Skip to content

Zajimavosti, Eventy, zkušenosti z BG1 a BG2

123468

Comments

  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Pecca
    Ono to nějak nefunguje...
    Pořád nejde zabít.
  • PeccaPecca Member Posts: 2,178
    @Edvin: :)) tak to už ti fakt asi nepomůžu. prostě tě nemá rád. :)
  • CaszidyCaszidy Member, Translator (NDA) Posts: 299
    Asi to úplně nepatří do tohohle vlákna, ale nenapadlo mně jiné, příhodnější:
    Přijde mi trochu škoda, že to, jak jsou ve hře nastaveny vlastnosti pro kopí/oštěp (prostě Spear), tak k použití téhle zbraně hra hráče v podstatě demotivuje.
    Základní zranění má stejné jako krátký meč (1d6), ale přitom je to obouruční zbraň. Ve hře jich je pár zajímavých (Impaler, Ixils nail/spike, Kuldahar), ale ani ty při rozumné úvaze nepřesvědčí hráče k tomu, aby je využíval (jedině jako doplněk na blízko pro někoho, jehož hlavní zbraní jsou luky, nebo kuše).
    Měl by tam být nějaký bonus, výhoda. Např. že kopí má o útok, nebo půl útoku na kolo navíc oproti ostatním zbraním, případně by mělo mít vyšší zranění.
    Prostě pokud to hráč nevezme jako nějakou výzvu, že bude používat kopí proto, že je tak slabé, tak v podstatě nemá smysl ho používat (snad krom toho, že má větší dosah, než jednoruční zbraně, jenž to mají obouruční meče a halapartny taky, ale je jich ve hře daleko víc a daleko ultimátnějších)
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited February 2016
    @Caszidy
    Stejná věc platí pro kyje a krátké meče. Každý kdo je může používat může zároveň používat i něco MNOHEM lepšího a ve hře je docela mizivé množství kvalitních kyjů a krátkých mečů.

    Každopádně máš pravdu že, nebýt pár zmíněných kousků, tak je kopí naprosto zbytečná zbraň (v BG1 tedy určitě). Je to tak hlavně pro to, že původně se jednalo o jednoruční zbraň, kterou mělo být možné i vrhat, ale nakonec z toho sešlo a ten DMG DO DNEŠNÍHO DNE pořád nikdo neopravil (Ku příkladu i mrňaví tasloiové v BG1 normálně používají kopí v jedné ruce).

    Jinak, jediná výhoda kopí je trochu delší dosah než jednoruční zbraně (stejně jako všechny obouruční zbraně)).

    BTW:Tactic (který už brzo bude MUST HAVE při každé instalaci BG) přidává jedno hodně dobré kopí, které lze i házet.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Tak u kyje se dá argumentovat např. Jaheirou, která jako jednorucni zbraň na blízko může pouzivat v podstatě kyj nebo scimitar. A dobrých scimitaru je ve dvojce sakra málo. V jedné fázi jsem ho urcite používal.

    Kopí/oštěp jsem snad v životě nepoužil.
  • KivanKivan Member Posts: 159
    Hlavně, že při nahazování postavy upozorní, že magické katany jsou vzácné:) Mimochodem, zkoušel někdy někdo specializovat válečníka na šipky?
  • CaszidyCaszidy Member, Translator (NDA) Posts: 299
    Jo, při pěti bodech v dovednosti by pak měl člověk 5 útoků za kolo bez jakýchkoliv dalších "zrychlovačů" (haste nebo greater whindwirl) Akorát mám dojem, že šipky bohužel nedostávají bonus od síly ke zranění, takže třeba při síle 23 by to stejně pořád bylo jen nějakých 3-6 při použití Crimson Dart +3.
  • KivanKivan Member Posts: 159
    hm, škoda. s bonusem za sílu by to za tu srandu stálo...
  • CaszidyCaszidy Member, Translator (NDA) Posts: 299
    Kivan said:

    Hlavně, že při nahazování postavy upozorní, že magické katany jsou vzácné:)

