Skip to content

Polskie tłumaczenie Baldur's Gate: Oblężenie Smoczej Włóczni (Siege of Dragonspear) gotowe!

cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
edited May 2021 in Polski
Cześć,

bardzo mi miło ogłosić ukończenie prac nad polskim tłumaczeniem (oczywiście kinowym!) do dodatku Baldur's Gate: Oblężenie Smoczej Włóczni (Siege of Dragonspear). Jak na razie będzie ono dostępne wyłącznie w formie moda (sorry konsolowcy), ale mamy nadzieję, że Beamdog zamieści je w patchu, by każdy mógł z nim zagrać. Bez przedłużania, można je pobrać stąd.

Instalacja przebiega tak samo, jak w przypadku każdego innego moda – wszelkie informacje znajdziecie w linku powyżej. Będziemy wdzięczni za zgłaszanie wszelkich uwag w tym wątku.


Edit: Tłumaczenie zawarte jest w oficjalnej dystrybucji od wersji 2.6. Po aktualizacji gry nie ma potrzeby instalować tego moda.
Post edited by cherrycoke2l on
O_BruceHafirSornfeinjojtek12Murk
«1

Comments

  • O_BruceO_Bruce Member Posts: 2,790
  • SornfeinSornfein Member Posts: 36
    Świetnie! Piękny prezent na święta :smiley: wielkie ukłony i szacun dla Was, zasługujecie na więcej niż tylko słowa ;)
    CahirEtamin
  • jojtek12jojtek12 Member Posts: 3
    edited December 2020
    Wielkie dzięki! Idealnie DLC na promocji. Dzięki wam ląduje w koszyku, bez spolszczenia nie zdecydowałbym się.
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    Zapraszam do pobrania wersji 1.03 z linku w pierwszym poście.
  • qinrodqinrod Member Posts: 61
    Super, że udało się Wam znowu tego dokonać!
    Natknąłem się na dwa problemy związane z instalacją spolszczenia:
    1. instrukcja instalacji dla wersji SOD kupionej i zainstalowanej ze strony Beamdog sugeruje, że modyfikacje trzeba zainstalować w folderze z BGEE zamiast w folderze BGSOD. Po zainstalowaniu w ten sposób gra nie ulega spolszczeniu, dopiero po zainstalowaniu w folderze SOD wszystko zaczyna działać poprawnie.
    2. Przy instalacji EET z tym tłumaczeniem komponent EET core nie rozpoznaje tej modyfikacji gdy jest ona zainstalowana w folderze SOD i nie pozwala zainstalować EET :( O dziwo pozwala zainstalować EET gdy mod spolszczający jest zainstalowany w folderze z BGEE ale wówczas treść SOD pozostaje niespolszczona (zgodnie z pkt.1)

    Jeżeli ktoś wie jak rozwiązać problem 2 to będę wdzięczny za podpowiedź.
  • VerthissVerthiss Member Posts: 22
    edited January 2021
    Szybki rzut okiem na zapis gry z prologu SoD pokazuje, że dialog, który w poprzedniej wersji gry był jeszcze po angielsku, teraz jest po polsku. Czy to znaczy, że Wasze tłumaczenie zdążyło na patcha 2.6? :smiley:
  • VerthissVerthiss Member Posts: 22
    Łał, to świetna wiadomość! Dzięki Julius <3
    Nie miałem pojęcia, że piszesz po polsku ;)
    JuliusBorisov
  • kokarol91kokarol91 Member Posts: 24
    A czy na konsole również jest dostępny?
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    kokarol91 wrote: »
    A czy na konsole również jest dostępny?

    W tym wypadku, wygląda na to, że tak ?
  • kokarol91kokarol91 Member Posts: 24
    Za godzinę kończę prace i coś czuje ze jutro będę nie wyspany jeżeli faktycznie na konsole tez jest :D
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    kokarol91 wrote: »
    Za godzinę kończę prace i coś czuje ze jutro będę nie wyspany jeżeli faktycznie na konsole tez jest :D

    Spokojnie, może nie wyraziłem się jasno. Patch jeszcze nie wyszedł, na razie jest w fazie testów w wersji Windows/MacOS/Linux. Na chwilę obecną nie było informacji o patchu na konsole, ale zakładam że jeśli takowy się pojawi, nasze tłumaczenie również się w nim znajdzie.
  • kokarol91kokarol91 Member Posts: 24
    Niestety na konsole jeszcze nie ma aktualizacji, No cóż... muszę uzbroić się w cierpliwość, mam nadzieje ze lada moment wyjdzie patch
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    Tłumaczenie zaktualizowane do wersji 1.04. Poprawiliśmy masę drobniejszych rzeczy. Dzięki za wszystkie zgłoszenia błędów i prosimy zgłaszać kolejne w wątku do tego przeznaczonym.
  • smoqu86smoqu86 Member Posts: 1
    Witam
    Mam problem ze spolszczeniem do SOD po instalacji EET. Tylko niektóre dialogi są przetłumaczone na polski ale zdecydowana większość jest dalej po angielsku. Spotkał się ktoś z takim problemem i wie jak go rozwiązać?
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    @smoqu86 mamy ten problem na oku. Prawdopodobnie to tylko kwestia dostosowanie kodu do działania z EET. Jak tylko nasz koder znajdzie wolną chwilę, wrzucimy zaktualizowaną (i prawdopodobnie już finalną) wersję moda na SHS.
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    Tłumaczenie zaktualizowane do wersji 1.05. Poprawiliśmy masę błędów, mamy nadzieję, że więcej już nie ma ;) oraz przetłumaczyliśmy 100% tekstów z gry (wcześniej część była pominięta, gdyż nie występują w grze).

