Skip to content

Baldur's Gate Enhanced Edition Siege of Dragonspear

135

Comments

  • wojtekwojtek Member Posts: 311
    no no ładnie David Gaider z bioware, zatrudniony w Beamdogu. Coś jednak może być z tej firmy :)
  • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
    To na pewno dobrze wróży ewentualnym kolejnym produktom studia (zakładając, że Gaider nie wyszedł z formy), bo wpływ na dodatek, o którym rozmawiamy w tym temacie wpływ będzie to miało pewnie znikomy. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie skończy się jak udział Dave'a Grossa przy pracach nad BG:EE.
  • superfly86superfly86 Member Posts: 31
    Szkoda słów na Beamdoga. Jakoś inne projekty mogły być przetłumaczone na starcie jak np. Banner Saga czy Divinity Original Sin. Śmiech na sali by rpg nie był zlokalizowany ;/
  • maneromanero Member Posts: 392
    edited February 2016
    Ja przyznam szczerze, że też nie rozumiem czemu to dla nich taki kłopot. Wydaje mi się, że rynek zbytu w europie jest całkiem spory...
    Radnon said:

    Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie skończy się jak udział Dave'a Grossa przy pracach nad BG:EE.

    A co się stało?
  • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
    @superfly86
    Nie wiem jak to było z Banner Saga (tej produkcji akurat nie śledziłem), ale Original Sin na polską wersję nie mógł się doczekać przez wiele miesięcy. Przy czym to tak bardziej w ramach uściślenia, bo z tutejszą sytuacją nie ma zbyt dużo wspólnego.

    @manero
    Zrobili ze współpracy z nim jeden z głównych punktów marketingu BG:EE, a potem okazało się, że poza napisaniem opowiadań przedstawiających nowych NPC-ów i ogólnych konsultacji nie miał dużego wpływu na zawartość gry, a przy dwójce w ogóle już nie pracował.

    Tak wracając natomiast do głównego tematu tego wątku. Oglądaliście zeszłotygodniowy stream z dodatku? Jak wrażenia? Dla mnie było mocno średnio, a ogólne odczucia chyba sporo gorsze niż po lipcowej prezentacji.
  • wojtekwojtek Member Posts: 311
    a dlaczego gorsze? ma być zaraz kolejny stream, chyba 19 lutego
  • maneromanero Member Posts: 392
    Ani mnie grzeje ani ziębi ten dodatek. Początkowo miałem spore oczekiwania, ale w raz z kolejnymi newsami których i tak jest niewiele entuzjazm spadł i nawet jakoś specjalnie nie boleje że nie będzie go po polsku. Baldur's Gate to dla mnie zamknięta całosc.
  • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
    edited February 2016
    @wojtek
    Szczerze mówiąc to trudno jednoznacznie powiedzieć, może dlatego, że po raz kolejny pokazali lokację, która była już prezentowana w lipcu, a do tego nie była specjalnie interesująca. Do tego praktycznie cała transmisja skupiała się na walce z bardzo skromną liczbą takich choćby dialogów. W komentarzu też niewiele nowego powiedzieli, a poza tym (przynajmniej u mnie) cały czas jakieś problemy z głośnością były.