    Skoro mi to přijde, jako že tvůrci schválně hráče nováčky na začátku odrazují, aby si nebrali dovednosti v katanách, aby pak hned nezískali Celestial Fury (podle mně jedna ze tří nejlepších zbraní ve hře) a neměli hru moc jednoduchou :smiley:
  • irendieirendie Member Posts: 421
    Mno,ono to neni žádná sranda ten dům vyčistit když hraješ na insane s SCS (s Tactics nevim, nezkoušel sem :smile: ). To si pro ní pak jentak nedojdeš :smiley:
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @irendie
    Navíc jsi omezený svou úrovní.
    Na tom domě je ochrana a pokud nemáš (tuším že je to zhruba 15) určitou úroveň, tak tě to tam nepustí.
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    No upřímně, pokud si nenajdete nějaké informace o zbraních v BG a jste začátečník, zkrátka nevíte, tak až do prvního souboje s Bodhi budete běhat s katanou + 1, pak s katanou + 2. Dále je tam Malakar + 2 a pak už jen Hindo ve strážcově tvrzi a přeměty z a modů... Takže jich opravdu moc není pro ty, co hru hrají bez její hlubší znalosti.
  • CaszidyCaszidy Member, Translator (NDA) Posts: 299
    Vždycky při procházení BG2 mě zaujala jedna pasáž v "dungeonu" pod Měděnou čelenkou v Chudinské čtvrti. Primárně tam všechno směřuje k získání Lilarcoru, ale je tam i taková mini-odbočka, kdy po schodech vejdete do malé lokace, kde jsou "houboidi" a "mykonoidi" a s nimi nějaký minotaur se jménem Ardolius (nebo tak nějak) a ten prohlásí něco ve stylu: "moje družina padla, ale já budu bojovat dál" a pak ho ty mykonoidi zabijí.
    Trochu mi to tam připadá vytržené z kontextu celá ta pasáž i sekvence. Tak mě napadá, jestli to původně neměla být součást nějakého questu?
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Mne se ta sekvence líbí, ale o questu nic nevím, to by asi RP už dávno dotahl
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Čoveče, já mám pocit, že tam i nějaký q je... vybavuju si, že jsem se tam pro něco vracel potom, co jsem je vymlátil. Je taky ovšem možný, že si to pletu
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Je to nedodělek co měl být původně Q.
    Minotaura ale jde zachránit. Pokud máte kouzlo smrti, tak můžete houbáky vyřídit dřív, než mu ublíží.
  • CaszidyCaszidy Member, Translator (NDA) Posts: 299
    Jj, vím, že ho jde zachránit, jenže on pak stejně při pokusu o rozhovor nic neřekne, proto jsem se ptal, jestli tam bylo něco plánováno. Škoda, že EE neopravila/nedodělala právě tyhle věci.
  • STBorgSTBorg Member Posts: 66
    Docela by mě zajímalo, jak je to s okouzlením osoby a extra dialogy. Někdo mi tvrdil, že v BG1 to poskytovalo spoustu možných rozhovorů navíc, ale nejsem si jist jak je to v BG2. Něco tu je, například voják v tvzi De'Arnise, ale zajímalo by mě, jestli to je něco rozšířeného, nebo to v BG2 prakticky neexistuje.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Ono to obecně není až tak extra... v jedničce se na to hodí algernonův plášť (npc pak nebude nepřátelská), ale víceméně je to jen "zbytečných" větiček. Jendou sem snad dostal drahokam či co, jinak nic extra. Navíc třeba obchodníci ti po očarování řeknou, jakej seš jejich dobrej kámoš, ale obchodovat s tebou, většinou, nebudou dokud kouzlo nepomine. To se týká BG1, ve dvojce sem to nezkoušel, nezkoumal
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    No, zajímavý "charmed" rozhovor má třeba Dynaheir:

    "Dynaheir's specific motivation for coming to the Sword Coast can only be found out by casting a charm spell on her while she is not in the party; she will then reveal that she's looking for the spawn of Bhaal that are foretold in Alaundo's prophecy."

    Další zajímavý dialog je s Centeol:

    I am cursssed. The archmage, Jon Icarus, cursed me for indignities done to him and his wife by me. I loved Jon, but now I hate him, as I hate you and everything. Spiderssss... kill them all.

    Journal entry: Centeol's Sad Story
    When we charmed the huge bloated creature that called herself Centeol, we were told an interesting story. It seems she was cursed to her current shape by a powerful mage named Jon Irenicus. Hah! Only a fool would run afoul of a mage like that.

