Skip to content

FAQ - odpowiedzi na nurtujące Was pytania :)

powerfulallypowerfulally Member Posts: 261
edited July 2012 in Polski

FAQ


image


To FAQ powinno rozwiać wątpliwości części polskich fanów BG odnośnie Edycji Rozszerzonej :)
Jak znajdziecie błędy to krzyczeć! Dział w rozbudowie, warto śledzić zmiany i dawać propozycje pytań w komentarzach!


Informacje o wydaniu gry


(P)ytanie: Czy będzie polska wersja?
(O)dpowiedź: Tak! Cameron Tofer potwierdził, że polska wersja będzie dostępna, chociaż niekoniecznie w dniu premiery. Overhaul Games ma prawa to lokalizacji CD Projektu, więc właśnie ta wersja tłumaczenia pojawi się w grze! Jeśli zespół nie wyrobi się do premiery, polska wersja będzie do ściągnięcia jako darmowa aktualizacja. Kolejną możliwością jest ustalenie oddzielnie warstwy audio i napisów. Chciałeś wiedzieć jak BG brzmi po francusku i mieć do tego polski tekst? Teraz możesz!

P: Kto będzie tłumaczył nową zawartość gry?
O: Profesjonalni tłumacze oraz ochotnicy.

P: Dlaczego również ochotnicy mają pracować nad grą?
O: Oto wypowiedź Camerona Tofera na ten temat.

P: Na jakich platformach ukaże się gra?
O: Gra ukaże się na PC, Makach, iPadzie oraz na wybranych urządzeniach z Androidem.

P: Czy mogę złożyć pre-ordera na wersję na iPada/Androida/Maka?
O: Niestety nie, sklepy w których są dostępne nie oferują przedsprzedaży. Pre-order dostępny jest tylko w wersji na PC.

P: Co dostanę, jeśli zamówię pre-ordera na PC?
P: 10% niższa cena oraz odznaka na forum :)

P: Czy będzie wersja na Linuksa?
O: W tej chwili nie, być może w przyszłości. Nie zmienia to jednak faktu, że gra powinna bez problemu działać na Wine, co potwierdził Phillip Daigle.

P: Kiedy pojawi się gra?
O: 18 września pojawi się wersja PC, we wrześniu premierę będą miały wersja na iPada oraz Maka. Wersja Mac powinna się ukazać w bardzo krótkim odstępie czasu od wydania Windows PC. Czas premiery wersji na Androida zostanie jeszcze ogłoszony.

P: Ale chyba pracuje nad tym ktoś doświadczony?
O: W zespole znajdują się również byli pracownicy BioWare, m.in. Trent Oster, którzy pracowali nad pierwszą i drugą częścią gry.

P: Czy będzie można kupić tę grę przez Steam/GOG?
O: Póki co, nie. Gra przez jakiś czas będzie dostępna jedynie na platformie Beamdog.

P: Czy to znaczy, że będę musiał ściągać dodatkowy program, żeby zagrać w tę grę?
O: Nie, do cieszenia się grą nie będzie potrzebny klient Beamdog. Gra będzie miała launchera, który będzie służył do instalowania uaktualnień.

P: Jakie są wymagania sprzętowe BG:EE?
O: 512MB RAM, GeForce 2 lub odpowiednik, procesor 1GHz, ~1GB miejsca na dysku twardym/wolnej pamięci w tablecie.

P: 1GB? To mniej niż pełna instalacja poprzedniej wersji!
O: Zgadza się. Jest to zasługa oczyszczenia kodu z niepotrzebnych rzeczy oraz zastosowania lepszych algorytmów kompresji.

P: Gdzie będą dostępne wersje na iPada, Androida i Mac?
O: iPad i Mac - Apple App Store
Android - Google Play

P: Mam pierwszego iPada, czy gra na nim pójdzie?
O: Gra pójdzie na każdym iPadzie.

P: Czy mogę zainstalować grę na więcej niż jednym komputerze?
O: Tak, możesz zainstalować ją na wszystkich komputerach jakie posiadasz :)

P: Ile będzie kosztować?
O: Wersja PC i Mac - $19.99 wersja na iPada i Androida - $9.99. Skąd ta różnica w cenie? Wersje na iPada i Andka nie będą zawierać od początku DLC, będzie je można dokupić w dowolnym momencie. Wersje na PC i Mac będą zawierać wszystkie DLC dostępne w dniu premiery.

