Skip to content

Vše co potřebujete vědět = CHARISMA

EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
edited November 2013 in čeština
CHARISMA

Hodně lidí považuje charisma na celkem zbytečnou vlastnost, ale není to vůbec není pravda. Jednak pomáhá vysoké charisma předcházet kritickým potížím mezi vaší družinou a jednak významě ovliňuje reakce NPC postav. Pokaždé, když se s někým pokusíte promluvit, dostane náhodné číslo mezi 8-12, podle toho se vám pak počítá reakce:

1-7:Nepřátelská reakce
Někteří lidé s vámi odmítají mluvit, někdy nezadávají úkoly, za úkoly dostáváte méně zkušeností a méně zlata, atd.

8-14:Neutrální reakce
Mluví s vámi každý, odměny i zkušenosti jsou normální.

15-20:Přátelská reakce
Bonusové odměny i zkušenosti u úkolů, je možné zabránit konfliktům uvnitř party ( paladinové nevykuchají černé strážce atd. )

Charisma 3 = reakce -5 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 4 = reakce -4 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 5 = reakce -3 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 6 = reakce -2 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 7 = reakce -1 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 8 = reakce 0 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 9 = reakce 0 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 10 = reakce 0 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 11 = reakce 0 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 12 = reakce 0 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 13 = reakce +1 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 14 = reakce +2 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 15 = reakce +3 = ceny v obchodech = 100%
Charisma 16 = reakce +4 = ceny v obchodech = 95%
Charisma 17 = reakce +4 = ceny v obchodech = 90%
Charisma 18 = reakce +5 = ceny v obchodech = 85%
Charisma 19 = reakce +8 = ceny v obchodech = 80%
Charisma 20 = reakce +9 = ceny v obchodech = 75%
Charisma 21 = reakce +10 = ceny v obchodech = 75%
Charisma 22 = reakce +11 = ceny v obchodech = 75%
Charisma 23 = reakce +12 = ceny v obchodech = 75%
Charisma 24 = reakce +13 = ceny v obchodech = 75%
Charisma 25 = reakce +14 = ceny v obchodech = 75%

Malý příklad:
Hlavní postava s charisma 5 a chce si promluvit s čarodějem, který normálně zadává úkol. Jeho náhodný hod 9.
9 - 3 = 6 a to se rovná nepřátelské reakci, čaroděj mu žádný úkol nezadá.

Náhodný hod se nezmění, pro čaroděje navždy zůstane 9 ať s ním mluvíte kolikrát chcete.
Jediný způsob jak změnit výsledek, je zvýšit si charisma, nebo zvýšit si reputaci.
( Detaily o reputaci a jejím vlivu najdete v "Vše co potřebujete vědět = REPUTACE" )

Dodatek:
Kdysi platilo, že stačilo mít v družině jenom jednu postavu z vysokým charisma a byli jste za vodou. Tento systém je BG:EE změněn. Ceny v obchodech, reakce NPC a výhody v rozhovorech se nyní počítají POUZE od vůdce skupiny. Je jedno koho necháte mluvit, nebo nakupovat. Nakupování lze ale trochu podvést tím, že přesunete postavu z největším charismatem na na první políčko v družině. Reakce a rozhovory tak ale oklamat nejdou.
Post edited by Edvin on
azuritbukvaEffiny
«1

Comments

  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    edited November 2013
    Ale všude jsem četl, že stačí mít v partě jednoho člověka, který má vysoké charisma, ne?
    A vnitrodružinové hádky jsou imo na hře snad to nejlepší... Zvlášt v BG2, kde máte Viconii a Aerii.
    Navíc charisma se dá stejně, jako jakákoli vlastnost získat trvale z knih, nebo z itemů po dobu nošení.
  • Promo16Promo16 Member Posts: 84
    edited November 2013
    Nikdo said:

    Navíc charisma se dá stejně, jako jakákoli vlastnost získat trvale z knih, nebo z itemů po dobu nošení.

