Skip to content

Fantasy knihy

124

Comments

  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Mirak said:

    @Edvin

    Humblebrag.

    Neříkal jsem to abych se chlubil, ale abych zdůraznil, že s tím opravdu můžeme počítat :-)
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    @Edvin

    Tak super, to je výborná zpráva. Přeci jen svět FR má myslím mnoho co nabídnout. Klidně bych šel i někam mimo drowy a trpaslíky. Docela by mě zajímalo i více informací o pozadí. Třeba mor kouzel... Hledal jsem na FR wiki a zjistil jsem si čím byl způsoben a co to vlastně bylo a takhle jsem hledal i další informace, ale nechtěně jsem si pak i něco vyspoileroval protože články jsou tam samozřejmě komplexní. Chtělo by to mít přečteno víc autorů.

    Každopádně se těším a až budete někde na pivku, přimluv se za Elminstera :-)
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited August 2016
    Mimochodem, jedná se o tuhle krásu.
    Trilogie Lady Penitent

    image

    Mimochodem, je lagrační že jsi to zmínil (a jde poznat, že máš dobrý vkus), protože jsem se tenkrát ptal celkem na tři věci věci.
    Lady Penitent knihu Elminster in Hell a poslední byla právě ta série o moru kouzel (na jméno si nemůžu vzpomenout).
    Lady Penitent mi potvrdil a u ostatních řekl, že je minimálně zvažují.
    Ale tuhle debatu jsme měli už před rokem.

    Příštý týden požádám o aktuální informace. ;)
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    @Edvin ta kniha vypada hororove zajimave. Cetl to nekdo?
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    @Edvin
    Ta obálka vypadá skvěle, že by Todd Lockwood?? :-) Zkus zahrát na jeho emoce, fantasy nakladatelství nemá někdo jen pro prachy, on to chce vydat :-D
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    edited August 2016
    Mne teda osobne spellplague přijde jako dost onucni překopání celého FR
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Mirak said:

    Mne teda osobne spellplague přijde jako dost onucni překopání celého FR

    Tobě vadí zrovna tohle?
    A proti tomu jak (relativně) nedávno oživili všechny mrtvé bohy, včetně Bhaala nic nemáš? :D
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244

    @Edvin
    Ta obálka vypadá skvěle, že by Todd Lockwood?? :-) Zkus zahrát na jeho emoce, fantasy nakladatelství nemá někdo jen pro prachy, on to chce vydat :-D

    Ehm, no abych řekl pravdu tak jsme se o tom před časem bavili o on zmínil, že svět FR je hodně rizikový.
    Třeba Drizzt se prodává dobře, proto těď začali vydávat 2 ročně, místo jednoho.

    Ale třeba drowova dcera se sotva zaplatila a série žoldáci a Erevis Cale byly ztrátové projekty.
    Proto si teď dávají velký pozor co hodlají vydat. Jsem mu navrhnul, že Baldurs gate a Planescame Torment mají v česku pořád hodně velkou základnu fanoušků a na monity obou her už vznikly novely, které by se určitě prodaly. Prý je to zajímavé nápad.
  • Danny_SDanny_S Member Posts: 596
    No, tak knižní anebo rovnou filmovou verzi BG bych si osobně nechal líbit. ;-)
    Ačkoli hodně hráčů by to asi moc nebavilo vidět/číst a znovu prožívat to, co už x-krát hráli. :-D
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Knižní BG všeobecně považováno za pěknou sračku, kterou si imho nejmíň užijou právě fanoušci her.

    @Edvin
    Už kolem Spellplague jsem to universum víceméně přestal sledovat.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Mirak said:

    Knižní BG všeobecně považováno za pěknou sračku, kterou si imho nejmíň užijou právě fanoušci her.

    Ano, takové názory už jsem taky slyšel.

    Na druhou stranu je taky podstatně velké množství lidí, kteří za sračku považují Drizzta (ačkoliv se prodávají dobře, tak na Drizzta a Elminstera padá obrovské množství kritiky), takže těžko říct jak moc můžeme brát tyto názory vážně.

    Údajně je to prý pro to, že Drizzt má až příliš proměnlivý charakter na to, aby ho lidi mohli brát vážně. Hlavně kritizují fakt, že Salvatore pořád přepíná Drizzta mezi nevinným panicem a chladnokrevným lovcem, aby nám uměle hral na city.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    No nevím, mě třeba u Drizzta nejvíc vadili to jeho přehnaně humání dumání a sklony k nezničitelnosti spojený se skákavejma bojema. To není hrdina, do kterého bych se mohl nějak vžít, to je cheater :D

    Mor kouzel a podobný ani mě už nevoněj, osobně bych dal přednost nějakýmu menšímu, lokálnějšímu příběhu.

    Mimochodem řečený z fantom printu je skutečně fajnovej chlapík, osobně ho neznám, ale dost mi pomohl s mými projekty
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    No, u Drizzta byly perfektní první tři (dějově první tři) knihy.
    Další 3 byly stále nadprůměrné, ale pak šla kvalita znatelně dolů...