P: Co jeśli będę grać na PC postacią z DLC niedostępnym na moim tablecie, a później przeniosę zapis na iPada/tablet z Androidem, który tego DLC nie ma?
O: Będziesz mógł dalej kontynuować rozgrywkę postacią z DLC na Twoim iPadzie/tablecie z Androidem.

P: Czy gra będzie zabezpieczona DRM?
O: Gra będzie zabezpieczona w lekki sposób, launcher sprawdzi oryginalność produktu i to tyle. Do gry nie będzie wymagane połączenie z Internetem.

P: Czy będzie dostępna wersja pudełkowa?
O: Trwają negocjacje na ten temat, ale jeśli już to w pudełku będzie dostępna jedynie Edycja Kolekcjonerska. Zwykłe wydanie będzie dostępne jedynie w dystrybucji cyfrowej. EK nie jest jednak niczym pewnym.

P: Czy zapisy gry będą kompatybilne z innymi platformami?
O: Oczywiście :) Będą działać, prawdopodobnie powstanie współdzielony folder dla save'ów. Jako funkcjonalność po wydaniu zostaną wprowadzone zapisy w chmurze, np. przez usługę iCloud.

P: Dlaczego miałbym kupować tę grę, a nie spiracić?
O: Kupując tę grę dostaniesz najszybszy dostęp do uaktualnień, piraci będą musieli się męczyć, żeby go dostać. Poza tym, dokładasz swoją cegiełkę w kierunku Baldur's Gate 3, które wydaje się być głównym celem Overhaul Games. Twórcy specjalnie nie montują w grze uciążliwych rozwiązań, żeby nie robić problemów uczciwym graczom. Poza tym, piracąc grę narazisz się Boo, który już się postara, żeby nie uszło to na sucho!

Informacje o zmianach w Edycji Rozszerzonej


P: Czy będę mógł zagrać w tę grę w wyższej rozdzielczości?
O: Tak! Obsługiwane będzie wiele rozdzielczości, również HD. Co więcej nowy interfejs użytkownika będzie również wysokiej jakości, stylistyką zbliżony do pierszego BG.

P: Czy zmienią się zasady na których działa gra? Czy będzie korzystać z 4 edycji Dungeons and Dragons?
O: Nie, zasady zostają przy drugiej edycji :)

P: Czy multiplayer będzie działać między różnymi platformami?
O: Będzie :)

P: Czy gra będzie wyglądać lepiej?
O: Zwiększona będzie rozdzielczość oraz wprowadzone zostaną ulepszenia silnika. Niestety, oryginalne rendery zostały utracone, przez co jakość grafiki w pierwotnych lokacjach nie poprawi się w sposób znaczący (poza obsługą większych rozdzielczości), ale Infinity Engine powinien pokazać pazur w nowej zawartości przygotowanej przez Overhaul Games.

P: Czy UI (interfejs) będzie znacząco zmieniony?
O: Będzie prezentować się dużo lepiej, ale ogólne zasady interfejsu pozostaną bez zmian. UI będzie zaprojektowane tak, żeby modderzy mogli je zmieniać w swoich modyfikacjach.

P: Co z modami? Czy będą działać z BG:EE?
O: BG:EE oferuje wsparcie dla modów, niektóre będą musiały być dopasowane do gry, ale powinny działać :)
Zespół współpracuje z wieloma modderami, którzy dostaną teraz w swoje ręce UI, które będzie można zmieniać oraz wiele ułatwień.

P: Czy gra to tylko lepsza grafika, interfejs i nowa przygoda?
O: Oczywiście, że nie! Wprowadzone zostaną klasy z BGII:ToB, nowa klasa, naprawione zostaną setki błędów utrudniające zabawę, dodane nowe postacie, ulepszone zostanie wsparcie dla modów, multiplayer w końcu będzie działać jak należy, ulepszony zostanie m.in. dziennik, wprowadzone zostaną ulepszenia dla wyglądu postaci (paperdolls), ulepszony został silnik graficzny, pojawią się nowe portrety oraz głosy, wsparcie dla wielu języków i wiele innych.