    aha, takze podle tehle logiky bych mohl pri tvorbe postavy klidne rovnou preskocit rozdelovani atributu, nebot ve hre jsou knizky a itemy prakticky na vsechno....btw. viconie se s aerii zrovna nejak extra nehada a vnitrodruzinove hadky jsou fajn pouze do te doby nez ti zacnou odchazet npc z party

  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Promo16:
    Tak to jsme asi měli jinou Viconii a Aerii. Viconie je na ní vyloženě hnusná a jednou měli tak zásadní rozepři, kterou jsem musel rozlousknout, snažil jsem se z toho nějak neutrálně vybruslit, Viconie se naštvala a přerušila romanci.

    Podle mé logiky, když (alespoň údajně) stačí v družině jeden člověk s vysokým charisma, tak vše ostatní má přednost... Samozřejmě jako u všeho platí, čím víc, tím líp.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Promo16
    Nerozumíš jak jsem to myslel. Hádky samozřejmě zůstanou, ale přestane hrozit riziko, že se ti postavy v družině pobijou. Například Minsc s Edwinem ti najednou opustí družinou, pustí se do sebe a pak můžeš nabrat zpět jen toho, co to přežije. Druhý bude TRVALE mrtvý a už nikdy ho nebudeš moct mít v partě. To samé platí třeba i pro Viconii a Keldrona. Keldron najednou vykřine: " Už jsem to tvé zlo snášel dost dlouho! " a začnou se spolu mydlilt.
  • NikdoNikdo Member Posts: 40
    Edvin:
    Tak to je samozřejmě zlé, to bych si nepřál. Ale je fakt, že jsem si sestavil družinu, kde se hádal skoro každý s každým (Viconie se hádá i s Korganem).
  • PJ_TreworPJ_Trewor Member Posts: 153
    Ty ceny v obchodech a reakce během dialogů se vždy počítaly dle charisma vůdce skupiny, v bgee na tom nic neměnili.
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Nikdo said:

    Edvin:
    Tak to je samozřejmě zlé, to bych si nepřál. Ale je fakt, že jsem si sestavil družinu, kde se hádal skoro každý s každým (Viconie se hádá i s Korganem).

    To je spíš standardní špičkování, ne skutečná hádka. ;-) Vico to umí pořádně rozjet.
  • DudoDudo Member Posts: 361
    PJ_Trewor said:

    Ty ceny v obchodech a reakce během dialogů se vždy počítaly dle charisma vůdce skupiny, v bgee na tom nic neměnili.

    takze ak ides nakupovat, je dobre dat za vodcu toho co ma najvyssiu charizmu...

  • PJ_TreworPJ_Trewor Member Posts: 153
    @Dudo Přesně tak. Ale má to význam jenom při nákupu opravdu drahých věcí za tisíce, nebo desetitisíce.
  • bukvabukva Member Posts: 71
    už nevím, kde jsem to sebral (možná v iwd), ale má nebo nemá charisma vliv na počet kouzel zaklínače (druč) ?
  • Hor89Hor89 Member Posts: 118
    edited November 2013
    Charisma má na kouzla vliv až od třetí edice DaD -neverwintery a IWD2.
  • PJ_TreworPJ_Trewor Member Posts: 153
    zaklínač i kouzelník mají pevně daný počet kouzel na každé úrovni a žádnou vlastností to nelze měnit.
  • TessaiTessai Member Posts: 3
    Hmm, Edvine to je vcelku jasne, co si vypsal v uvodu, ale tu nejzahadnejsi vec v charismatu jsem tu nenasel. Vlastne nikde o tom nemuzu nic najit.

    Muze me nekdo vysvetlit v jakych situacich se "fyzicky" ztraci body do charismy ?...

