Skip to content

Fantasy knihy

245

Comments

  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    @Kivan - ktery Dragonlance? Puvodni draci valku? (Draci podzimu, zimy a jara)...? To jsem cetl ... nekolikrat a libilo se mi to. Pak jeste zrozeni maga (nebo tak nejak) a tu dalsi knihu o Raistlinovi.
    Zacal jsem cist Legendy Dragonlance - o Karamonovi a Raistlinovi ... ale nebylo to az tak dobre jako puvodni trilogie.
    Nechci nic prozrazovat, pokud jsi to jeste nedocetl. Ja ty knihy rad a je tam par zajimavych zvratu a zmen a vyvoj postav.

    @Mirak - dik. Skouknu Cerna Srdce. :smile:
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Mimochodem...cetl tady nekdo Lukjanenka? (Asi jo, zejo) Nocni Hlidku, Denni Hlidku ... a ostatni?
    Co si o tom myslite?
  • irendieirendie Member Posts: 421
    Lukjaněnko je dobrej. Líbí se mi u něj vývoj hlavní postavy (Antona). Co vim, tak existuje ale jeden díl kterej není v češtině, takže sem jako poslední čet jenom Novou hlídku. Mimo hlidky znám jeho knížky pak jen z doslechu, ale prej nejsou taky špatný :)
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    Já jsem se nedávno rozhodl vyzkoušet nějaký gamebook, tak jsem začal Lone Wolfa Útok ze tmy... Nevím no, zatím mě to úplně nepřesvědčilo. Vím že to není klasická fantasy kniha, ale přijde mi to strašně strohý, nezáživný, jaksi prkený. Jedině strach o postavu tomu dává trošku napětí. Dočetl se někdo v té sérii Kai dál, pozvedne se to nějak?? Hodnocení to má skvělá, ale zatím teda nevím...
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    edited May 2016
    A poradíte mi jak na Warcrafta?? Koupil jsem si impulzivně Durotana. Zatím jsem nic nečetl, hrál jsem jen Warcraft 3, čím je dobré začít? Kterého autora číst, případně navazují na sebe nějak?? Díky

    http://fantomprint.cz/knihy/warcraft
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    @Kokocudaci

    Lone Wolf je skvělej, mám načtenou celou tu 20dílnou ságu. Útok ze tmy rozhodně není můj favorit, většinu dalších dílů mám já osobně výrazně radši. Zkus to načíst aspoň do pětky, třeba tě chytne to universum a postavy v něm.

    Jak sám dodáváš, klasická fantasy knížka to není, je to spíš papírový rpgéčko na pokračování.

    Četl jsi předpokládám to nové rozšířené vydání?
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    No a co hlavní hrdinové? Máte radši když se můžete vžít do postavy (není jasně definovaná jeho vizáž, jméno) nebo spíš jasně definovanou postavu? Cheatera či matláka? Nebo více postav ze kterých si můžete vybrat svého "koně"?
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    @Mirak Ano, nové vydání. No ještě uvidíme, teď jsem koupil 6 nových knih, mezi nima jeden Lone Wolf, tak nevím jestli na další vyjde brzy řada... Uvidíme, jak bude probíhat pokračování té první knihy, třeba se do toho ještě začtu.
  • KivanKivan Member Posts: 159
    @Southpaw jojo, jsem v půlce Draků podzimu. Zatím dost dobrý.
    Southpaw
  • irendieirendie Member Posts: 421
    Dragonlance sem nečet už pekelně dlouho. Co si pamatuju, tak první díly dobrý, ty další už slabší. Ale pořád rozhodně nadprůměr.
    Četli ste někdo Chvátilův gamebook "O Norikovi"?
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    @irendie

    Mám ho doma a kdysi jsem ho četl (nedohrál), ale nějak zvlášť se mi to nelíbilo.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    *kašel* Úplnou náhodou *kašel* jsem objevil tohle:
    https://uloz.to/xShbFspB/legends-of-baldurs-gate-zip
    ROZHODNĚ to není tak, že bych vám to nahrál já sám.

    Nijak si nepřeji podílet na nezákonném šíření věcí, za které se normálně musí platit.
    Ale když už to tam nějaká "dobrá duše" nahrála...
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Idaho said:

    No a co hlavní hrdinové? Máte radši když se můžete vžít do postavy (není jasně definovaná jeho vizáž, jméno) nebo spíš jasně definovanou postavu? Cheatera či matláka? Nebo více postav ze kterých si můžete vybrat svého "koně"?

