Skip to content

Baldur's Gate: Enhanced Edition - pierwsze wrażenia!

12467

Comments

  • ZyzioZyzio Member Posts: 11
    Zarowno mail overhaul jak i support beamdog nie dzialaja ;)
  • zdechlakzdechlak Member Posts: 75
    edited November 2012
    Zyzio said:

    No jak sie gre ocenia na podstawie YT to taki Planescape to dopiero gniot stulecia...

    oceniam na innej podstawie, otóż Baldurs Gate przeszedłem kilka razy, w różny to sposób, i wielekrotnie do tej gry wracałem - całą fabułę znam na pamięć, solucję mógłbym napisać bez zaglądania w grę. Na pierwszy rzut oka rzuciły mi się nowe avatary rażąco przypominające te z Ice Wind Dale swoim stylem - nijak nie pasujące do pozostałych tych oryginalnych w grze, co jeszcze mógłbym przeboleć - ale jednak nie mogę, spodziewałem się większego trzymania klimatu starej serii.

    A więc nowe avatary psują klimat - ale nie tylko to, nowe animacje, te też nie wyglądają za dobrze.
    Poza tym że grafika przypomina tą z TuTu tak naprawdę nie wiem czy BGEE dorówna pozostałym modom które w sieci są, i w które od wielu lat można było grać - moim zdaniem BGEE nie daje nic nowego czego nie dały by wcześniej owe mody.
  • qinrodqinrod Member Posts: 61
    edited November 2012
    Oj nie fajnie się zaczęło. Dopiero teraz pobrałem wszystkie pliki i trochę po testowałem grę.
    Ogólne wrażenie mam takie że zdecydowanie za mało beta testów. Chociaż nie mam na razie żadnych bugów uniemożliwiających grę ale po 15 min znalazłem tyle niedociągnięć że głowa mała. Uważam że bez wielu dużych łatek się nie obędzie:( Nie jest to fajne. Zastanawiam się czy twórcy dobrze zrobili wypuszczając grę z takimi niedociągnięciami? Owszem jako fan wolę mieć grę jak najszybciej nawet z bugami ale wydaję mi się że nowi gracze jak to zobaczą... "co to jest grafika jak ze średniowiecza i tyle błędów" taka prawda że gra nie ma powalającej grafiki ale nadrabiać ma grywalnością a ta zmniejsza się w momentach gdy bugi psują nam humor. No dobra ale stało się jak się stało tak więc wymienię plusy i minusy z mojego punktu widzenia:

    Plusy
    -fajnie poprawiona grafika
    -łatwy i bardziej przejrzysty dostęp do najważniejszych statów
    -Fajne rozmieszczenie ikon i okien
    -niestety tyle:( wszystkie kolejne plusy które mi przychodzą na myśl gra dawała sama w sobie:(

    Minusy
    - skopany silnik - nie mówię tu o tym jak wygląda bo to zaliczyłem do plusów ale to jak działa. Gra często miga, opóźnienia w otwieraniu okienek i przypisów, problem z grą na integrach (ludzie ta gra ma tyle lat że powinna pójść na kalkulatorze, zresztą oryginał chodził), nie wiem czy ktoś wchodził w ustawienia grafiki;p da się wybrać tylko tryb pełnoekranowy lub nie:p to naprawdę nie wygląda jak poważna produkcja
    -źle dobrane GUI- jest ładne ale dobrana kolorystyka tworzy uczucie bajkowości a nie epickiej przygody. GUI i jego tło w BG2 było bardziej poważne, miało więcej szczegółów.
    - nie trafiony pomysł z brakiem podświetlania postaci (zielony, czerwony, niebieski) o czym pisał @Crono
    - dziwne wydawanie tłumaczenia- sorka rozumiem że Nasi nie zdążyli z tekstem, ale po co wydawać na szybko tłumaczenie z błędami bez dubbingu i poprawiać to kilka razy
    - Nowa zawartość- black pits jako oddzielny element;/ czy w trakcie gry WŁASNĄ drużyną dostaniemy jakąkolwiek nową przygodę ? Po wejściu w DLC wyświetla się Dorn, Neera i portrety a co z mnichem?
    - Co dostaliśmy dodatkowego przez kupno w pre-orderze? Bardzo słaby marketing nawet wśród osób będących na forum. To wszystko powinno być podane jak na tacy i powinni o tym trąbić

    Ogólnie słabo bardzo słabo, ta gra przypomina bardziej mod niż oficjalne rozszerzenie. Rozumiem że pracowało przy tym 18 osób i nie było kasy ale czas na produkcje i potencjał jaki dawała ta gra były tak duże że gra powinna wyglądać i działać jak spadkobierca BG a nie mod.