    Priklad: charisma 19 na hlavni postave. Zajdes na Most a vlezes do sidla Saerka Farrahda. Vymlatim prvni patro a kouknu na postavu.. charisma 18 (!). Jedu dal, vyresim vrazdy na moste atd., chci z lokace odchazet, kouknu na postavu a charisma 16 :D. Jen za Most 3 body pryc :(.
    Takze na zaklade jakych udalosti se to deje ? Muze me postava klesnout k "0"? Nebo to je bug ?

    Zatim to resim tak, ze sem hlavni postave narval na ruku prsten na charisma, ale stejne me to porad vrta hlavou..

  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Tessai‌
    Nepoužíváš čirou náhodou Žezlo hrůzy?
    To způsobuje trvalou ztrátu charisma.
  • TessaiTessai Member Posts: 3
    Jsem naprosty IDIOT!! .. Jiste, ze mam. Vul pred mostem ho nahodim na sveho druidika (ke sve primarni holi) na test jak to sni pujde a v zazrani do hry zapomenu, ze sem prepli porad na hruze... A netrkne me to. Nafackoval bych si nejradeji.
    Dik.
    Effiny
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Tessai said:

    Jsem naprosty IDIOT!! .. Jiste, ze mam. Vul pred mostem ho nahodim na sveho druidika (ke sve primarni holi) na test jak to sni pujde a v zazrani do hry zapomenu, ze sem prepli porad na hruze... A netrkne me to. Nafackoval bych si nejradeji.
    Dik.

    Nic si z toho nedělej. :-) Já se pro změnu nedávno na hlavním fóru dozvěděla, že se dá upgradovat ten úžasný Palcát Ničení, který ničí nemrtvé na jednu ránu. 15 let tuhle hru hraju a koukám na tuhle zprávu, jak puk. ;-)
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited June 2014
    Effiny said:

    Nic si z toho nedělej. :-) Já se pro změnu nedávno na hlavním fóru dozvěděla, že se dá upgradovat ten úžasný Palcát Ničení, který ničí nemrtvé na jednu ránu. 15 let tuhle hru hraju a koukám na tuhle zprávu, jak puk. ;-)

    Je víc věcí, na které i mnohaletí hráči dlouho nepřijdou.

    Například:

    Jak získat Hůl mágů
    Jak získat Brnění z lidské kůže
    Jak získat Crom Faeyr
    Jak získat meč Ďábelský ničitel
    Jak vylepšovat kouzelný roh na povolávání válečníků
    Že se můžeš spřáhnout s Firkraagem
    Že se můžeš spřáhnout s tím démonem i drowů

    a mnoho dalších věcí...
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Edvin said:

    Effiny said:

    Nic si z toho nedělej. :-) Já se pro změnu nedávno na hlavním fóru dozvěděla, že se dá upgradovat ten úžasný Palcát Ničení, který ničí nemrtvé na jednu ránu. 15 let tuhle hru hraju a koukám na tuhle zprávu, jak puk. ;-)

    Je víc věcí, na které i mnohaletí hráči dlouho nepřijdou.

    Například:

    Jak získat Hůl mágů
    Jak získat Brnění z lidské kůže
    Jak získat Crom Faeyr
    Jak získat meč Ďábelský ničitel
    Jak vylepšovat kouzelný roh na povolávání válečníků
    Že se můžeš spřáhnout s Firkraagem
    Že se můžeš spřáhnout s tím démonem i drowů

    a mnoho dalších věcí...
    Tak naštěstí tohle všechno znám. Ale jeden kluk na fóru taky zmiňoval nějaké speciální boty (stumping boots?), gemjump a ještě něco. Jsem si to googlila, a asi jde o nějaký mód. Módy nepoužívám, tak je to dobrý.
  • irendieirendie Member Posts: 421
    Effiny said:

    Edvin said:

    Effiny said:

    Nic si z toho nedělej. :-) Já se pro změnu nedávno na hlavním fóru dozvěděla, že se dá upgradovat ten úžasný Palcát Ničení, který ničí nemrtvé na jednu ránu. 15 let tuhle hru hraju a koukám na tuhle zprávu, jak puk. ;-)

    Je víc věcí, na které i mnohaletí hráči dlouho nepřijdou.

