Skip to content

Fantasy knihy

IdahoIdaho Member Posts: 608
edited June 2016 in čeština
Jaká by podle vás měla být?
Temný příběh nebo "Hobbito"vský výlet za pokladem? Jsou hordy skřetů či nemrtvé legie mocichtivců klišé či snad logické? Máte raději souboje a boje obecně? Není lepší "cestovaltelská" atmosféra a odhalování neznámého? Co Magie? Jen náznaky, magické předměty, nebo z konečků prstů pryštící oheň?
Podělte se ;)
Post edited by Idaho on
«1345

Comments

  • irendieirendie Member Posts: 421
    Řeknu to jednoduše názvem série: Malazská kniha padlých.
    waeregild
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    Myslím že to záleží na "náladě" knihy, buď sedne nebo ne... Třeba Sapkowski je takový temnější, řekl bych dost originální, atmosférický ale ne každému bude vyhovovat. Na druhou stranu mám rád i pohádkovější fantazy, jako Salvatore, Paoliny, Cunningham. Záleží na náladě... Tolkien je na mě trošku moc popisný, mám radši akčnější knihy. U mě osobně vede Salvatore a Sapkowski.
    Southpaw
  • tatoktatok Member Posts: 174
    Největší srdcovka je pro mne Zaklínač, kdybych měl udělat top 20 nejoblíbenějších charakterů z fantasy knih, Zaklínač by tam měl tak 10 jmen :smile:

    Ale nejpropracovanější a nejdokonalejší (v mých očích, každý to může cítit jinak) je Malazská kniha padlých, to je prostě dokonalost.

    Jsou to dva docela odlišné směry, ale oba mám rád.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Mne neustále překvapuje ta popularita Zaklinace. Není to špatné, ale osobně to povazuju za nejpreceňovanejsi fantasy ságu co znám. Jako čtenář jsem měl pocit, že se jako pořád k něčemu schyluje, ale prakticky žádné rozuzlení významnějších zápletek jsem nepovažoval za uspokojivé, často to jen tak divně vysumelo. Povídky mu sly lip.
    To, že už to Sapkowskiho dle jeho slovke konci nebavilo psát mi taky přišlo dost znát.
    Ale jdybych to poprvé četl ve 14-15 letech, tak bych k tomu měl možná jiný vztah.
  • tatoktatok Member Posts: 174
    @Mirak Částečně máš pravdu, ať se to Sapkowskému líbí nebo ne, příběh Zaklínače pořádně ukončila až hra :smiley: Co se týče příběhu v knihách, líbí se mi tam ta osudovost, vztahy mezi postavami, humor, ten svět jako celek je výborný. Své problémy to má, o tom žádná, ale prostě je to pro mnoho lidí srdcová záležitost :smile:
  • KailKail Member Posts: 84
    Mirak said:

    Mne neustále překvapuje ta popularita Zaklinace. Není to špatné, ale osobně to povazuju za nejpreceňovanejsi fantasy ságu co znám. Jako čtenář jsem měl pocit, že se jako pořád k něčemu schyluje, ale prakticky žádné rozuzlení významnějších zápletek jsem nepovažoval za uspokojivé, často to jen tak divně vysumelo. Povídky mu sly lip.
    To, že už to Sapkowskiho dle jeho slovke konci nebavilo psát mi taky přišlo dost znát.
    Ale jdybych to poprvé četl ve 14-15 letech, tak bych k tomu měl možná jiný vztah.

    Tak snad poprvé v historii tohohle fóra nad tvým příspěvek pochybovačně zdvíhám obočí. Sapkowski, i přes ten klopýtavý poslední díl Zaklínače, je prvním od Tolkiena, kdo alespoň v určitých chvílích překračuje hranice fantasy a dere se do mezi špičku světové literatury. Pro náročnější čtenáře pak musím zmínit husitskou trilogii. I tady si S. neopoměl vybrat slabší chvilku (tentokrát úplně na začátku), ale pak už nastává, tuším, vážná jízda.