    Przeglądając forum widzę że nie jestem odosobniony w swych odczuciach ... niestety :(
    Wybran
  • viaderviader Member, Translator (NDA) Posts: 875
    @qinrod Zdażyliśmy dzień przed premierą. A że błędy z czcionką i dodają stringi kilka godzin przed premierą to oddzielna sprawa.
  • WybranWybran Member Posts: 162
    @qinrod a co mam ci napisać, że jest do dupy? Nie sram ogniem tylko dlatego, że lubię to forum i szanuję społeczność. Polskich opini i tak nikt nie przeczyta a na głównym jest taki spam-box, że głowa mała.
    Lucky
  • zdechlakzdechlak Member Posts: 75
    ostateczny werdykt - kupować czy nie kupować, ocenię na podstawie pierwszych opinii i wrażeń
    ps: nie wiem po co się tak podniecacie podklasami z Baldurs Gate 2 przecież, w jedynce jest limit poziomu do ósmego więc, tych zdolności klasowych nawet się dobrze nie wykorzysta, a w niektórych przypadkach to nawet nie będzie odczuwalne - może się mylę ?
  • qinrodqinrod Member Posts: 61
    edited November 2012
    @viader Źle to ująłem, wiem że z tekstem zdążyliście. Chodzi mi o politykę wydania tego tłumaczenia przez "władze". To wszystko powinno być przetestowane itd. Teraz np. zauważyłem że gdy najeżdżam na pomoc(znak zapytania) wyświetla mi się "odpoczynek". Na odpoczynku jest właściwie, czyli mam dwa "odpoczynki" ;p

    @Wybran- nie musisz mi nic szczególnego pisać:) także lubię to forum jak i szanuję społeczność. Szanuję też twórców i dziękuję im za wskrzeszenie tej bezcennej dla mnie gry. Zamieszczam tylko swoją aktualną opinię na temat ich pracy. Wiem że nikt ważny jej nie przeczyta ale być może da ona wskazówkę niezdecydowanym czy kupować czy nie. Ja stanowczo odradzam kupowanie w tym momencie ponieważ można się zrazić:( Sam (chociaż kupiłem w pre-orderze) mam zamiar poczekać z grą, tydzień może dwa dłużej aż dojdzie dubbing i pierwsza pula błędów zostanie naprawiona
  • fridekfridek Member Posts: 113
    edited November 2012
    ci co kupili w pre-orderze dostali nowe portrety.

    Edit: co do licznych błędów natury technicznej, wcale się nie dziwie ze one są. Tak to by musieli mieć milion beta testerów i każdy z innym komputerem. Miejmy nadzieję, że jak najszybciej to ponaprawiają i wypuszczą wreszcie jakieś prawdziwe DODATKOWE zawartości do gry.
  • zdechlakzdechlak Member Posts: 75
    ja się spodziewałem czegoś takiego: zaczynamy grę i od samego początku widzimy zmiany, parędziesiąt nowych questów pobocznych trzymających humor na poziomie kurczaka Thalantyr'a, do tego więcej spotkań z najemnikami którzy chcieliby nas zabić, więcej wątków nawiązujących do Baldurs Gate II (jakieś nowe wzmianki o Jonie Irenicusie), parę nowych lokalizacji na mapie - przecież można było dodać jakąś małą wieś nękaną przez złego bazyliszka i rozszerzyć grę o kolejne 2 godziny ect. ect.
    CronoDargorad
  • ZyzioZyzio Member Posts: 11
    ...a ja sie spodziewalem ze BG bedzie dzialal. A nie dziala, to spore rozczarowanie.
    inicjator
  • soulafein83soulafein83 Member Posts: 28
    No to teraz mnie wkurzyło. Instalnąłem BGEE na trzech platformach - laptop Core2Duo 2 ghz + Intel X3100 , netbook AMD e-450 + Radeon 6320 , stacjonarny Core2Duo + HD 4670 . Gra działa tylko na pierszym laptopie ale laguje strasznie. Na netbooku nie uruchamia się w ogóle a na stacjonarce crashuje. Po prostu cudownie - najnowsze stery zainstalowane ale i tak nic to nie dało. Overhaul Games zrobili z nas idiotów. Wydałem pieniądze w błoto i to na niedokończony produkt.
  • CronoCrono Member Posts: 33
    qinrod said:

