Skip to content

Pełne tłumaczenie Baldur's Gate II: Enhanced Edition na język polski dostępne!

cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
edited December 2017 in Polski
Mam ogromny zaszczyt oficjalnie ogłosić ukończenie prac nad polskim tłumaczeniem Baldur's Gate II: Enhanced Edition, które dostępne jest jak na razie w formie paczki do pobrania (przynajmniej do kolejnego patcha, kiedy Beamdog oficjalnie zaimplementuje je w grze). Bez przedłużania, link do pobrania ze strony SHS lub serwera CoB.

Uwaga: Wersja na serwerze CoB zawiera dodatkowo brakujący plik dźwiękowy (linijka tekstu Elmistera w ToB), którego brakowało w klasycznej edycji BG2 na GoG.

Prace trwały kilka lat – jeżeli dobrze pamiętam, zaczęliśmy w 2013 – długo, ale robiliśmy to w wolnym czasie. Do tego jakieś dwa razy przerywaliśmy działania – dociągnięcie projektu do końca zawdzięczamy w szczególności @Cahir owi, który to nie poddał się i sprawił, że paru z nas wróciło do tłumaczenia ;) Ponadto przetłumaczył on największą ilość tekstów, więc należą mu się szczególne podziękowania.

Niestety nie mamy możliwości ogrania każdego NPC'a czy questa, przez co tłumaczenie nie jest w pełni przetestowane. Wszelkie błędy prosimy zgłaszać w wątku do tego przeznaczonym. W szczególności bylibyśmy wdzięczny za ogranie tłumaczenia postacią kobiecą i zwrócenie uwagi na to, czy końcówki są poprawne – niestety w wersji CDP bywało z tym różnie, co chcieliśmy naprawić, a i nam pewnie zdarzyło się parę pomyłek.

W imieniu całego zespołu i swoim dziękuję za cierpliwość w oczekiwaniu na pełne tłumaczenie i życzę przyjemnej gry w ojczystym języku!

Nie obrażę się za parę Agree/Insightful, bo zbieram do achievementa ;)

Post edited by Cahir on
«13

Comments

  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    edited May 2017
    (usunięte, nieaktualne)
    Post edited by cherrycoke2l on
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    Mały update, podpiąłem plik dostarczony mi przez @swit.
  • gumisiwogumisiwo Member Posts: 190
    Cudowna wiadomość! Odwaliliście naprawdę kawał ciężkiej i dobrej roboty, za co wielkie dzięki :)
  • KlusekKlusek Member Posts: 8
    W końcu oficjalnie ! :)
  • Ikar0451Ikar0451 Member Posts: 8
    Jesteście najlepsi:D Gratulacje!!! Dzięki wielkie za wytrwałość i serce włożone w projekt:) Kilaka dobrych lat czekałem ale wiedziałem że się uda:D
  • PhælinPhælin Member Posts: 316

  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Ja również chciałem podziękować za cierpliwość w oczekiwaniu na pełne tłumaczenie. Wiem, że minąłem się (delikatnie ujmując) z kilkoma deadline'ami, ale niestety praca i sprawy rodzinne uniemożliwiały mi szybszą pracę nad tłumaczeniem.

    Ale przede wszystkim chciałem podziękować całemu zespołowi za włożony wysiłek i za to, że udało nam się dokończyć tłumaczenie mimo chwil zwątpienia :)

    Ogromna prośba do Was gracze o przetestowanie (w miarę możliwości) tłumaczenia w grze, póki jest jeszcze możliwość wprowadzania poprawek. Szczególnie zależy nam, gdyby ktoś był w stanie zagrać w BG2EE żeńską postacią. Poprawiliśmy trochę błędów z oryginalnego tłumaczenia (gdzie wersja żeńska nie różniła się od męskiej, a powinna), ale niestety jest możliwość, że podczas korekty oryginalnego tekstu gdzieniegdzie nadpisaliśmy wersję żeńską męską (i nie wyłapaliśmy tego) - co oczywiście jest naszym błędem, który chcielibyśmy naprawić.

    Wychwyciliśmy te kilka linii zglaszanych z Menu opcji, które w jakiś sposób prześlizgnęły się nieprzetłumaczone i do wyjścia patcha zostaną przetłumaczone. Myślę, że nie ma sensu aktualizować paczki dla tych kilku linii. Jeśli okazałoby się, że będzie więcej poprawek, to uaktualnimy instalator.

    Wszelkie błędy zgłaszajcie w tym temacie.

  • hemik9hemik9 Member Posts: 7
    Witam, wielkie dzięki za ukończenie tego projektu, ja co prawda zrezygnowałem z pełnego tłumaczenia, ale mój tata będzie się mógł zapoznać z nową zawartością.

    Jeszcze raz dziękuję za włożony trud.
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    Od jakiegoś czasu w paczce z pierwszego posta dostępne jest zaktualizowane tłumaczenie (wersja dialog.tlk z 29.05.2017).
  • LordRahlLordRahl Member Posts: 1
    Czy tłumaczenie pojawi się jako oficjalne tłumaczenie na platformie Steam?

    Czy ktoś może wie jak wygląda tłumaczenie BG1 EE na steam? Chodzi mi o to ,że na Steamie jest informacja ,że pierwsza cześć ma polski DUBBING na steam? Czy to znaczy ,że polska wersja automatycznie jest ściągana i tylko dodatkowa zawartość z EE jest z angielskim dubbingiem ?
  • DealricDealric Member Posts: 3
    Link niestety nie działa ;/
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    @Dealric niestety strona Spellhold Studios aktualnie nie działa. Na szczęście tłumaczenie dostępne jest również na stronie Children of Bhaal. Można je pobrać stąd.