    @Idaho pises knihu? Kazdopadne zodpovedet Tvou otazku - ja osobne si myslim ze je lepsi mensi skupinka hlavnich postav, kde si kazdy muze vybrat toho sveho oblibence. Jedna hlavni postava je totizto vetsinou hit nebo miss. Cetl (a nedocetl) jsem nekolik knih, kde hlavni postava byla (me osobne) nesympaticka a zhnusilo to celou knihu protoze kdyz mas hlavniho hrdinu kretemu proste nejde fandit tak clovek straci zajem.
    Tady bych napriklad vypichl uz spominanou Jizdu Mrtvych ze sveta Warhammeru. Jsou tam dva hlavni hrdinove a kniha sleduje oba pribehy. Osobne jsem pochrochtaval blahem kdyz je jedna postava ze zacatku neprilis sympaticka a ta druha je, ale jak postupuje pribeh tak se jejich role i postoje vymeni a taky pristup ctenare.

    Nebo Ulrikova Kladiva (taky Warhammer), kde je vlastne nekolik separatnich pribehovych linek (myslim, ze tri) s ruznymi postavami a ty se pak na konci spletou do jednoho pribehu.

    Anebo taky docela funguje epizodni vypraveni, kdyz je v kazde povidce/kapitole jiny vypravec a vidis tak pribehy z ruznych smeru. Napriklad Lukjanenkova Nocni Hlidka a Denni Hlidka, anebo scifi knihy od Orsona Scott Carda - "Enderova hra" a "Enderuv stin" - jenz popisuje vicemene stejny pribeh, ale z pohledu jine postavy.
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Kivan said:

    @Southpaw jojo, jsem v půlce Draků podzimu. Zatím dost dobrý.

    Tak to mas toho jeste pred sebou hodne...jeste se to jenom rozjizdi :smile:
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Tak Král duchů od Salvatoreho mě moc nepotěšil. Konec dobrý, jinak hrozně uskákaný a až na tu stěžejní linku dost plochy, kliše. Konec byl fajn, ale už si od něj další knihu nekoupím. Dost prostoru tam dostali postavy z jiné jeho série (J&A)
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    @Idaho Mám rozečteno ale zatím jsem vcelku spokojený. Mě naopak propojení příběhu J&A s Drizztovým velmi těší. Ale Král Pirátů mě moc nebavil... Na druhou stranu se série dostává do pro mě velmi rozporuplné nálady. Stárnoucí společníci, nostalgie... Přistihl jsem se že vzpomínám na staré příběhy, hledání MS, válku s drowy, útěk z Menzoberanzanu...Příběhy z doby kdy Cati byla ještě odvážná dívenka a Wulfgar horlivý mladík... Prostě nějak neumím přijmout čtyřicetiletou Cati. Ale série to byla bohatá a musela se posunout, navíc to podtrhuje Drizztovo dilema kterým si prošel dříve.
    Southpaw
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    edited June 2016
    Koko - tak tohle si raději přečti až to dočteš. Žádný spoilery, ale abych tě "neovlivnil"

    To neříkám a základ toho příběhu Catti&Drizzt je i dobrý. Začátek s tou trojkou je taky solidní rozjezd, i když mi přišlo, že to tam trochu drhlo. Jenže pak už je to jen o tom, že někdo přeskakuje někomu přes hlavy, kotoul, salto, běhání po skále a vlastní příběh se někam vytrácí. Nechci vyloženě krtitizovat a neříkám, že je to obecně špatné, ale mě se to nelíbilo. Nevtáhlo mě to. J&A je vcelku dobré, jejich série by mohla být tak nějak temný elf 2.0 bez onoho "patosu", ale vadí mi spíš, že tyhle dva jsou výraznější než stará parta. Bruenor tam prakticky nic nedělá a jen opakuje to samé v jiných verzích. Nejvíc mi asi vadilo, že ty souboje nemají šťávu. Už v králi pirátů to bylo takové nijaké.
    Tak nějak mi to v hlavě moc kontrastuje s Lovcovy čepele (teď si nejsem jistý - poslední kniha minulého segmentu, kdy Drizzt zůstal odříznutej v těch Obloudových horách), což byla podle mě podstatně lepší kniha
    Post edited by Idaho on
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Idaho
    Gauntlgrym (zatím poslední vydaná Drizztova kniha) si ještě rozhodně přečti.
    Je to návrat ke kořenům, boje jsou dobré, jejich hodně a konečně tam začíná dávat smysl, proč je Drizzt v BG chaotické dobro. Hodně nám chudák zahořkl a už to není ten samý svatoušek co býval.