    Oj nie fajnie się zaczęło. Dopiero teraz pobrałem wszystkie pliki i trochę po testowałem grę.

    - Nowa zawartość- black pits jako oddzielny element;/ czy w trakcie gry WŁASNĄ drużyną dostaniemy jakąkolwiek nową przygodę ? Po wejściu w DLC wyświetla się Dorn, Neera i portrety a co z mnichem?

    Dorn i Neera sa dostepni odrazu w wersji PC ale na innych platformach trzeba za nich zapłacic. Lista DLC jet zapewne multiplatformowa dlatego zarówno portrety jak i ta dwójka NPC znajdują się właśnie tam. Rasaad jest w każdej wersji gry.
  • GriegGrieg Member Posts: 507
    @qinrod w angielskiej wersji jest "rest" jak się najedzie na pomoc więc to nie jest wina tłumaczy
  • zdechlakzdechlak Member Posts: 75
    Zyzio said:

    ...a ja sie spodziewalem ze BG bedzie dzialal. A nie dziala, to spore rozczarowanie.

    to mnie ciekawi i intryguje, że wam to nie działa - spróbujcie to odpalić np, w trybie zgodności z windows xp ?
  • qinrodqinrod Member Posts: 61
    @Crono- dzięki za wytłumaczenie:)

    @Grieg- nie atakuję tłumaczy. Wiem że zdążyli a nawet gdyby nie zdążyli to za nic nie miałbym do nich pretensji bo robili to z własnej woli za darmo dla nas wszystkich. Za co mogę im tylko dziękować. Ewentualne pretensje mogę mieć tylko do beamdog za ilość błędów (min. za to że help=rest) bo im zapłaciłem za produkt
  • sztolpenOSsztolpenOS Member Posts: 14
    Hmmm...mialem laptopa z karta Intela wiec cielo jak cholera. Pozyczylem grata z nvidia i jest ok. Widze, ze mozna targac dwie bronie na raz, sa katany...ale tym samym przyszla mi na mysl jedna rzecz, na ktora odpowiedzi nie widzialem. Mianowicie: sa w grze jakies nowe magiczne przedmioty?
  • sztolpenOSsztolpenOS Member Posts: 14
    Sprawa druga: jak znajdziecie Neere, to ma piekny portret - w profilu - troche meski :)
  • cherrycoke2lcherrycoke2l Member, Translator (NDA) Posts: 1,085
    Co do tłumaczenia.

    Tłumaczenie było robione w formie wolontariatu i nie każdy w zespole miał odpowiednie wykształcenie, jednak oboje z tłumaczy takowe posiadali. Chciałbym, żebyście patrzyli na nie tak samo krytycznie, jak na tłumaczenie opłaconych ludzi – to w końcu Baldur's Gate i należy się szacunek :)

    Ostatnie dni wyglądały tak, że niemal do końca myśleliśmy (zarówno my jak i inne zespoły), iż wsparcie dla tłumaczeń pojawi się natychmiast. Aby nie opóźnić polskiej wersji, zdecydowanie przyspieszyliśmy, chcąc by gra pojawiła się w polskiej wersji językowej już pierwszego dnia. Stąd nie było czasu na jakiekolwiek testy samego tłumaczenia (paczek dubbingowych nie ma też w becie, graliśmy z angielskim dźwiękiem; chodzi mi tu o sprawdzenie samych napisów). W becie niemal do końca nie było wszystkich polskich znaków w przyciskach menu, pojawiły się dopiero wczoraj nad ranem(!). Kwestie niewyświetlania znaków są znane od miesięcy i na forach bety pojawiło się bardzo wiele wątków na ten temat w związku z wszystkimi chyba językami.