    Já spíš nerozumím tomu nadšení ze Salvatoreho. Jediným vysvětlením jeho popularity pro mě zůstává, že to všichni čtou v angličtině a české vydání zbabrala překladatelka...
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Mno, Salvatore nabízí forgotten realms a "magické" fantasy. Je teda pravda, že ho čtu spíše z důvodů jako Doctora Who, Torchwood nebo i Castla. Jenže je nutno mu přiznat, že dovedně pracuje s "kurzem" nastaveným FR - magické předměty které mají onen specifický nádech a balanc (ve většině jiných fantasy jsou buď jen an okrasu, nebo OP) a podobně je to i u magie, kouzlení atd. Mezi špičku bych ho nezařadil, ale píše knihy které podle mě patří mezi skutečné fantasy. Ne jen příběhy s vymyšlenými protivníky
    irendie
  • STBorgSTBorg Member Posts: 66
    Jak to tak čtu, tak se skoro bojím sem přijít se svoji Zeměplochou, která zatím ze všech fantasy sérií co jsem četl u mě vyhrává první místo. Ale možná mám jen divné preference, například Tolkiena jsem neshledal vůbec atraktivním, co se zaklínače týče, tak sdílím názor s @Mirak .
    irendieSouthpaw
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    @Kail

    Uf, špička světové literatury? To už mi přijde jako silne kafe. Co vím, tak snad ani nebyly do angličtiny přeloženy všechny díly, což bych u "špičky světové literatury" po tolika letech považoval za samozřejmost. Jako že je to kvůli quasi-slovanskemu prostředí populární ve východní Evropě je jasný, ale věděl by o téhle serii zbytek světa nebýt počítačových her?

    Salvatore je velice příjemná krmná fantasy s tím, že má autor přirozený cit pro psaní postav. Není to veledílo, ale to neznamená, že to není zatracene čtivé.
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    edited May 2016
    No řekl bych že Sapkowski nabízí určitou atmosféru a humor, který jsem zatím u nikoho jiného neviděl... Jeho legendární větu "kapusta a ho.na choděj vždycky v páru, jedno tlačí druhé" si budu pamatovat do konce života :-) Je to jistá neotřelost která mě na něm baví. Stoprocentně ale souhlasím, že příběh je v knihách jaksi nedokončený, Paní jezera je kvalitativně nejhorší a velmi dobře na to příběhově navázaly hry. Zatím jsem neodehrál trojku takže nevím, jak to končí, ale moc se těším, zatím nemám železo.
  • irendieirendie Member Posts: 421
    Zeměplocha je samozřejmě skvělá. Většinu dílů mám přečtenou aspoň 3x, některý i 10x. Ale přesto u mě vede Malazská kniha padlých.
  • tatoktatok Member Posts: 174
    Tak tak, Zeměplocha je taky top, mám všechny díly mimo jednoho (Poslední hrdina).
  • irendieirendie Member Posts: 421
    Poslední hrdina je dobrej :smiley: Nedávno (cca před 2 měsícema) sem dával jeho reread :)
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Pratchett je hodně dobrej (Zkuste taky "Dobrá znamení" a to s tím kocourem Mauricem), ale i když sou některé díly laděny na vážno, stále je to především komedie. Navíc jde o kitiku, zesměšňovaní věcí současných a i když je to dobré (a určitě to má místo i v jiných dílech) tak nějak to nepovažuju za fantasy. Tam řadím spíše Hobbita nebo Salvatora či jiné, které sice reagují na náš svět (to je podle mě potřeba u většiny literatury), ale nejsou na něm tak "závislé"
  • STBorgSTBorg Member Posts: 66
    Tak mi to tak připomnělo, četl někdo z vás něco ze série Stín Krkavce od Anthony Ryana? Mám za sebou první dvě knihy co byly přeložené a vážně uvažuju o koupi poslední v angličtině.
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Mne se napriklad krome klasik jako Tolkien, Sapkowski anebo Pratchett libi urban fantasy a dark fantasy. Nejsu zas tak velky priznivec fantasy, kde hlavni hrdina zabije stovky nepratel. (Kinguv Trolobijce z Warhammeru nebyl sveho casu zly, ale je to porad ten samej splatter-punk)
    Mam taky do toho rad trochu horroru a napeti.


    Urban fantasy je vetsinou neco v nasem modernim svete (ne klasicke high-fantasy jako Tolkien) a magie sice je kolem nas, ale je mnohem subtilnejsi. (Treba knihy od Gaimana (Nikdykde, Americti bohove...), Clive Barker (Imajica...) nebo Stephen King (...). "Dobra znameni" od Gaimana a Prattcheta byla supr kniha)
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Já jsem spíše na humornou fantasy, "Zabij a Zachraň" je asi moje nejoblíbenější kniha.