    (Ano, Jon Icarus zřejmě měl být Jon Irenicus)

    Pár dalších věcí:

    There are over 200 lines of unique dialogue (check out Nimbul's, too), and a few NPCs will give you minor gifts if you charm them:
    - The nobleman on the first floor of Winthrop's inn will give you 20 gold each time you talk to him. Now you can afford that katana! (It's a bug.)
    - Lena gives you all her money (4 gold) in order to help Samuel.
    - The noblemen in the Low Lantern will give you up to 20 gold each to gamble with.
    - Brevlik will give you up to 70 gold.
    - Ithtyl gives you gold a few times before saying she's occupied by financial matters.
    - The woman in the house north of Landrin's will tell you she wishes she could run away with you and gives you a silver ring to remember her by.
    - A nobleman on the second floor of the Friendly Arm Inn will entrust you with a flamedance ring...to prevent it from being stolen.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Mirak said:

    (Ano, Jon Icarus zřejmě měl být Jon Irenicus)

    Na to si pamatuju, v překladu jsem to tenkrát změnil na Jon Irenicus. :)
    Ta bečka sádla stejně myslela jeho, ale paměť už ji asi moc neslouží.
  • athanasathanas Member Posts: 27
    Caszidy said:

    Asi to úplně nepatří do tohohle vlákna, ale nenapadlo mně jiné, příhodnější:
    Přijde mi trochu škoda, že to, jak jsou ve hře nastaveny vlastnosti pro kopí/oštěp (prostě Spear), tak k použití téhle zbraně hra hráče v podstatě demotivuje.
    Základní zranění má stejné jako krátký meč (1d6), ale přitom je to obouruční zbraň. Ve hře jich je pár zajímavých (Impaler, Ixils nail/spike, Kuldahar), ale ani ty při rozumné úvaze nepřesvědčí hráče k tomu, aby je využíval (jedině jako doplněk na blízko pro někoho, jehož hlavní zbraní jsou luky, nebo kuše).
    Měl by tam být nějaký bonus, výhoda. Např. že kopí má o útok, nebo půl útoku na kolo navíc oproti ostatním zbraním, případně by mělo mít vyšší zranění.
    Prostě pokud to hráč nevezme jako nějakou výzvu, že bude používat kopí proto, že je tak slabé, tak v podstatě nemá smysl ho používat (snad krom toho, že má větší dosah, než jednoruční zbraně, jenž to mají obouruční meče a halapartny taky, ale je jich ve hře daleko víc a daleko ultimátnějších)


    Dovolím si nesouhlasit. Zmiňuješ Impaler, Ixils nail/spike a Kuldahar mluvíme tedy o BG2. V době kdy dostaneš Impaler máš jaké zbraně s vyšším dmg? (jasně, pro paladina máš Crasomir, ale to je specifikum)
    Pro některé povolání (druid) je to jedna z nejlepších zbraní pro velkou část hry. Ano, můžeš argumentovat bojem se dvěma zbraněmi, ale ten má (čistě z pohledu power-gamingu) velkou výhodu v počtu útoků a je považovaný za "nejvýhodnější". Z tohoto pohledu jsou ale všechny dvouruční zbraně "špatné"! Dvouruční zbraně mají ale jednu výhodu - pokud se specializuješ (alespoň jedna *), pak máš (mimo jiné) dvojnásobnou šanci způsobit kritické zranění (hod 19 a 20, namísto pouze 20). Ano, nemalá část nepřátel má helmu, a je tedy proti kritickému útoku imunní - je jich ale mnoho (v průběhu celé hry!), kteří nejsou!
    Podívej jaký rozsah zranění postavy způsobují. Pro vybavenou postavu (opasek síly, apod) nebo pro hlavní charakter jsou rozsahy (v době kdy se dostaneš k tak dobrým zbraním jako je Impaler) takové, že v průměru se rozdíl mezi 1d8 a 1d6 projevuje jako méně než 5% snížení DMG (oproti d10 to bude rozdíl přibližně 5-10%). Pokud bys uvažoval, že ten vyšší rozsah má zbraň jednoruční, pak hraje roli vyšší rozsah pro kritický útok (a tedy šanci dvojnásobné zranění = násobí se všechno včetně bonusu za sílu, apod.), pak se snadno dostaneš do situace, že zbraň d6 (dvojnásobný kritický rozsah) je silnější než d10 (jednoruční). Samozřejmě, že jsem neuvažoval počet útoků, který může být (a bývá) u boje se dvěma zbraněmi vyšší (to je ostatně důvod, proč jsou považovány v BG2 za nejvýhodnější).
    Pro Jaheiru (a to je podle mě velmi silná postava) je kopí velice vhodnou zbraní (druhou variantou je boj se dvěma scimitary)!
    Kopí, že je slabé? Nevím... je rozhodně DOBRÉ, a použitelné a pro některé postavy ideální zbraní (že to neplatí pro všechny nepovažuji za špatné).
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @athanas
    Problém je trochu složitější.