    Irytujące jest to, że autorzy nam nie powiedzieli o zamiarach co do lokalizacji, a ponieważ nie chcieliśmy, żeby praca nasza poszła na marne, zdecydowaliśmy się nieco ominąć system i samemu wykombinować angielskie dźwięki – to Wasz wybór, możecie czekać aż będą oficjalnie wspierane.

    Ja obiecuję ze swojej strony, że będę wspierał wersję PL – poprawiał błędy itd., jednak ostatnie dni zupełnie obrzydziły mi grę. Jeśli chodzi o kontakt z Beamdogiem to był w miarę dobry, byli otwarci na sugestie. Przykład – może ktoś zauważył – w BG1/2, po stworzeniu postaci był przycisk „Odtwarzaj”, w oryginale „Play”, czyli również „Graj”. Dla wersji angielskiej to nie ma różnicy, dla nas ma i stąd przy dźwiękach jest Odtwarzaj, a przy graniu Graj. Czego zabrakło to coś w stylu empatii i zrozumienia. Mam wrażenie, że byli zawaleni błędami w grze i nie zwracali za bardzo uwagi na kwestie lokalizacji. Po prostu nie mieli pojęcia, jakie to dla nas ważne, chociaż było o to też kilka pytać wśród szefów tłumaczeń różnych języków.
    LuckySilent_Mark
  • GriegGrieg Member Posts: 507
    Khamill said:

    U mnie od razu Crash:(((( zaraz po nacisnieciu Play dostaje taki raport:

    Nazwa zdarzenia problemu: APPCRASH
    Nazwa aplikacji: baldur.exe
    Wersja aplikacji: 0.1.0.0
    Sygnatura czasowa aplikacji: 50b66b64
    Nazwa modułu z błędem: atioglxx.dll
    Wersja modułu z błędem: 6.14.10.11251
    Sygnatura czasowa modułu z błędem: 4ea7698a
    Kod wyjątku: c0000005
    Przesunięcie wyjątku: 00cd1c70
    Wersja systemu operacyjnego: 6.1.7600.2.0.0.256.4
    Identyfikator ustawień regionalnych: 1045
    Dodatkowe informacje 1: 0a9e
    Dodatkowe informacje 2: 0a9e372d3b4ad19135b953a78882e789
    Dodatkowe informacje 3: 0a9e
    Dodatkowe informacje 4: 0a9e372d3b4ad19135b953a78882e789

    uzywam Windows 7

    Ktos ma taki sam problem? co mam robic? Browary wypilem a fajki wypalilem. Pomocy!!

