tylko, że w Oblężeniu matka głównego bohatera nie mieszkała z ojcem (byli małżeństwem, ale w kulturze elfów normalne jest rozstanie się na ileś tam lat, by później powrócić do siebie) i siedziała w domu rodzinnym w Wysokim Lesie. Tam syn ją zobaczył, jak siedziała na kolanach Elminstera i narrator napisał, że to niby normalne. Więc teoretycznie Irenicus mógł kręcić z trzema, nie łamiąc za bardzo elfiej kultury.

    Swoją drogą, dziwny temat dysput.
  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    gdzie tu przelotny związek? -_- Związek z Ellesime, przez który miał moment zawahania podczas oblężenia Suldanesselar, czy może fakt, że ma żone. Poza tym błaaaagam - to że facet to może mieć trzy kobiety? Takiej odpowiedzi chyba nawet nie będę komentował...

    Nie dziwny temat, tylko fakt (już pomijając inne pomysły Beamdoga) zmieniania tekstu w taki sposób, że fabuła się przestaje trzymać kupy jest co najmniej dziwny.
  • SelendisSelendis Member Posts: 168

    to że facet to może mieć trzy kobiety? Takiej odpowiedzi chyba nawet nie będę komentował...

    A co tu komentować ;) kto miał ten wie kto nie miał jego sprawa ;)
  • SelendisSelendis Member Posts: 168
    edited January 2013
    A skoro o ciekawostkach mowa i o mężczyznach, takie cos znalazłem na głównym ;D

    image
    Uploaded with ImageShack.us
  • PhælinPhælin Member Posts: 316
    @LavaDelVortel
    wiem, że sporo czasu minęło, ale czemu forum BGiF już nie ma?
  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    edited January 2013
    @Selendis - nie wiem czy jest się jakoś specjalnie czym chwalić, ale to powiedzmy niekompatybilność preferencji stylu życia. Masz takie przekonania, ja mam inne. Jednakże koncepcja Irenicusa była inna. Wg jego historii, jako jeden z Suldanesselar był do czas z Ellesime i ją "kochał", jednakże obsesja na punkcie potęgi i potencjału była większa, był odrobinkę rozdarty, sprzymierzył się z Bodhi i obydwoje zostali wygnani i zabrano im "to co elfickie", jednakże podczas walki w Suldanesselar miał chwilkę zawachania przez Ellesime. To nie mogłoby mieć miejsca, jęzeli to miała być jego gra. Poza tym, nie zrobiłby tego Centeol, bo skoro Tanova była jedną z wielu...

    ...ogólnie chodzi o to, że owszem, był to błąd pierwszych deweloperów, ale dosyć fortunny błąd, bo rozdzielił 2 niekompatybilne historie na takie, które moga istnieć obok siebie, bedące ciekawostką. Tak więc istnienie błędu było korzystne, a pozbycie się go zmąciło niekorzystnie historię postaci i wywołało błędy w opowieści. Zdarzają się dobre błędy i pozbywanie się ich niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

    ...i to chyba tyle w temacie bo nie mam nic więcej do dodania, a mi się dosyć szybko tematy nudzą więc to by było tyle ode mnie o Centeol, Jonie, Tanovie i Ellesime.