    Například:

    Jak získat Hůl mágů
    Jak získat Brnění z lidské kůže
    Jak získat Crom Faeyr
    Jak získat meč Ďábelský ničitel
    Jak vylepšovat kouzelný roh na povolávání válečníků
    Že se můžeš spřáhnout s Firkraagem
    Že se můžeš spřáhnout s tím démonem i drowů

    a mnoho dalších věcí...
    Tak naštěstí tohle všechno znám. Ale jeden kluk na fóru taky zmiňoval nějaké speciální boty (stumping boots?), gemjump a ještě něco. Jsem si to googlila, a asi jde o nějaký mód. Módy nepoužívám, tak je to dobrý.
    Tak z tohohle taky většinu znám :D A mody sice používám ale ne contentový. Jen SCS a tweaky.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Tyhle veci mi prijdou celkem proflakle, mozna tak v pocatcich internetu u nas kratce po roce 2000 se to dalo povazovat za perlicky, ale dneska uz tezko.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Mirak‌
    No jo, ale pro toho kdo hrál hru třeba jen jednou nebo 2x to může být novinka.

    Každopádně asi nejvzácnější tajemství je souboj s Elminsterem, na který musíš splnit spoustu speciálních podmínek a který jsem objevil JÁ :-)
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    Edvin said:

    @Mirak‌
    No jo, ale pro toho kdo hrál hru třeba jen jednou nebo 2x to může být novinka.

    Každopádně asi nejvzácnější tajemství je souboj s Elminsterem, na který musíš splnit spoustu speciálních podmínek a který jsem objevil JÁ :-)

    A podělíš se?? :-)
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Jsem si skoro jistý, že už jsem to tady někde psal, ale klidně to řeknu znovu:

    Potřebuješ:
    1) Romanci s Jaheirou (pokročilé stádium)
    2) Prsten beranidla
    3) Silnou skupinu (je to fakt OP čaroděj co má i unikátní kouzla, která nejdou nikde sehnat)

    Pokud máte romaci s Jaheirou, tak v určitém okamžiku (většinou to vychází na opuštění podtemna) vás kontaktuje chlapík jménem Terminstel (nebo tak nějak). Je to samozřejmě Elminster v převleku, tak vytáhněte prsten beranidla a naperte to do něj! Váš souboj začíná... a pravděpodobně i rychle skončí protože Elminster sesílá kouzla nejvyšších úrovní.

    P.S.
    Prsten beranidla je nutný, protože ho odhodí, což mu přeruší pokus o rozhovor s vaší postavou.
    Kdyby jste do něj šli normálně, tak vám to nevyjde.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    No počkej, ale tak to přece není souboj jako takový, ne? To akorát útočíš na questovou postavu, která na tvůj útok akorát reaguje.

    Ale jinak mi celkem dlouho trvalo, než se mi skutečně povedlo dotáhnou romanci s Jaheirou tak daleko, aby se Elminster skutečně ukázal. Před neofiko patchi mi to přišlo kvůli notorické zabugovanosti romancí prakticky nemožné.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Mirak‌
    Vtip je v tom, že on ani neereaguje a k reakci ho přiměje pouze ten prsten beranidla.
    Ale existuje konzolový příkaz, aby se objevil ihned, jen si ho už nepamatuju.
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    edited June 2014
    Edvin said:

    Jsem si skoro jistý, že už jsem to tady někde psal, ale klidně to řeknu znovu:

    Potřebuješ:
    1) Romanci s Jaheirou (pokročilé stádium)
    2) Prsten beranidla
    3) Silnou skupinu (je to fakt OP čaroděj co má i unikátní kouzla, která nejdou nikde sehnat)

    Pokud máte romaci s Jaheirou, tak v určitém okamžiku (většinou to vychází na opuštění podtemna) vás kontaktuje chlapík jménem Terminstel (nebo tak nějak). Je to samozřejmě Elminster v převleku, tak vytáhněte prsten beranidla a naperte to do něj! Váš souboj začíná... a pravděpodobně i rychle skončí protože Elminster sesílá kouzla nejvyšších úrovní.