    Natomiast muszę uczciwie przyznać, że wczorajszy stream był już znacznie ciekawszy. Raz, że nowa lokacja, dwa, że dwójka nowych BN-ów w akcji, trzy, że w komentarzu więcej treści niż ostatnio (wiemy choćby na pewno, że Jaheira dostała nowy głos, znamy statystyki i charakter goblinki czy niektórych nowych przeciwników). Przy czym dochodzę do wniosku, że mogliby wreszcie podać datę premiery, bo "soon" to już powoli przestaje się nawet zabawne robić.
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Phil Daigle mówił, że znają już wewnętrznie datę premiery, zastanawiają się tylko kiedy ją ogłosić. Podejrzewam, że jeszcze jakieś 2 tygodnie i ogłoszą, stawiam, że będzie to na początku marca.
  • EtaminEtamin Member Posts: 830
    edited February 2016
    Mnie bardziej interesują daty premiery patch 1.4 do Baldurów. Miałem nadzieję, że wypuszczą je z 2-3 tygodnie przed premierą SoDu, żeby można było przejść jedynkę i czekać na na dodatek. Swoją droga @Cahir, ile dni po wyjściu SoDu masz zamiar wypuścić EET?
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    @Etamin, to nie ja tworzę EET. Twórcą jest @swit (K4thos), któremu pomaga też kilka osób. Ale z tego co pisał, EET powinno być gotowe praktycznie równo z premierą SoD.
  • superfly86superfly86 Member Posts: 31
    Cenega, póki co nie ma w planach wypuszczenia Siege'a, To samo z BG2. Szkoda, znowu zostaniemy bez polskiej wersji tego tworu... :(
  • wojtekwojtek Member Posts: 311
    cóż, pozostaje nam uczyć się angielskiego do perfekcji. a tak na poważnie też żałuję, ale biorąc pod uwagę całość cieszę się że w ogóle coś powstaje baldurowego.
  • SilvarenSilvaren Member Posts: 178
    https://pbs.twimg.com/media/CbiRiO8UAAEzOwv.jpg:large Ciekawe czy faktycznie wypuszczą to w takim pudełku. Powiem klasyki.

    Patch 1.4 wejdzie zapewne równo z premierą Siege of Dragonspear. Świadczą o tym m. in. achievementy, np. ten: Epic priest - Reach level 30 with a cleric, druid or shaman.
    Szaman pojawi się raczej dopiero w SoD, chociaż pewnie byłoby możliwe dodanie tej profesji już w patchu.
  • wojtekwojtek Member Posts: 311
    31 marca premiera tak jak w wątku sąsiednim. Czy ktoś już może bardziej nakręcony ? :) Już zakupione?
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    bez polskiej lokalizacji (nawet napisów) niema grania. Z angielskim nie mam problemu ale dla mnie bg to unikalna gra, dlatego sobie poczekam.
  • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
    edited March 2016
    Psioczyłem w ostatnim czasie dość dużo w tym wątku, ale na preorder i tak zdecydowałem się już wczoraj. Jakby na to nie patrzeć to w końcu pierwszy zupełnie nowy Baldur od wielu lat, takiej okazji nie można przepuścić :smile: .

    Swoją drogą oglądał ktoś wczorajszego streama? Planuję go sobie w wolniejszej chwili nadrobić, ale ciekaw jestem o czym tym razem mówili.
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    @Radnon ja oglądałem. Był wyjątkowo długi (1,5 h) i pokazali naprawdę dużo. Najciekawsze co zapamiętałem to różnicę pomiędzy poziomami trudności. Pokazali tą samą walkę na łatwym poziomie i na najwyższym (Insane). Różnica jest kolosalna. Po pierwsze ilość i jakość przeciwników znacznie wzrasta, po drugie ich AI jest lepsze (celuja w magów, lepiej używają zdolności itp.). Niestety lepsze AI na wyższych poziomach trudności dostępne będzie tylko w Siege of Dragonspear.
    Co tam jeszcze... pokazali kilka ciekawych ficzerów. Wszystkie (większość?) można do woli włączać lub wyłączać.
    - podczas pauzy ekran przybiera odcień szarości (coś w stylu zatrzymania czasu)
    - podczas oddalania ekranu zoomem ekran w pewnym momencie płynnie przechodzi do mapy obszaru.
    - ulepszone działanie infrawizji
    - dodatkowe ustawienia dla wyświetlania sprite'ów (niestety ich jakość jest dalej słaba, ale dzięki tym opcjom wygląda to IMO nieco lepiej).

    A tak poza tym, nowa mapa Wrót Baldura i inne ciekawe rzeczy.

    No i opisywali zawartość Edycji Kolekcjonerskiej.