P: Czy nowa muzyka oznacza, że muzyka z oryginalnego wydania zostanie zastąpiona?
O: Nie, muzyka, której autorem jest Michael Hoenig zostaje. Nowa muzyka dotyczy nowej treści gry.

P: Co z tymi starymi filmikami 3D, przecież są zupełnie przestarzałe!
O: Zostaną zastąpione nowymi animacjami 2D autorstwa Nata Jonesa :)

Czy do wydania gry zostaną włączone mody?
Niektóre modyfikacje mogą być włączone do oficjalnego wydania BG:EE, np. mod 1PP, który ulepsza modele postaci (paperdolls).

P: 1PP? Nie wiem o co chodzi...
O: Jest to modyfikacja autorstwa Erephine (została uzyskana zgoda na użycie tej pracy), która znacznie ulepsza wygląd postaci w grze. Tutaj przykład, co robi ta modyfikacja:
image

image


P: Czy pojawią się nowe romanse?
O: Tak, z ogłoszonych do tej pory 3 nowych postaci, z każdą będzie się dało nawiązać romans, ma to znaczenie głównie dla żeńskich postaci, które były do tej pory "dyskryminowane".

P: A co ze wsparciem po premierze?
O: Gra będzie wspierana poprzez darmowe uaktualnienia jak i płatne DLC. Jednocześnie developerzy potwierdzili, że darmowej zawartości będzie więcej niż płatnej, przy czym rozszerzenia wprowadzone jako DLC nie są możliwe do stworzenia przez modderów.

P: Czy walka Goriona z Sarevokiem będzie bardziej efektowna niż dotychczas?
O: Tak, Phillip Daigle obiecał zająć się sprawą :)
Post edited by powerfulally on
«13456718

Comments

  • norolimnorolim Member Posts: 62
    edited July 2012

    Overhaul Games ma prawa to lokalizacji CD Projektu, więc właśnie ta wersja tłumaczenia pojawi się w grze!

    Już mają te prawa? Wczoraj jeszcze negocjowali i nie mogli zdradzać szczegółów. Możesz podać jakieś źródło?

    Wersje na iPada i Andka nie będą zawierać od początku DLC, będzie je można dokupić w późniejszym terminie.

    W późniejszym terminie? Jesteś pewien? Nie będą od razu dostępne do kupienia w aplikacji?
  • powerfulallypowerfulally Member Posts: 261
    @norolim mały błąd odnośnie iPada i Andka, poprawiam.

    Źródłem jest moja rozmowa z Cameronem Toferem, musisz uwierzyć na słowo.
  • norolimnorolim Member Posts: 62
    No to super. Na to czekałem. Idę preordersować :)
  • powerfulallypowerfulally Member Posts: 261
    I prawidłowo :)
  • O_BruceO_Bruce Member Posts: 2,790
    Okej, wszystko co chcę wiedzieć na temat polskiej wersji mam na tacy. Czyli mogę spokojnie zamówić pre-order :)
  • blublu Member Posts: 3
    to ja jeszcze jestem ciekaw, czy jeśli będzie polska wersja to kto podłoży głos pod nowe postacie? :)
  • KrystekKrystek Member Posts: 31
    edited July 2012
    No dzięki @powerfulally, złożyłem już pre-order, oby polska wersja była w dniu premiery.
    Post edited by Krystek on
  • powerfulallypowerfulally Member Posts: 261
    @Krystek będę informować na bieżąco :)
  • LightningLightning Member Posts: 1
    Pre-order zakupiony, nie mogę się doczekać premiery, no chyba że będzie mi dane wczesniej przetestowanie beta wersji. W końcu zagram jezscze raz w moją ulubioną grę z okresu dziecińswa.
  • pudding87pudding87 Member Posts: 1
    edited August 2012
    Mam pytanie odnośnie zmian w klasach postaci a konkretniej w możliwości stworzenia dwuklasowego wojownika/czarownika (nie maga). Raz przeszedłem sagę postacią wojownik/mag (nie kensai - jakoś mi fabularnie kensai nie pasował do postaci - chociaż dało się wymyślić dobrą otoczkę np. podróżnik ze wschodu w Candlekeep uczący drogi miecza, ew. stare księgi) ale to nie było do końca to. Akurat mnie osobiście klasa czarownika bardziej odpowiada ze względu na mechanikę jak i na fabułę, lubię sobie tłumaczyć, że Irenicus poprzez eksperymenty na początku BG 2 wydobywa ukryty w bohaterze potencjał magiczny ;) potem jeszcze te sny gdzie się "rzuca" zaklęcia ;) Tak czy siak przetrząsnąłem forum angielskie ale odpowiedzi nie znalazłem (możliwe że przeoczyłem) i chciałbym wiedzieć czy będzie taka możliwość. Kiedyś szukałem moda umożliwiającego takie połączenie, ale natknąłem się na wpisy, że praktycznie niemożliwe to jest ze względu na zaimplementowanie tego ograniczenia zbyt głęboko do kodu gry.