    @Przemkas - padło jakoś tydzień przed odliczaniem EE. Spowodowane było to niezwykle małą ilością postów, brakiem nowości, przychodzili tylko starzy wyjadacze by pisać o...nie wiem. Batmanie przykładowo. W dziale BG nic prawie się nie działo. Kilku użytkowników było poglądu "skoro forum i tak upada, to można offtopować i robić so się chce, bo tonącego statku się nie ratuje". No a serwer kosztował, więc...
  • KlakierKlakier Member Posts: 39
    A czy Helegorn ma jeszcze zrzut bazy danych? Można by chociażby poglądowo zablokowaną bazę wrzucić na jakiś darmowy serwer bo troszkę ciekawych informacji na temat BG tam padło.
  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    Ma i ktoś miał się tym zająć, po czym zniknął. Hela można złapać na CoB (wysłać PW)
  • maneromanero Member Posts: 392
    Komiks genialny :D:D:D
  • GriegGrieg Member Posts: 507
    Dobra dzieciaczki żeby zakończyć miałką dyskusję. Dwie rzeczy, które tylko chciałbym dodać od siebie, żeby zakończyć wątek a propos Jona Icarus:
    1. Już dużo wcześniej słyszałem gdzieś, że jeszcze jak tworzyli jedynkę planowali takiego jegomościa, ale w trakcie realizacji już nieco zmodyfikowali jego imię i stąd rozbieżność, która teraz wynikła, stąd znalazłem 2. rzecz a mianowicie, znalazłem na szybkiego taki oto link przyznam się, nawet tego nie sprawdzałem zbyt szczegółowo, nie chciało misie, ale tu są cytaty:
    Wpis z dziennika z oryginalnej gry (interpretacja jest dosyć klarowna):
    When we charmed the huge bloated creature who called herself Centeol, we were told an interesting story. It seems she was cursed to her current shape by a powerful mage called Jon Icarus. We don't know what any of this has to do with the adventure we are on right now, but you never can know. Perhaps it will come useful in a sequel.
    A tu coś co wspominałem wcześniej
    Jon Icarus was the original name for Irenicus. They changed Icarus to Irenicus , thankfully. Also Yoshimo from BG2 was suposed written in to be Tomako`s brother. They planned him to betray he PC as an act of revenge. That was changed also into some Geas stuff. I read this in some interview I think. Will post the link if I dig it up again.
    oba pochodzące stąd: http://www.sorcerers.net/forums/showthread.php?t=594

    A więc summa summarum dobrze zrobili, że zmienili, bo to był brak konsystencji, który nie był celowy.
  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    edited January 2013
    ech, przecie pisałem, że to był pierwotny błąd (patrz->4-5 postów wyżej) i od dawna wiadomo było, że to miał być Irenicus, ale tak się okazało, że ten akurat błąd ratował fabułę, bo tak naprawdę oddzielał - chociaż przypadkowo - te 2 historie, które połączone w jedną tracą większy sens... (nie byłbym pewien czy naprawianie błędów na siłę czy dla zasady, nawet gdy wychodzą na dobre, jest dobrym pomysłem)
    ...ale miałem nie pisać... więc wracam do łóżka.
  • GriegGrieg Member Posts: 507
    edited January 2013
    Więc wiedząc to dalej obstajesz przy swoim?
    Zziwne?
    PS. Nie czytałem wszystkiego co piszesz, ale na szybkiego omiotłem temat wzrokiem, teraz rozumiem Twój punkt widzenia, obawiam się, że to tylko Twoje zdanie, a generycznie błędy się naprawia.
  • DasieqDasieq Member Posts: 135
    Cóż,to że Centeol udało się zabić Tanovę, nie oznacza wcale, że nie może ona wrócić znowu do życia. Ta gra to fantastyka i przecież każdy z nas wskrzeszał swoich ziomków przy pomocy zaklęć, czy bereł zmartchwywstania. Więc taki zabieg byłby oczywiście możliwy... brzmi to dosyć naciąganie,ale jest przecież całkiem możliwe, później przemiana w wampira, chociażby przez Bodhi której Tanova później służyła.
    Pozostaje jednak kwestia tych Miłości Irenicusa, po grze w BG2 odnosimy wrażenie że była ona jego jedyną prawdziwa miłością, która jednak przegrała z chciwością Irenicusa i rządzą potęgi.
    W sumie właśnie ten wątek miłosny mi wszystko burzy bo coś tu nie pasuje. Chyba że Tanova była żoną Irka, została zabita... on się wkurzył i przeklął Centeol. Później razem z Bodhi zdradzili Elfi Naród i zostali wygnani,jednak nieco wcześniej rozkwitł romans Irenicusa z Ellesime.
    Szczerze to sam nie wiem co o tym myśleć.
  • LavaDelVortelLavaDelVortel Member Posts: 2,702
    edited January 2013
    poprawiać nawet za cenę uszczerbku dla fabuły? Mnie po prostu to nie przekonuje. Icarus którego planowali, podczas tworzenia BG1, nie jest już Irenicusem z BG2, bo pozmieniali jego koncepcję, imię itd... Tak to się dzieje w tworzeniu nowych postaci "opowieści". Łączenie starych planów z późniejszym, różniącym się tworem jest błędem, bo to już nie jest ta sama postać w finalnym stadium.
    Nie można też się zagalopować tak z "poprawianiem błędów". Elfy nie mogą być kapłanami/magami. To znaczy, że należy zmienić Aerie na pół-elfkę? A nieprzepisowa mądrość Minsc'a (wymagania łowcy: 14 Minsc: 6)? Po prostu nie można się zagalopować kosztem postaci, fabuły/historii, a poprawianie dla zasady naprawdę może zaszkodzić.