    Kopí má úmyslně nějnižší DMG ze všech obouručních zbraní, protože se původně mělo jednat o zbraň, kterou mělo být možné vrhat (Ascension to znovu oživil). Objevilo se ale pár problémů, jako například fakt, že kopí neváží zrovna málo, takže by byl trochu problém, aby jsi sebou vláčel svazek 80 kopí. Takže to nakonec zrušili, ale DMG už neopravili.

    Kopí rozhodně není dobrá zbraň.
    Technicky (brány základní staty) je to ta nejhorší možná zbraň z celého BG.
    Používat kopí v BG1 je opravdu stupidní nápad, ale v BG2 si už uvědomi o jak zbytečnou zbraň se jedná a proto tam přidali pár docela obstojných kousků.

    P.S.
    Nejlepší obouruční zbraní jsou halapartny, protože mají velký DMG a dva druhy útoků (sečný a bodný), podle toho co zrovna na nepřítele platí.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Mně by se líbilo, kdyby bylo kopí ozvláštněno tím, že by šlo používat jako jednoruční zbraň třeba se štítem, kde by 1D6 zůstala zachovaná, ale pokud by ho hráč používal jako obouruční, tak by se to zvýšilo 1D10
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Mirak said:

    Mně by se líbilo, kdyby bylo kopí ozvláštněno tím, že by šlo používat jako jednoruční zbraň třeba se štítem, kde by 1D6 zůstala zachovaná, ale pokud by ho hráč používal jako obouruční, tak by se to zvýšilo 1D10

    Blázníš ?!
    Prťaví Tasloiové jsou jediní kdo má dost síly na to, aby mohl kopí držet v jedné ruce :smiley:
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Unikátní tělesná stavba? :D
  • athanasathanas Member Posts: 27
    Edvin said:

    Kopí rozhodně není dobrá zbraň.
    Technicky (brány základní staty) je to ta nejhorší možná zbraň z celého BG.
    Používat kopí v BG1 je opravdu stupidní nápad, ale v BG2 si už uvědomi o jak zbytečnou zbraň se jedná a proto tam přidali pár docela obstojných kousků.

    Já mluvil o "proficienci kopí", a to v BG2 (prosím přečti si ještě jednou můj příspěvěk) a navíc pro některá (nikoliv všechna!) povolání, a to s ohledem na výskyt magických zbraní (a hlavně jejich výhodnost po dlouhou dobu hraní (nikoliv např pouze krátce před koncem hry). Pokud mi budeš vkládat do úst, že to tvrdím o nekouzelné zbrani, pak máš samozřejmě se svým tvrzením o špatné zbrani pravdu. Stejně tak můžeš tvrdit, že dýka je špatná zbraň (pro mága lepší hůl), krátký meč (pro zloděje lepší dlouhý meč) apod...
    Edvin said:

    Nejlepší obouruční zbraní jsou halapartny, protože mají velký DMG a dva druhy útoků (sečný a bodný), podle toho co zrovna na nepřítele platí.

    Schválně, zda tvý válečníci a bardi chodí v BG ozbrojeni halapartnami (a zda nepoužíváš Crasomir, protože to není "nejlepší zbraň"), když už máš silácká (a trošku zvláštně pojatá pouze na nemagické zbraně, což není to, co by hráče v BG trápilo) prohlášení o nejlepších zbraních:-)

    Pokud máte v partě Jaheiru, a trénujete ji dál v proficienci s kopími, neděláte vůbec špatně (pokud chcete čistý power-gaming, pak ještě o maličko lépe z pohledu DPS uděláte se scimitary a boj dvěma zbraněmi). Tvrzení o halaprtnách berte jako žert:-)
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    athanas said:

    Stejně tak můžeš tvrdit, že dýka je špatná zbraň (pro mága lepší hůl), krátký meč (pro zloděje lepší dlouhý meč) apod...