    Drugie pytanie - jak będzie wyglądała sprawa z bronią wprowadzoną w BG 2 czyli katanami itd. czy będą dostępne w BG:EE i w jaki sposób (może jakieś magiczne katany, podstawowe, nie mówię od razu o Furii Niebios, ale +1 co by się nie rozsypywały po jakimś czasie jak inna broń, tudzież wyłączenie możliwości ich zepsucia jako broni produkowanej daaaleko na wschodzie, nie z żelaza z kopalni w Nashkel), bo wiadomo to łączy się ze specjalizacjami w broniach.

    I jeszcze trzecie pytanie - będzie może edycja pudełkowa kiedyś (może w przyszłości, nie mówię od razu ;) )
  • ShadowHunterShadowHunter Member Posts: 143
    Czy ktos wie czy w bg: ee postacie beda czarowac jak w baldurs gate 2 czy jak w Icewindale? Bo w Baldur's Gate mi sie czarowanie bardziej podobalo, przepraszam ze nie uzywam kresek i kropek na literach ale pisze na azerty :S
  • ThomsonThomson Member Posts: 25
    Skoro to silnik BG 2, to i czary powinny mieć podobne animacje jak w oryginale, ale pewności nie mam.
  • pablo200783pablo200783 Member Posts: 96
    Można by wykorzystać rzeczy usunięte przed premierą jeden z lepszych modów BG1 Unfinished Business http://www.pocketplane.net/mambo/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=161&Itemid=114 do Badlura 1 i do Baldura 2 http://www.pocketplane.net/mambo/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=101&Itemid=80 swoją droga z Tronu Bhala nie zrobiona kilka rzeczy http://forums.pocketplane.net/index.php?PHPSESSID=d9b5a600c6a9b7d2cf3d9fb371e3eed6&topic=18481.0 mam nadzieje że Unfinished Business będzie w grze
  • CronoCrono Member Posts: 33
    edited August 2012
    Unfinished Business i BG1 NPC project to must have przy każdym przejsciu gry, niestety nie badą oficjalnie w grze ale te mody na pewno zostana skonwertowane pod nowa wersje :) (nawet w j.polskim)
    Co do ToB to w do wydania Enhanced Edition jeszcze długa droga ale Ascension to obowiązkowy mod bez którego zakończenie sagi nie jest pełne :)
  • M6k3M6k3 Member Posts: 180
    Mam ciekawe pytanie które nasunęło mi się podczas gry w Planescape, mianowicie mam dość duże problemy z grafiką spowodowane nowym sprzętem i WIndowsem 7.Zacinanie się czarów skaczące klatki itd, podobno wszystkie gry na silniku infinity mają ten problem. No wiec tu moje pytanie czy z BG:EE będzie to samo czy ten problem zostanie jakoś rozwiązany ?
  • SelendisSelendis Member Posts: 168
    @M6k3 chyba własnie po to unowoczesniają grę do dzisiejszych realiów;)
  • qinrodqinrod Member Posts: 61
    Czy wiadomo coś o innych modach oprócz 1PP, które będą włączone automatycznie do gry ?