    Nevím kolik z vás četlo díl Páteř světa, ale to bylo tak nehorázně špatné, že nemůžu uvěřit, že to napsal Salvatore. Když jsem to dočetl, tak jsem měl chuť přestat tyhle knížky číst. Až teprve nedávno zase otočili a poslední dvě knížky byly hodně dobře napsány.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Jo a ještě jedna věc ohledně nových knížek ze svět FR.

    Jak mi bylo vysvětleno, je opravdu mylné si myslet, že se koupí práva, přeloží se knížka a pak se to do roka vydá. Práva se nekupují na jednotlivé knížky nebo série, ale rovnou třeba na 30 titulů (někdy i více). Ve světě vydavatelů se tak dělají plány na 3 až 8 let dopředu. A protože se nakupuje takhle ve velkém, tak se není obvyklé, aby koupili od těch samých lidí další velký balík, když ještě stále mají nevydané tituly z toho předchozího.

    Takže i když o něco bude velký zájem, stejně může trvat i 3 roky než se to u nás objeví.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Mě se ty díly hrozně slili v jeden maglajs. Vím, že část se odehrávala tam, část tam, ale říct, která kniha se mi líbila víc a která míň asi nedokážu. Snad si jen pamatuju, že ty co uváděli vzestup Oblouda Mnohošípa (lovcovi čepele?) a ty s démonem a vězněním tamtoho byli hodně dobré :D
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Idaho
    Páteř světa pojednává o době, kdy byl Wulfgar vyhazovačem v Luskanu. Drizzt se tam ani nevyskytuje.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Jo, to si vybavuju jen mlhavě, takže to asi fakt byla vošťourovina :D
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    Jako byly tam slabší díly ale obecně to nebylo tak zlé. Mně se hodně líbily první tři díly, pak hledání Mitrilové síně, návrat do Menzoberanzanu, válka s drovy a poslední dva vydané díly. Jediná kniha, která mě opravdu ale opravdu nebavila, byl král pirátů.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited August 2016
    Jo, Král pirátů byl taky hodně slabý.
    Takže to máme:

    1) Páteř světa = Ubohá romantika a během celé knihy se VŮBEC nic neděje.
    2) Král pirátů = Polovina knihy je o politikaření a po většinu času se taky nic neděje.
    3) Tichá čepel = Celá kniha byla o tom, jak nesou Magický krystal do katedrály, opět se prakticky nic neděje
    4) Mečové moře = Wulfgarovi ukradnou kladivo a on se pro něj vydá, Drizzt s partou zase hledají Wulfgara. To je tak všechno co se tady stane.

    První trilogii která se odehrává převážně v Menzoberanzanu a temných říších považuji za nejzdařilejší. Pak přišlo pár průměrných dílů, kdy Drizzta všichni na povrchu nesnáší. Pak přišlo pár dobrých dílů které byly spojené s hledáním Mitrilové síně, útokem drowů a návratem do Menzoberanzanu, pak nastal VELKÝ úpadek v kvalitě a přišla většina knih které jsem menoval (uvažoval jsem že bych přidal taky tu knihu, kde unesli Regise, to byla taky docela nuda). V králi duchů ale opět otočil, protože už je zase velmi dobře napsaný. A poslední díl Gauntlgrym byla jedna z nejlepších knih vůbec. Jestli Letohrad (který vyjde po prázdninách) půjde v jeho stopách, tak se máme na co těšit.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    @Edvin

    No ale Drizzta nemají rádi spíš obecně někteří fandové fantasy (tak jako má své odpůrce každé prominentnější fantasy, že). Valná většina fandů FR nebude mít s Drizztem problém už proto, že mnoho z nich právě Drizzt k FR přivedl.

    BG je hejtováno zejména FR (potažmo BG) fandy. Nevím kolik hráčů bude bavit, že hlavní postava v knížce je tak trochu debil a že Khalida zabije pavouk (nebo ettercap?) někde v nashkelských dolech.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Nečetl jsem takže nedovedu posudit.
    Ala musím si to někdy přečíst už jen z principu.
    Znám pár útržků z knihy, prý je tam scéna kde Baltazar vytře z hlavním hrdinou podlu a to i po tom, co se hlavní hrdina promění ve Slayera. Něco takové si nemůžu nechat ujít :smile:
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Je otázkou, zda je baldurs gate špatně napsaný, nebo ho tak vnímají ti co si ten příběh několikrát "prožili" se svou vlastní postavou. Osobně bych ale taky raději četl něco co probíhá kolem nebo skrze herní příběh.
    Drizzt ajko knižní série podle mě začala skutečně fungovat až s Bruenorem, Regisem, wulfgardem a Catti, do té doby mi přišlo, že to jede jen na "je to nové, je to originální". Což není nijak výrazné mínus, ale ty pozdější díli považuji za zdařilejší. Navíc je tam zachycen vývoj jednotlivých postav a jejich růst, což knihám dost přidává. Trilogie králu už mě fakt netáhla a Duch mě vyloženě štval, chtěl jsem ho mít za sebou.
    Ten Gauntlgrym je dobrej díky čemu? Jen tuším o co tam jde a jestli to je o znovu nacházení Orko-trpasličího přátelství, tak mě to dost odrazuje :P
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    edited August 2016
    @Idaho To určitě ne. Král duchů a Gauntlgrym představuje určité mezníky, posun celé série někam dál. A když se vyhnu všem spoilerům řeknu jen, že to už bylo potřeba. Gauntlgrym právě představuje nějaké nové charaktery, nové mocenské boje a motivy, posouvá se na jiné místo, otevírá nějaké nové otázky... Kniha mi přišla poměrně akční. Souhlasím s tebou že orcké téma už je jaksi "vytěžené".
  • tatoktatok Member Posts: 174
    @Edvin
    Wow, tentokrát s tvým hodnocením naprosto souhlasím. Podíval jsem se schválně na svůj profil na databázi knih, a Domovině jsem dal 4*, Tiché čepeli 2* a Páteři světa 1*. Zbytek 3* :smiley: (maximum je 5*)