    To vážně nemůžu, vrhací nože jsou pro mága jsou naprosto skvělé :smile:
    athanas said:

    Schválně, zda tvý válečníci a bardi chodí v BG ozbrojeni halapartnami (a zda nepoužíváš Crasomir, protože to není "nejlepší zbraň"), když už máš silácká (a trošku zvláštně pojatá pouze na nemagické zbraně, což není to, co by hráče v BG trápilo) prohlášení o nejlepších zbraních:-)

    1) Mluvil jsem o obouručních zbraních.
    2) V BG1 je to ale opravdu trochu trápí, protože tam není zrovna záplava kvalitních magických zbraní.
    3) V BG2 je nejsilnější obouruční zbraní Ničitel +6, což je halapartna.

    Ty posuzuješ kvalitu zbraní, podle nejsilnějšího exempláře jaký jde najít? Takže kdyby tam Beamdog najednou přidal "Kyj +8", tak začneš tvrdit, že kyje jsou nejlepší zbraň? Znamená to taky, že si myslíš, že luky jsou nejlepší zbraň ze všech BG, protože mají největší DPS?
    athanas said:

    Pokud máte v partě Jaheiru, a trénujete ji dál v proficienci s kopími, neděláte vůbec špatně (pokud chcete čistý power-gaming, pak ještě o maličko lépe z pohledu DPS uděláte se scimitary a boj dvěma zbraněmi). Tvrzení o halaprtnách berte jako žert:-)

    Souhlasím, že v případě BG1 neuděláte špatně, uděláte přímo debilně, protože nejsilnější kopí v BG1 dává zranění 2-7. Nejsilnější hůl dává zranění 4-11. (Dát ji jeden Drizztuv scimitar je už trochu rozumější)

    A co se týká čistých vlastností, tak halapartny JSOU nejsilnější a nejpraktičtější zbraní. Problém je, že existuje zhruba 3x více magických obouručáků než magických halaparten. Každopádně s radostí postavím svého Sarevoka s Ničitelem +6, proti tvému paladinovi s Crasomirem +6. Byla by to hodně krátká bitva.
  • athanasathanas Member Posts: 27
    Edvin said:

    @athanas
    Problém je trochu složitější.

    Kopí má úmyslně nějnižší DMG ze všech obouručních zbraní, protože se původně mělo jednat o zbraň, kterou mělo být možné vrhat (Ascension to znovu oživil). Objevilo se ale pár problémů, jako například fakt, že kopí neváží zrovna málo, takže by byl trochu problém, aby jsi sebou vláčel svazek 80 kopí. Takže to nakonec zrušili, ale DMG už neopravili.

    Nepravda. Kopí má d6 DMG, což odpovídá pravidlů D&D 2e, ze kterých BG vychází.
    Ano, v P&P (pen&paper) je možné kopí i vrhat (a je možné, že totéž bylo v plánu i pro BG), ale nevím o žádné informaci, která by naznačovala, že kvůli tomu, že mělo jít vrhat, tak také má malý DMG.

    Sekery v BG jsou také velmi težké a problém pro existenci ve hře to nepředstavuje.
    Stejně tak v BG existují i vrhací zbraně, kterése vrací do ruky (takže není potřeba mít jich vícero).
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited April 2016
    athanas said:

    Nepravda. Kopí má d6 DMG, což odpovídá pravidlů D&D 2e, ze kterých BG vychází.
    Ano, v P&P (pen&paper) je možné kopí i vrhat (a je možné, že totéž bylo v plánu i pro BG), ale nevím o žádné informaci, která by naznačovala, že kvůli tomu, že mělo jít vrhat, tak také má malý DMG.

    1d6 jsou staty malého oštěpu určeného k házení.

    Small 1d6 3 lb.
    Medium 1d8 6 lb.
    Large 2d6 12 lb.
    Huge 3d6 40 lb.
    Gargantuan 4d6 80 lb.
    Colossal 6d6 160 lb.
Sign In or Register to comment.