    @LordRahl - tłumaczenie pojawi się na platformie Steam wraz z kolejnym patchem wydanym przez Beamdog. Niestety nie ma jeszcze informacji, ile przyjdzie nam czekać na ten patch. Póki co tłumaczenie dostępne jest z podanego przeze mnie powyżej linku. Jeżeli chodzi o dubbing do BGEE, to tak, jest on dostępny tylko dla oryginalnej zawartości BG1. Zawartość EE ma angielskie dźwięki (niestety nagrywanie głosów postaci jest ponad możliwości naszego zespołu).
  • DealricDealric Member Posts: 3
    @Cahir jeśli można. Jest to kompletna wersja?
    Również: Kiedy pojawi się na steamie będzie to pełna wersja zrobiona tak, że wystarczy zainstalować lub zmienić opcję steam czy dalej będzie wymagać podmiany plików?
  • dingodingodingodingo Member Posts: 1
    Czy będzie działąło to tłumaczenie z wersją na GOG-u?
  • OkamiOkami Member Posts: 316

    Czy będzie działąło to tłumaczenie z wersją na GOG-u?

    Tak gram i sprawdzam tłumaczenie z wersją gog.
  • RadiZRadiZ Member Posts: 10
    Gratuluję. Mam prośbę o pomoc. Niestety mam problem z instalacją spolszczenia na wersji steam na Win7. Zgodnie z instrukcją wypakowuję pliki do folderu z grą. Następnie odpalam instalator setup-BG2EE_PL.exe. Wyskakuje okno instalatora, w którym pojawia się komunikat:
    ERROR: error loading [.\weidu.conf]]
    FATAL ERROR: Unix.Unix_error<20, "open", ".\\weidu.conf">

    Ponowne zainstalowanie gry nie pomogło. Proszę o pomoc.
  • damnow89damnow89 Member Posts: 2
    Witam, po pierwsze gratulacje. Kawał dobrej roboty. Mam pytanie działa wam link do strony na której znajduje się spolszczenie ? Próbuje już drugi dzień i stronka nie praży
  • damnow89damnow89 Member Posts: 2
    Sorki, nie doczytałem do końca. Sprawa załatwiona , jeszcze raz dzięki. Polski wersja przywołuje masę wspomnień :smile:
  • Schabik09Schabik09 Member Posts: 116
    Nie widzę spolszczenia
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Niestety obecnie serwery Spellhold Studios (SHS), na którym umieszczone jest spolszczenie padły :( Na szczęście jest ono jeszcze dostępne na polskiej stronie Children of Bhaal i można je pobrać stąd.
  • Schabik09Schabik09 Member Posts: 116
    edited October 2017
    dziękuje za to :)
    Oni nie powiedzą nawet słowa kwestii spolszczenia a ich pytałem .
    Post edited by Schabik09 on
  • zrazikzrazik Member Posts: 1
    edited October 2017
    nieaktualne :)
  • TataMuminkaTataMuminka Member Posts: 3
    Napiszecie instrukcję instalacji moda ? Za każdym razem gdy próbuję to zrobić wyskakuje http://scr.hu/0qpn8/kdehb
  • OkamiOkami Member Posts: 316
    edited October 2017

    Napiszecie instrukcję instalacji moda ? Za każdym razem gdy próbuję to zrobić wyskakuje http://scr.hu/0qpn8/kdehb

    Przecież pisze że masz złą wersje. A GOG i Steam zawsze instaluje aktualną wersje i spolszczenie działa.
  • TataMuminkaTataMuminka Member Posts: 3
    edited October 2017
    Faktycznie. Pobrałem wersję 2.3 , ściągnąłem przed chwilą wersję 2.4 i nadal to samo ...

  • OkamiOkami Member Posts: 316
    edited October 2017

    Faktycznie. Pobrałem wersję 2.3 , ściągnąłem przed chwilą wersję 2.4 i nadal to samo ...

    Nie chce być nie miły, ale steam nie pozwala wybierać wersji gry, tylko instaluje aktualną, a na screnie widać ze masz steama wiec, ściągnąłem przed chwila wersje steam i zainstalowało normalnie spolszczenie. Dodatkowo powiem ze mam Win 7 64 bit. Więc spolszczenie śmiga aż miło, dla czego macie problemy? Nie wiem, ja posiadam oryginalną grę na 3 platformach, czyli Gog, steam i Beamdoga. Normalnie działa to spolszczenie oraz instaluje bez problemu.
    Post edited by Okami on
  • ALIENALIEN Member Posts: 1,271
    @Okami Komunikat "Not a game directory" nie oznacza, że gra jest w złej wersji. Oznacza, że cały mod został wypakowany nie tam gdzie trzeba.

    @TataMuminka
    Wypakowałeś mod do katalogu:
    C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Baldur's Gate II - Enhanced Edition\BG2EE_PL (1)
    a to przecież nie jest katalog gry bo nie ma tam pliku chitin.key

    Pliki i katalog moda (BG2EE_PL, setup-BG2EE_PL.exe) muszą się znaleźć w:
    C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Baldur's Gate II - Enhanced Edition
    a dopiero potem możesz uruchomić instalację.
  • TataMuminkaTataMuminka Member Posts: 3
    Dziękuję ALIEN <3 próbowałem zainstalować spolszczenie od czerwca i nareszcie się udało :D
  • KazakKazak Member Posts: 18
    W ogóle, te nieroby z Beamdoga długo jeszcze zamierzają zwlekać z wypuszczeniem spolszczenia na Steamie? Czy to naprawdę jest aż takie ciężkie, żeby dodać niewielką aktualizację? -_-
  • wojtekwojtek Member Posts: 311
    no właśnie. coś wiadomo w tej sprawie?
Sign In or Register to comment.