    P.S.
    Prsten beranidla je nutný, protože ho odhodí, což mu přeruší pokus o rozhovor s vaší postavou.
    Kdyby jste do něj šli normálně, tak vám to nevyjde.

    Tak zrovna před chvilkou jsem s ním změřil síly... teda nakopal mě párkrát zadek ale pak jsem měl jednou štěstí, skoro jsem ho zabil, pak najednou když byl "téměř mrtev" zakouzlil Elminsterův únik a byl fuč... Na další pokus už nemám :-D Ale zkusil jsem ho párkrát okrást a to šlo :-D Je to o načasování - save / load, ale jednou se mi povedlo štípnout 4 předměty než zmizel, víc nemá... Plášť ochrany + 2, prsten ochrany + 2, amulet ochrany + 1 a chrániče OČ 6...

    Nebo se snad podařilo někomu ho zabít? Možná by to šlo stříbrným mečem, ale já už to nevyzkouším... :-D
    Post edited by Kokocudaci on
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Kokocudaci‌
    Jde ho zabít, ale mě se ti nikdy nepovedlo.
    Jsou 3 způsoby.

    1) Vykousnout mu mozek jako Mozkožrou (kouzlo proměny)
    2) Proměnit v kámen a rozbít
    3) Úspěšně ho rozložit

    Jeho záchrany hody jsou ale extrémně vysoké, takže jediná jistota je číslo jedna.

    Mimochodem, zdá se že jsi objevil ten konzolový příkaz, můžeš se o něj poděli?
    Já už jsem ho dávno zapoměl.
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    Edvin said:

    @Kokocudaci‌
    Jde ho zabít, ale mě se ti nikdy nepovedlo.
    Jsou 3 způsoby.

    1) Vykousnout mu mozek jako Mozkožrou (kouzlo proměny)
    2) Proměnit v kámen a rozbít
    3) Úspěšně ho rozložit

    Jeho záchrany hody jsou ale extrémně vysoké, takže jediná jistota je číslo jedna.

    Mimochodem, zdá se že jsi objevil ten konzolový příkaz, můžeš se o něj poděli?
    Já už jsem ho dávno zapoměl.

    Bohužel neobjevil, shodou okolností jsem byl zrovna v té části hry...
  • RilifaenRilifaen Member Posts: 8
    edited August 2014
    Jen pokud vás to ještě zajímá, našel jsem ten konzolový příkaz.

    Prsten beranidla je případně CLUAConsole:CreateItem("ring33") a Terminsel:

    CLUAConsole:SetGlobal("TerminselSpawn","GLOBAL",5)
    CLUAConsole:CreateCreature("jatermin")

    Otestoval jsem to s uloženou hrou těsně před koncem hry v ToB i SoA, takže pod vlnou všech vylepšených hbitostí a zpětných rubínových paprsků nebylo problém ho porazit, ale zabít se mi ho nepovedlo (protože má moc rád ten svůj Elminsterův únik, a hrát si s mozkožroutem, když je to okolo samé uvěznění, labyrint a duhová sprška není nic moc).
    Jinak v Throne of Bhaal není potřeba prsten beranidla (a v SoA, když se vynechá první řádek), protože on sice začne rozhovor, ale řekne jen první větu a tím rozhovor končí. Pak jen stojí a čeká, co se bude dít (což se mu moc líbit nebude).
  • STBorgSTBorg Member Posts: 66
    Je reálné nějak vytáhnout ze hry seznam dialogů, které vyžadují nějak vysokou reakci? Docela rád bych se podíval, jestli aspoň nějaké dialogy co neznám budou schované pod charisma ~20+
Sign In or Register to comment.