    Co se Zaklínače týče (kterého mám rád) tak musím částečně souhlasit s @Mirak . Nejsilnější stránka Sapkowskeho jsou propracované postavy a svět. Zápletky a příběh nemá nic extra. Kdybych měl jmenovat nějakou pořádnou, opravdu dobře napsanou fantasy, tak mě napadají tři příklady:

    1) První tři knihy z Legendy o Drizztovy - Dokud byl ještě v temných říších, byly ty knížky nejlepší.
    2) Trilogie Otroci temnoty ze světa Warhammer - Kdybych to měl shrnout, tak je to o tom, jak hluboku dokáže paladin padnout. Nádherně temná fantasy.
    3) Diablo, trilogie "Válka hříchů" - Dějově úplně první knihy ze světa Diabla.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Jo, Warhammer. Já tohle temný fantasy universum prostě miluju. Je to shared universe, takže kvalita knih je samozrejme výrazně proměnlivá v závislosti na autorovi. King a Thorpe už zazneli, skvělí jsou i Abnett, Werner nebo Long.

    V češtině a v angličtině vlastním i díky ruznym omnibusum cca 80 knížek :) Když nepočítám Píseň ledu a ohně, tak moje největší srdcovka je právě tohle.
  • irendieirendie Member Posts: 421
    edited May 2016
    Southpaw said:

    Mne se napriklad krome klasik jako Tolkien, Sapkowski anebo Pratchett libi urban fantasy a dark fantasy. Nejsu zas tak velky priznivec fantasy, kde hlavni hrdina zabije stovky nepratel. (Kinguv Trolobijce z Warhammeru nebyl sveho casu zly, ale je to porad ten samej splatter-punk)
    Mam taky do toho rad trochu horroru a napeti.


    Urban fantasy je vetsinou neco v nasem modernim svete (ne klasicke high-fantasy jako Tolkien) a magie sice je kolem nas, ale je mnohem subtilnejsi. (Treba knihy od Gaimana (Nikdykde, Americti bohove...), Clive Barker (Imajica...) nebo Stephen King (...). "Dobra znameni" od Gaimana a Prattcheta byla supr kniha)

    Barker je dobrej. Dost drastickej, ale dobrej.
    Píseň ledu a ohně mi přišla dost plochá po jazykový stránce (jak v AJ, tak v ČJ) a v novějších dílech čím dál tím víc překombinovaná. Je to o dost jednodušší čtení než Malaz, což z ní dělá pro většinu lidí čtivější knížku. Ale radši nebudu moc porovnávat, nebo dopadneme jak v offtopicu a budeme vymýšlet co nejlepší přirovnání pro svůj názor :smiley:
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Opět musím souhlasit.
    Malus, Zabíječi, Otroci temnoty a pak ještě jedna série o té otrávené jednotce, co musela plnit sebevražedné mise. To jsou podle mě nejlepší knížky. Zkoušel jsem načíst i jiné kousky z Warhammeru, ale kvalita některých titulů byla úděsná. Třeba ty knihy o Sigmarovi byly vysloveně utrpení. Přečetl jsem asi 150 stránek a pak jsem to znechuceně odložil, protože v té knize se 90% času vůbec nic neděje a když dojde na těch 10% tak se děje něco čemu nerozumíš, protože to autor nevysvětlil.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    @irendie

    Píseň ledu a ohně trpí ultradoslovnym strojovym prekladem Hany Brezakove. Překombinované to zcela jistě je, ale je to něco, co neberu jako zápor.

    @Edvin

    Myslíš Black Hearts. To je taky řekl bych jedna z těch základních trilogii. U nás zatim nevyšel ještě treba vynikají Witch Hunter, Brunner nebo Florin a Lorenzo.

    Trilogii o Sigmarovi celkem trva, než se rozjede, ale ve výsledku jsem byl spokojený. Problém mozna je, že to spadá do cyklu Time of Legends, tudíž jsou autoři silne limitováni tím co bylo napsáno ve fluffovych knížkách. Třeba trilogie Sundering o rozdělení Elfů je myslim o dost lepší.