    On je Salvatore vlastně na jednu stranu docela průměrný spisovatel, ale na druhou stranu se to čte tak nějak fajn, prostě je to oddychovka. Teďka čtu ty povídky (Příběhy o Drizztovi) a zase je to prostě na ty 3*

    A Baldurs Gate bych si popravdě rád přečetl, pokud vyjde v cz tak rozhodně kupuji. Třeba je to srajda, ale pro srovnání to může být zajímavé a snad i zábavné :smiley:
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @tatok
    Salvatore má 3 velké výhody

    1) Drowové jsou cool
    2) Svět FR je cool
    3) Drizzt a jeho bojový styl jsou cool

    Není to špatný spisovatel, ale obvykle neviniká ani vynikajícím příběhem, ani propracovanými postavami. Kromě Drizzta mám z jeho knih rád jen Zaknafeina, Bruenora, trpasličího druida a nechvalně známého vůdce břichokuchačské brigády. Třeba Cati a Wulfgar mi vždycky nehorázně lezli na nervy a Regise jsem taky nikdy zvlášť nemiloval. Když v páteři světa odstranil bod 1 a 3, tak tím skoro pohřbil celou knihu.

    Kéž by Richard Allen Knaak (jeden z mých nejoblíbenější spisovatelů) začal psát knížky za světa FR.
    To by byl pravý knižní orgasmus :D
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Danny_S said:

    No, tak knižní anebo rovnou filmovou verzi BG bych si osobně nechal líbit. ;-)
    Ačkoli hodně hráčů by to asi moc nebavilo vidět/číst a znovu prožívat to, co už x-krát hráli. :-D

    Knihy jsou pry hodne zle. Hlavni hrdina je bojovnik Abdel Adrian (nebo neco takoveho), idiot, z Imoen se vyklubala lesbicka a tak dale.
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Cetl nekdo starsi Fantasy z ne-FR. Napriklad par knih ze sveta hry Diablo? Cerna cesta se mi libila I kdyz je hlavni hrdina takovej klasickej anti-hero z 90 let, Dedictvi Krve - coz bylo docela v pohode. Pavouci Mesic - to si ani moc nepamatuju a myslim, ze taky byla jedna kniha o nejakych piratech kteri hledaji proklety naklad nebo neco takoveho...nepamatuju si nazev, ale nebylo to zle.

    A co takhle urban fantasy? (Neil Gaiman, Clive Barker...)
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Edvin said:

    @tatok
    1) Drowové jsou cool
    2) Svět FR je cool
    3) Drizzt a jeho bojový styl jsou cool

    Eh, drowové mi nepříjdou moc cool, popravdě mě tam skoro štvou a příjde mi, že se z toho stává takový hype jako z upírů nebo vlkodlaků
    FR cool je, to jo. Můj nejoblíbenější fantasy svět
    Drizztův bojový styl byl cool kdysi, teď už to není takový a ještě k tomu je to samé skákání. Vím, že takové scény není lehké napsat tak aby byli zajímavé, ale příjdou mi děsně nereálné a to se bavíme o knihách kde jsou ohnivý elementálové, obři, orkové, draci, magie, sféry a kdo ví co ještě...

  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    @Idaho
    Jako ano, trochu se zdá že jsou všude, ovšem je třeba si pamatovat, že to byl Salvatore kdo je jako téma první uchopil. A myslím že velmi hezky popsal jejich kulturu a pozadí. Je to taková ta rasa jejíž charakteristika vybízí k tomu, aby byli u velkých věcí, které se ve FR odehrají. Dnes už to vlastně o nich není, jasně, pár postav jsou drowové ale poslední knihy se jim vlastně nevěnují. Mě by nejvíce lákaly knihy o elfech, o nich jsem toho zatím mnoho nečetl. To co se objevilo u Salvatoreho o nich mnoho nevypovědělo, navíc tam na mě působili trošku hloupě.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Tak nějak se obávám, že v Salvatoreho podání by elfové byli bandou sluníčkářů...
Sign In or Register to comment.