    Generalnie zajrzyj do tego tematu.
  • EtaminEtamin Member Posts: 830
    @Cahir Jak twoim zdaniem nowe AI ma się do SCS? Jest na tyle dobrze, że SCS nie będzie już więcej potrzebne?
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    @Etamin ciężko porównać na podstawie streamu, ale wygląda ciekawie. A SCS pewnie zawsze będzie potrzebne :smile:
  • RadnonRadnon Member, Translator (NDA) Posts: 218
    Obejrzałem ostatni stream i rzeczywiście pokazali sporo interesujących rzeczy. Wrota Baldura przeżywające napływ uchodźców i nie do końca radzące sobie z tym problemem wydają się bardzo ciekawą scenerią prologu. Widać też, że będzie się tam całkiem sporo działo jeśli chodzi o zadania poboczne czy drobne spotkania. Dobrze też było zobaczyć, że przynajmniej niektórych klasycznych bohaterów niezależnych będzie można zrekrutować także w dodatku, bez konieczności importu save'ów.

    Nowe opcje dotyczące poziomu trudności też zdecydowanie na plus, to równoczesne dostosowywanie liczby, rodzajów i siły przeciwników może stanowić dużo ciekawsze wyzwanie niż pompowanie obrażeń i punktów wytrzymałości. Opcje konfiguracji skryptów też wyglądają imponująco, choć na ile będzie to miało przełożenie na rozgrywkę to nie mam pojęcia, bo ustawień sztucznej inteligencji i tak nigdy nie używałem.

    Natomiast kolejne "usprawnienia" interfejsu jakoś do mnie nie trafiają. Kontury, podświetlenia czy monochromatyczna pauza wydają się taką trochę sztuką dla sztuki, ale z drugiej strony skoro to wszystko będzie można wyłączyć to nie ma co przesadnie narzekać - zawsze fajnie jest mieć dodatkowe opcje.
  • SilvarenSilvaren Member Posts: 178
    Nie wiem czy widzieliście intro i kawałek rozgrywki udostępnione jakiś czas temu. Ale tam pojawia się "sami wiecie kto" jako zakapturzony mężczyzna. Poznać można go było po głosie Davida Warnera.

    Btw. To prawda, że Beamdog nie planuje wydać Siege of Dragonspear na GOGu?
  • Xar105Xar105 Member Posts: 112
    "Btw. To prawda, że Beamdog nie planuje wydać Siege of Dragonspear na GOGu? " CO ! NIE MOŻE BYĆ, czyjeś tyłki zaraz zostaną rzęsiście skopane !
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Z tego co pisali negocjacje z GoGiem się przeciągają, ale raczej sądzę, że prędzej czy później wydadzą na GoGu.
  • SilvarenSilvaren Member Posts: 178
    Grę mam Steam, ale kolega wczoraj lamentował, bo kupił na GOGu wszystkie EE.
    https://www.gog.com/forum/baldurs_gate_series/baldurs_gate_siege_of_dragonspear

    O której godzinie premiera? Forum Baldura na Steam przestało istnieć, ale podejrzewam, że to problemy techniczne.
  • wojtekwojtek Member Posts: 311
    na gogu ma być jutro
  • maneromanero Member Posts: 392
    Kilka dni już minęło a na naszym forum cisza. To zaskakujące sądząc po opiniach na temat SoD w necie. Czy kogoś z was już przeszedł ten dodatek? Jak wrażenia? Czy opinie z metacritica o poprawności politycznej do granic rozsadku są przesadzone? Czy dialogi są rzeczywiście tak płytkie i mialkie jak je malują niezadowoleni recenzenci? Tego ostatniego obawiam się najbardziej bo dla mnie npce z obydwu części EE są fatalni..
  • wojtekwojtek Member Posts: 311
    póki co wrażenia moje są dobre co do tego jak sie gra i jak wygląda grafika itd, ale serio rozwala mnie beamdog wkładając wszedzie gejów, transów itd. ciezkie to dla mnie do zniesienia. więc tak jest mnóstwo tego niestety
  • zupskyzupsky Member Posts: 126
    edited April 2016
    Przeszedłem grę, jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem. SoD ładnie wpasowuje się w sagę o charname, nie odstaje w moim odczuciu do reszty. Antagonistka historii jest tak świetnie napisana, że czasami mam wrażenie, że być może to ona ma rację, nie ja.