    @Khamil
    http://forum.baldursgate.com/discussion/7783/solved-crasshes-from-the-begining#latest
    Tutaj ktoś rozwiązał ten sam błąd, który Ty masz (a przynajmniej na pierwszy rzut oka wygląda podobnie).
  • SpasticinkSpasticink Member Posts: 2
    ta pikseloza to aż wali po oczach - dramat :/ Można jakoś odzyskać pieniądze ? Jestem maxymalnie zawiedziony tym co dostałem - wręcz oszukany !
  • viaderviader Member, Translator (NDA) Posts: 875
    @Spasticink Pikseloza to w tym przypadku bardzo słaby argument na odzyskanie kasy. Jak chcesz się kłócić to wybierz sobie jeden z masy bugów, czy utrudnień, które są w tej chwili :P
    Lucky
  • SheeShee Member Posts: 139
    edited November 2012
    To jest jakaś masakra... Wiadomo coś o tych kartach Intela ? Muszę wiedzieć, bo bardzo się zdenerwowałam...
  • AdrianusAdrianus Member Posts: 45
    Dziękuje wszystkim za informacje. Gry narazie nie kupuje, ale zamierzam nadal tu zaglądać. Mam nadzieje, że niebawem pojawi się informacja - jest patch i da się normalnie zagrać :P Teraz szkoda czasu i nerwów.
  • upi00rupi00r Member Posts: 91
    Kilka osób chwaliło GUI - nie uważacie, że jest ono konkretnie rozmyte? Podobnie tekst. To była jedna z niewielu rzeczy, która mnie wkurzała w BG1 - mało czytelna czcionka. Myślałem, że w EE interfejs i napisy będą ostre jak kły wampira (chwalili się dostosowaniem do wysokich rozdzielczości), a tu wali po oczach jak cholera :/
  • halerzhalerz Member Posts: 7
    edited November 2012
    Gra została zbrukana - wszystko to jakieś amatorskie, w fazie rozwojowej, niedokończone... Tego właśnie chciałem uniknąć nigdy nie instalując jakichkolwiek modów. Tu miałem nadzieję na profesjonalne podejście do tematu z tym smaczkiem, że poprawki tłumaczenia zostaną wykonane przez samych graczy, którzy sami grając wiedzą co poprawić i jak zrobić, żeby było dobrze. W przypadku polskiego tłumaczenia to się udało, ale tłumacze nie są przecież w stanie poprawić tego co zostało zniszczone - samego wyglądu gry. Na dzień dobry jakieś dziwne menu z przyciskami ni w pięć ni w dziewięć, żeby było śmieszniej każdy z inną wielkością źle dobranej krojem czcionki. W samej grze zbędny zoom - po co tworzyć przybliżanie takie, że widać pikselozę? Może lepiej byłoby tego po prostu nie implementować? Przebogate opcje graficzne, a mianowicie "pełny ekran" - to jakieś kpiny? No i meritum sprawy, a mianowicie osławione "Black Pits" - nie dość, że nie mają związku z zasadniczą przygodą i oferują tylko wybrane przez twórców postaci w drużynie to są zwykłą "nawalanką" z coraz mocniejszymi przeciwnikami, która nie ma żadnych walorów fabularnych. Plusem może być zastosowanie elementów BG2, ale to było już możliwe dawniej dzięki użyciu jakiegoś moda, zdaje się? Co do animowanych wstawek zastępujących oryginalne filmiki to mogą się podobać jako idealne uzupełnienie całości równającej w dół. Wyrzucone pieniądze (pocieszeniem może być jedynie fakt, że część trafi do naszych tłumaczy - chyba, że pracowali charytatywnie)... Na szczęście mam gdzieś płytę z oryginałem - może jeszcze zadziała, bo muszę jak najszybciej zapomnieć o tym koszmarze...
    P.S. Pomijam kwestie braku działania na pewnych konfiguracjach - totalna kompromitacja wydawcy.
    M6k3savailLuckycherrycoke2l
  • upi00rupi00r Member Posts: 91
    http://img18.imageshack.us/img18/366/txtn.png

    Czy ja jestem ślepy czy te dwa screeny znacznie różnią się ostrością? I nawet ten drugi jest zauważalnie rozmyty? Czy jakiś dobry człowiek mógłby się w tej kwestii wypowiedzieć? Bo już sam nie wiem czy czasem nie tracę zmysłów :P
  • SheeShee Member Posts: 139
    To chyba kwestia czcionki, ta pierwsza jest jakby cieniowana moim zdaniem, co tłumaczyłoby efekt rozmycia...
  • SikorskySikorsky Member Posts: 402
    Też macie problemy z dźwiękiem?
  • savailsavail Member Posts: 10
    Tak, tutaj linki do angielskich for:
    http://forum.baldursgate.com/discussion/7627/sounds-problems#latest
    http://forum.baldursgate.com/discussion/7463/no-sound#latest

    Może któreś z rozwiązań pomoże, chociaż mi żadne nie zadziałało. A reinstallować BG:EE za pomocą Beamdog clienta nie zamierzam...
  • LoonLoon Member Posts: 18
    Ja na razie jestem niestety dość mocno rozczarowany, natomiast oczywiście są to bardzo pierwsze wrażenia.

    Najbardziej frustruje fakt, że Beamdog nie potrafi zrobić gry, która by w miarę dobrze działała. Jest masa problemów: z uruchomieniem, stabilnym działaniem, funkcjami. Widać niestety, że to raczej mocno amatorska firma, która realizowała projekt komercyjny dla Atari.

    Więcej jak skończę!
Sign In or Register to comment.