    @Dasieq - to takie wskrzeszanie jest troszkę naciągane, ale fakt - możliwe - jednakże nie ma o tym nic w historii, a rozwścieczenie Icarusa sugeruje ostateczną śmierć. Jednak na wszystko tam jest za mało czasu. Ellesime i Irenicus to elfy, Centeol to człowiek. Więc akcja Tanovy i Ellesime musiałaby się dziać niemalże jednocześnie.
  • SelendisSelendis Member Posts: 168
    Boże ...
  • DasieqDasieq Member Posts: 135
    edited January 2013
    Nie wiemy jak długo Centeol jest przeklęta...to mogło się dziać jakiś dłuższy czas przed naszym znalezieniem jej w Kniei. Centeol to człowiek, mogła kochać Irka,ale on wcale nie kochał jej, bo miał Tanovę. Z tego co sama nam opowiadała to równiez była czarodziejką, więc ilość lat może nie mieć takiego dużego znaczenia, jeśli była np nekromantką. Magowie na pewno wiedzą jak zachować wieczną młodość,a przynajmniej ją wydłużyć :P Zatem zakładając że Centeol jest przeklęta już dość długi czas, możliwe staje sie małżeńtwo Jona z Tanovą, a ileś lat później... miłość do Ellesime.
    Niestety wszystkiego możemy tylko próbować dociekać i się domyślać, bo nie zostało to wszystko jasno wyjaśnione, dlatego budzi wiele wątpliwości.
  • zwadekzwadek Member Posts: 156
    z tego, co się orientuję, to Cienie Amn mialy pierwotnie być dodatkiem do BG1, więc prawdopodnie twórcy pierwotnie mieli nieco inny zamysł na Jona Icarusa, później zmieniła się pewnie rola Icarusa toteż zmieniona zostala jego historia i imię, aby zatrzeć niepotrzebne powiązania. A co do Tanovy to hmm... przecież w obu częściach występuje multum postaci noszących te same imiona a będących zupełnie różnymi, więc tą zbieżnością bym zupełnie się nie przejmował. (i jeszcze w BGEE Overhaul dodali kolejną, czyli Rasaada, który może dzierżyć Szpon Rhaasada ;) )
  • Ciekawostka z Wrót Baldura, z Gildii Kupieckiej.
    Podczas wykonywania zadania od Aldetha, znajdujemy w biurku dokumenty i... możemy iść do dowódcy straży Brandilara, pokazać mu je i zacznie się rozróba, stojący obok Zorl zamieni się w sobowtórniaka za 420 PD
    można jednak zaatakować Zorla zanim pokaże się znalezione dokumenty, trzeba go ubić zanim się zmieni, wtedy otrzymuje się 4000 PD i jego szatę, jeszcze nie zidentyfikowałem jaką.
  • Nie mogę edytować posta więc napiszę kolejny - takie rozwiązanie z 4000 PD za Zorla ma jednak wadę - Brandilar nie chce zaliczyć questu, tym samym i Aldeth. Widocznie Zorl zabity jako Zorl nie wlicza się do liczby sobowtórniaków :(
    Próbowałem nawet pokazać dokumenty Brandilarowi i wtedy zaatakować Zorla, zabijając zanim się przemieni, no i nic. Lepiej więc ten quest zrobić normalnie.
  • LuckyLucky Member Posts: 645
    A wie ktoś o co chodzi z tymi liścikami odnośnie nóg i krzesła? Ja już znalazłem taki drugi.
Sign In or Register to comment.