    Wiemy o problemach z EET, nie zostało to jeszcze poprawione, ale postaramy się poprawić w następnej wersji.
    qinrod
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Tłumaczenie zaktualizowane do wersji 1.05. Poprawiliśmy masę błędów, mamy nadzieję, że więcej już nie ma ;) oraz przetłumaczyliśmy 100% tekstów z gry (wcześniej część była pominięta, gdyż nie występują w grze).

    Wiemy o problemach z EET, nie zostało to jeszcze poprawione, ale postaramy się poprawić w następnej wersji.

    Na tę chwilę, o ile nie wyłapiemy jakiegoś poważnego błędu, myślę, że tłumaczenie jest skończone, jeśli chodzi o samą treść. Ewentualna kolejna wersja powinna dodać jedynie kompatybilność z EET. No i czekamy na patcha 2.6 i obecność tłumaczenia oficjalnie w grze :)
    qinrod
  • RoberciiikRoberciiik Member Posts: 23
    Chyba upload nowej wersji się nie powiódł... Po kliknięciu Download na SHS nie ma do wyboru wersji 1.05, przy czym opis na stronie jest zaktualizowany:
    mwsgozqftrv2.png
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Roberciiik wrote: »
    Chyba upload nowej wersji się nie powiódł... Po kliknięciu Download na SHS nie ma do wyboru wersji 1.05, przy czym opis na stronie jest zaktualizowany:
    mwsgozqftrv2.png

    @cherrycoke2l zerkniesz?
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    @Roberciiik @Cahir – poprawione.
    Cahir
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    Tłumaczenie zaktualizowane do wersji 1.10.

    Zmiany:
    – dodanie kompatybilności z EET (dzięki Roberciiik)
    – poprawiono pomniejsze błędy zgłaszane na forum BD (podziękowania dla Roberciiika i Silvarena)

    Można pobrać stąd.
    Silvaren
  • ZYGaZYGa Member Posts: 3
    edited February 2021
    Cześć, lata temu bawiłem się w modowanie oryginalnej sagi na linuksie, więc już niewiele pamięta. Stąd moje pytanie: da się to tłumaczenie zainstalować do linuksowej wersji gry?
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    ZYGa wrote: »
    Cześć, lata temu bawiłem się w modowanie oryginalnej sagi na linuksie, więc już niewiele pamięta. Stąd moje pytanie: da się to tłumaczenie zainstalować do linuksowej wersji gry?

    Szczerze mówiąc nie mamy pojęcia. Nikt z zespołu nie używa linuxa, więc nie mieliśmy jak przetestować. Ale jestem ciekaw, więc daj proszę znać, jak zdecydujesz się spróbować,
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Silvaren wrote: »

    Serdecznie dziękujęmy za wyczerpującą recenzję i bardzo cieszymy się, że nasz przekład ci się spodobał. Zespół włożył mnóstwo serducha w to tłumaczenie i jestem z nich niezmiernie dumny.
    Silvaren
  • ZYGaZYGa Member Posts: 3
    edited February 2021
    Cahir wrote: »
    ZYGa wrote: »
    Cześć, lata temu bawiłem się w modowanie oryginalnej sagi na linuksie, więc już niewiele pamięta. Stąd moje pytanie: da się to tłumaczenie zainstalować do linuksowej wersji gry?

    Szczerze mówiąc nie mamy pojęcia. Nikt z zespołu nie używa linuxa, więc nie mieliśmy jak przetestować. Ale jestem ciekaw, więc daj proszę znać, jak zdecydujesz się spróbować,

    Po mękach związanych ogólnie z modowaniem na linuksie - udało się.
    Pierwszy krok to realizacja instrukcji z tej strony. Potem już wystarczy rozpakować folder "BGEE_SOD_PL_patcher" do głównego folderu gry (<ścieżka do gry>/game/), a następnie w terminalu odpalić "weinstall BGEE_SOD_PL_patcher", instalacja przeszła bez błędów.
    Do SOD dojdę dopiero za jakiś czas, ale dam znać po pełnym przejściu, czy napotkałem jakieś problemy . :smile:

    PS Linux Mint 20.1, gra i dodatek z GOG.com.
    Cahir
  • CahirCahir Member, Moderator, Translator (NDA) Posts: 2,819
    Tłumaczenie doczekało się kolejnej aktualizacji (v1.11), zawierającej poprawki, które zgłaszał @Silvaren. Niniejszym informujemy, że jest to już ostatnia aktualizacja tłumaczenia.

    Dziękujemy za zgłaszanie błędów i życzymy przyjemnej gry!

    - Zespół tłumaczy Siege of Dragonspear
    SornfeinSilvaren
  • DudzioDudzio Member Posts: 81
    Jako fan BG dziękuję za zaangażowanie całemu zespołowi tłumaczącemu! Nie ukrywam, że przekonaliście mnie do zakupu tego dodatku w aktualnej promocji (17,99 zł jakby ktoś nie wiedział). Czytając dialogi na screenshotach z recenzji Silvarena znowu poczułem magię Zapomnianych Krain. Po angielsku dałbym radę, ale to jednak nie ten sam klimat ;)
    super_norq
Sign In or Register to comment.