    Pokud bude celá série tak dobrá jako tenhle díl, tak se je na co těšit.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Uvidíme jestli si vzpomenu při dalším hromadném nákupu knihy :) Chaotické dobro podle mě odpovídá téměř celé sérii - je to skoro sluníčkář, o zákony a místní právo se moc nestará a ani nějakou tu rovnováhu nebere. BG se odehrávalo před několika díly Drizzta, ne?
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Jo, BG se odehrává někdy během tetralogie Path of Darkness.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Jo, BG se odehrává někdy během tetralogie Path of Darkness.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Na tom nezáleží kdy se to odehrává.
    Důležité je, že to konečně odpovídá.
    :)

    Třeba na žádost o pomoct před nájezdníky tam odpověděl, že to není jeho starost a ať si pomůžou sami.
    Když se ho na to zeptal Jarlax, tak odpovědl, že ty lidi nezná a nemá důvod aby pro ně riskoval život.

    Už je tam celkově dosti znechucen svým hrdinským chování.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Tak mě to jen zajímalo.
    Pointou bylo, že mi chaotické dobro na něj sedělo už v minulých dílech
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Já jsem ho spíše typoval na neutrální dobro.
    Takový ten dobrák, co nemá vlastní stranu a vždycky se staví na stranu těch slabších.
    Chaotické charaktery jsou víc nepředvidatelné, nikdy nevíš co můžou udělat.
    Drizzt je na to příliš průhledný :)
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    edited June 2016
    Jenže neutrální dobro, to je o rovnováze ve světě s tím, že jeho dobro se vyrovná. On ovšem byl pro dobro a vymícení zla. Vždy dělal prostě to co považoval za nejlepší a i z těch jeho "hlubokomyslných" deníkových vstupů vyplívá, že prostě věří v čisté dobro. Takové, že se dá brát jako extrém. Chaotické postavy se nenechávají omezovat zákony či předsudky a dělají si to co chtějí v rámci svého přesvědčení. Drizzt který ignoroval nejen zákony a pravidla drowů, ale pak i předsudky a sociální tlaky na povrchu (barbaři v začátcích, Obloud a další), přičemž naslouchal okolí a pak prosazoval myšlenky a názory které si utvořil, podle mě vystihuje chaotické dobro. To co ty pak píšeš o těch nájezdnících, mi už zní spíš odklon od toho "dobro" i když je to stále "chaotické"
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    NEUTRÁLNÍ DOBRO: Tyto postavy věří, že rovnováha sil je důležitá, ale že vztah řádu a chaosu nezmírňuje potřebu dobra. Jelikož je vesmír rozlehlý a obsahuje množství stvoření bojujících za různé cíle, zarytá honba za dobrem nezvrátí rovnováhu; může ji dokonce udržet. Pokud pečování o dobro podporuje společnost, právě toto musí být uděláno. Pokud může být dobro nastoleno jen svržením existujícího společenského pořádku, tak budiž. Samotné společenské struktury nemají pro ně žádnou přirozenou hodnotu.

    To mi zní jako Drizzt.
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Taky bych spis tipoval Neutralni Dobro uz jenom kvuli te skutecnosti, ze zas tak chaoticky neni, dodrzuje zakony, dodrzi slovo a je jak uz Edvin rekl - je dost pruhledny.
    Kazdopadne jde o vymyslenou postavu a lidi v realnim zivote taky nejsou porad jedno a to same presvedceni.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Southpaw
    Teď mě napadla vtipná myšlenka, jak by vypadal svět po vzoru Planescape Torment.

    Předběhnu ve frontě na banány = "You alignment was changed" :smiley:
    Hor89irendieSouthpaw
  • Danny_SDanny_S Member Posts: 596
    Já osobně za fantasy považuji:
    ZeměPlocha ;-)
    DragonLance ... to je fantasy ve své surové podobě, stejně tak jako
    LotRing
    Belgariad, Malloreon, Elanie a Tamuli ... David Eddings :-)
    RiftWare se vším všudy ... prostě po Tolkienovi nejrozsáhlejší fantasy příběh
    Zaklínač
    Kedrigern (obrácený zaklínač ;-) )
    ... a určitě bych si vzpomněl ještě na další, která jsem za těch 20 let přečetl. :-)
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Kedrigen... zrovna před chvíli jsem ho našel v zásuvce starý skříně co jsem šel rozebrat. Kdysi mě bavil, vybavuju si, že byl až skoro pohádkovej,a el mělo to zajímavej náboj a vlastně snad i skutečně přetvářel zápletky z pohádek.¨
    Dragonlance je očividně populární a dobře hodnocenej. Tak ho taky snad někdy v budoucnu zkusím
Sign In or Register to comment.