    Voice over angielski jest nagrany na bardzo dobrym poziomie, aktorzy świetnie się wczuli w postacie, które odgrywali 18 lat temu. Dzięki SoD polubiłem Minsca i Imoen, co wydawało mi się, że po tylu latach niechęci do nich nigdy się nie zmieni. Nowi NPC są na prawdę ciekawi. Corwin, M'Khiin, Voglin i Glint są świetnymi dodatkami w tej sadze i mam nadzieję, że z czasem trafią do BG2 - szczególnie M'Khiin (ze względu na unikatowość tej postaci) i Voghlin (bo uwielbiam bardów, a nie znoszę Haer'dalisa). Na szczęście to jak SoD się kończy, wg mnie sugeruje jakiś DLC do BG2.

    Podczas launch stream, developerzy mówili o tym, że gracze nie rozgraniczają questów na główne i poboczne, ale na te dobrze napisane i na te źle napisane. Widać to przez całą grę i IMHO większość questów, nawet tych najmniejszych jest dobrze napisana.

    Nowe lokacje są zrobione przepięknie. Są one zrobione na bardzo wysokim poziomie, a jednocześnie nie odstają od lokacji, które znamy z klasycznych części sagi. Dostaliśmy parę nowych portretów, trochę nowych potworów. Nowa muzyka jest bardzo klimatyczna, szczególnie uwielbiam muzykę, która pojawia się w trailerze i później w grze (ale nie chcę spoilować dokładnie gdzie).

    Ja jak najbardziej polecam ten dodatek, świetnie się bawiłem z nowymi i starymi postaciami w nowej przygodzie, z nowymi itemami (serio, ilość nowych świetnych magicznych przedmiotów jest absurdalna, szczególnie mi się podoba, że jest dużo przedmiotów, które dają dodatkowe bonusy jednej klasie postaci, jednoczenie nie blokując jego użycia przez inne), z nowym zagrożeniem i nową antagonistką.

    Jak dla mnie Beamdog udowodnił, że są wstanie zrobić porządną grę i czekam na zapowiedź co będzie następne (podczas launch streamu praktycznie potwierdzili, że robią nową grę w infinity engine +, i jeżeli kiedyś zrobią nową grę w dnd, to będzie to 5 ed).

    Odnośnie kontrowersji:
    Ta cała sprawa jest tak mała, że słowo kontrowersja jest dla mnie za duże tak naprawdę.
    Jestem gejem i cieszę się, że w grze są opcje do homoseksualnego romansu, ale jest to OPCJA, nikt nie musi brać udziału w tej części gry. Tak samo jak opcjonalny był homoseksualny romans z Dornem, ale sądząc po tym, że jesteście tutaj na forum, nie przeszkodziło wam w tym, żeby grę kupić i ciągle w nią grać/ciągle się nią interesować. Dialog na temat płci jednej z kapłanek jest również opcjonalny. Gra nie jest nachalna, jeżeli chodzi o te aspekty.
    Jeżeli ktoś ma aż tak duży problem z tak małymi rzeczami, że nie będzie grał przez nie w SoD, to jest mi przykro twojego powodu, ponieważ omija cię świetny dodatek.
    Post edited by zupsky on
  • SamarSamar Member Posts: 58
    Po Twojej recenzji zaczynam żałować, że dodatek nie jest po polsku. Mój angielski jest na średnim poziomie i boję się, że mi sporo ucieknie.

    PS Minsca uwielbiałem z BG1 - taki "poczciwy wariatuńcio" w BG2 w mojej ocenie stracił sporo swojego uroku.
Sign In or Register to comment.