    Vyšly i mnohem horší kousky, které jsou společné asi veškeré shared universe tvorbě (Forgotten Realms nevyjímaje), tj. naprosto generické fantasy, které se může odehrávat v jakémkoliv universu, ale autoruv námět koupil zrovna vydavatel tohoto universa :) Těchhle Warhammerů jsem četl kvanta, u nás naštěstí nic z toho nevyšlo, byť trilogie o Stefanovi Kumanskem byla na hrane.

    Každopádně tohle universum letos víceméně skončilo vydáním cyklu End Times.

    Nahrazuje ho v podstatě restart/remake Warhammer: Age of Sigmar, který působí jako W40k :/
  • irendieirendie Member Posts: 421
    Mirak said:

    @irendie

    Píseň ledu a ohně trpí ultradoslovnym strojovym prekladem Hany Brezakove. Překombinované to zcela jistě je, ale je to něco, co neberu jako zápor.

    Ono ani v angličtině to neni po jazykový stránce nic moc, hlavně dost strohý věty. Někomu to vyhovuje, ale já mám rád komplexitu a detailnost detailů :smiley:
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Hm, myslím, že z vypravěčského hlediska je tam detailů až až, nehledě na strohost vět.
  • irendieirendie Member Posts: 421
    edited May 2016
    @Mirak - Jen pronáším svůj vlastní subjektivní názor (jo, vim že to je pleonazmus a že by stačilo napsat jen jedno z těch 2), hádat se nebudu :)
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Ne, já tak nějak nezpochybňuju to co říkáš, jen si říkám, že po příběhové stránce je tam detailů strašně moc. A úplně si moc nemyslím, že moje tvrzení je o nějakým subjektivním názoru.
    STBorg
  • irendieirendie Member Posts: 421
    @Mirak - Já mám svůj názor, ty svůj :) A tím končím tento dialog :)

    Co Night Angel trilogie on Brenta Weekse? Četli ste jí někdo? Celkem dobrá fantasy.
    Hor89
  • Hor89Hor89 Member Posts: 118
    Četl a dost se mi líbila. Chystám se i na Světlonoše/Lightbringera tak snad bude taky dobrá.
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Edvin said:

    Opět musím souhlasit.
    Malus, Zabíječi, Otroci temnoty a pak ještě jedna série o té otrávené jednotce, co musela plnit sebevražedné mise. To jsou podle mě nejlepší knížky. Zkoušel jsem načíst i jiné kousky z Warhammeru, ale kvalita některých titulů byla úděsná. Třeba ty knihy o Sigmarovi byly vysloveně utrpení. Přečetl jsem asi 150 stránek a pak jsem to znechuceně odložil, protože v té knize se 90% času vůbec nic neděje a když dojde na těch 10% tak se děje něco čemu nerozumíš, protože to autor nevysvětlil.

    Otroci temnoty neznam, zni to dobre.
    Co to bylo o te jednotce, co musi plnit sebevrazedne ukoly?

    Necetl jsem toho tolik z Warhammeru. Trolobijce byl dobry prvnich nekolik knih a pak to uz bylo porad stejne a nuda. Zase se me docela libili Ulrikovy Kladiva (az na kousek toho konce) a Jizda Mrtvych.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    @Southpaw

    Trilogie Černá srdce jsou defacto fantasy verze filmu Tucet špinavců. Je to jednotka složená z vojaku, kteří ve službě porušili zákon a dostali na výběr oprátku nebo plnění různých tajnych misi pro dobro Říše.

    Ulrikova kladiva jsou fajn. Jízda mrtvých je obecně považována za jeden z nejlepších warhammer románů.
  • KivanKivan Member Posts: 159
    Zaklínač měl povídky dokonalé. Kdyby se Sapkowski držel tohohle stylu a vykašlal se na ságu, nebo kdyby jí aspoň psal pomaleji, aby ho to nepřestalo bavit, udělal by líp. Poslední díl ságy jsem nečetl a nikdy ho nepřečtu. Uvítal bych víc povídkových knih z doby před válkou s Nilfgaardem.

    Ohledně Písně ledu a ohně se nechci zastávat překladatelky (hlavně čtyřku po*urvila pořádně), ale i ten originál mi připadá, že po konci třetího dílu autor dost tápe, neví co psát a neni vůbec jistý, jestli to dopsat stihne. Prostě se na klesající úrovni IMHO podílejí oba.

    Jinak jsem se teprve teď dostal k Dragonlance. Zatím docela pohoda čtení na večer.
Sign In or Register to comment.