    Czy wiadomo już coś o dodatkowej klasie postaci? Będzie to nowa klasa czy podklasa ? Ewentualnie czy jest szansa byśmy poznali ową klasę przed premierą ?
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @qinrod – chodzi prawdopodobnie o podklasę paladyna, Czarnego Strażnika (Blackguard).

    http://forum.baldursgate.com/discussion/2041/bgee-please-read-list-of-things-that-have-been-announced/p1
  • JolanJolan Member Posts: 12
    Klasę Blackguarda ma mieć ten nowy pół-ork, a wydaje mi się, że one nie mogą być paladynami.
    Na pewno to nie jest podklasa wojownika?
  • qinrodqinrod Member Posts: 61
    Czarny strażnik to mroczna wersja paladyna, więc raczej tak jak napisał cherrycoke2l będzie to jego podklasa. Aczkolwiek ja pamiętam tą klasę z D&D3 i NWN i tam była to klasa prestiżowa do której nie było wskazanej typowej klasy głównej (Jak Paladyn>Boski Czempion/Czempion Torma czy Wojownik>Mistrz Broni). Z opisu jednak był on właśnie kontr klasą dla paladyna.

    W NWN łatwo było zostać czarnym strażnikiem grając Barbem, wtedy można grać pół-orkiem. Widzę tu dwie możliwości albo twórcy BG:EE udostępnią klasę paladyna z podklasą blackguarda pół-orkom, albo podczepią blackguarda pod inną klasę co raczej było by błędem.
  • gaxxxgaxxx Member Posts: 64
    Hey, wiadomo już może jakie konkretnie rozdzielczości będzie obsługiwał nowy baldur? np 1900x1080?
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @gaxxx maksymalna to coś powyżej 2000x(cokolwiek tu pasuje), więc pewnie ogarnie 1900x1080.
  • gaxxxgaxxx Member Posts: 64
    No i pięknie, akurat wymieniam monitor, gra zakupiona, od 18 urlop, proszę nie dzwonić, nie pisać, nie odwiedzać, dziękuje :D
  • ThomsonThomson Member Posts: 25
    Zapewne coś w formacie 16:9, czyli 2048×1152. Standardowe Full HD(takie jak na Blu-ray) to 1920x1080.
  • multimedialnytommultimedialnytom Member Posts: 16
    edited August 2012
    M6k3 said:

    Mam ciekawe pytanie które nasunęło mi się podczas gry w Planescape, mianowicie mam dość duże problemy z grafiką spowodowane nowym sprzętem i WIndowsem 7.Zacinanie się czarów skaczące klatki itd, podobno wszystkie gry na silniku infinity mają ten problem. No wiec tu moje pytanie czy z BG:EE będzie to samo czy ten problem zostanie jakoś rozwiązany ?

    Ja pamiętam że w Planescape były zawsze problemy przy dużej ilości wrogów, ( np więzienie pod klątwą i ogrom strażników) wtedy gra cięła się nowszy system i komp nie pomógł. Mam nadzieję że przygotują grę pod zgodność zgodność na win 7

  • AdalbertMazurekAdalbertMazurek Member Posts: 106
    Jak napisał AndreaColombo BG:EE będzie natywnie działać w proporcjach 4:3, 16:9 i 16:10 maksymalnie do 2880x1800, więc chyba większość nie będzie miała żadnych problemów z rozdzielczością.
  • AlukinAlukin Member Posts: 6
    Czy BG:EE zawierać będzie również dodatek tales of the sword coast???
  • GLenGLen Member Posts: 20
    @Alukin

    Tak, też się cieszę bo nigdy nie miałem przyjemności z dodatkiem, dla mnie to prawie jak nowa jakość ;))
  • AtticusAtticus Member Posts: 8
    Skoro będą klasy z BG2 to czy bohaterowie jak Edwin, Minsc i reszta (zdaje się NPC?) Też będą mieli zmienione klasy lub też wybrane specjalizacje? Czy będą mieli te same klasy co w starym BG1?
  • gumisiwogumisiwo Member Posts: 190
    @Atticus Pewnie nie. Jedynie te nowe postacie będą z nich korzystać.
Sign In or Register to comment.