Skip to content

BG 2:EE

145791014

Comments

  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Z nelogického hlediska si možnost zničení golema magickými zbraněmi zdůvodňuji tím, že jde právě o magické zbraně. Jasně, že na golema by se mělo jít s palcátem, či kladivem atp., ale zase na druhou stranu...magická zbraň by měla být odolná vůči všemu, i kameni a golemové jsou vlastně vytvoření magií, takže by z mého pohledu mohli mít achillovu patu v magických zbraních, bez ohledu na to, zda jde o sečné, či bodné zbraně. Snad jsem to napsala srozumitelně, mám v sobě druhé, nešizené, cuba libre. :-D
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Effiny‌
    Né tak úplně. Vezmi si třeba magické meče.
    Pokud máš například "Čepel boží zhouby +6" tak s tím kámen pravděpodobně probodneš, ale kouzlo valné většiny magických zbraní spočívá hlavně v tom, že se nikdy nezlomí, nereznou a nemusí se brousit. Do balvanu můžeš kouzelným mečem mlátit jak chceš a nerozsekáš ho.
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Edvin said:

    @Effiny‌
    Né tak úplně. Vezmi si třeba magické meče.
    Pokud máš například "Čepel boží zhouby +6" tak s tím kámen pravděpodobně probodneš, ale kouzlo valné většiny magických zbraní spočívá hlavně v tom, že se nikdy nezlomí, nereznou a nemusí se brousit. Do balvanu můžeš kouzelným mečem mlátit jak chceš a nerozsekáš ho.

    Když budeš hodně trpělivý, kousíček po kousku ho odštípáš. :-)) Hele, to už by jsi takhle ad absurdum mohl brát souboj s kostlivci. Jak zastřelit kostru? Bo jak vůbec "zabít" nemrtvého, že? Hm...Já jsem vždycky měla za to, že takový kostřivci mají střed těla vyplněný magií a proto se do nich dá střílet. S golemy se na to dívám podobně, jsou to šutry, jo, ale magický! :-) Chacháá! Takže magickým mečem budu útočit na jejich magickou podstatu. Ale kdybych na něj šla s obyčejnou tupou zbraní, ta magie je před takovým útokem ochrání. Naštěstí nejsi můj PJ, to by bylo hádek. :-D No, pravda, s PJem se nehádá. ;-))
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Tak většina střel není dost malých, aby proletěla mezi žebrama, pánev nebo lebka jsou relativně velké cíle a tak máš jediné volné místo v oblasti břicha...
    U nemrtvých je to o tom, co je oživuje a jak je to drží při životě - klasickej zombík se dá vyřadit prostým zničením nějaké pro "provoz" důležité součásti (hlava, páteř, klouby...), ale pokud ho vyloženě drží při neživotě magie, tak asi závisí na tom, jak moc silná
    Jinak bych řekl, že kámen je docela dost téžké poškodit kouzlem obecně - kde je kdy vidět očarovaný šutr? Vyjma vyloženě kouzel jako "očarovaný oblázek" kde je to spíš obrazné.
    Hliněný goldem má asi vysokou odolnost...hlíny?... v bodě, ale asi bude relativně křehký a praskt, proto tedy tupé zbraně
  • SardoCZSardoCZ Member Posts: 47
    Ono taky není kámen jako kámen. Třeba se kamenní golemové vyrábějí výhradně z pískovce.:-D

    U nemrtvých obecně vidím asi opravdu největším problém to, co přesně je drží "při životě". Z logiky věci by totiž nebylo moc možné jim pouze vrátit život. Kostlivec nemá svaly, krev, mozek..., takže by sice žil, ale nemohl by se pohnout. Tudíž v tom magie musí hrát větší roli. V takovém případě je ale zase nutné skutečně nemrtvého doslova zničit, protože jeho tělo není jako naše. Usekneš mu hlavu? No a co, zbytek těla se hýbe dál. Oddělíš pánev a nohy od zbytku? Získáš dva protivníky. Jeden tě škrtí a druhý kope do pozadí...:-)

    Ještě k hliněným golemům: dá se předpokládat, že budou asi spíše keramičtí (ve smyslu vypálené hlíny v ohni) a i keramika může být dost pevná. Na druhou stranu by pak ale v takovém případě měli být zničitelní žárem opravdu veliké teploty. Což mě přivádí na myšlenku vytvořit si jako hrdina skupinu hliněných/keramických golemů ostřených střelným prachem a poslat je na draka.;-)
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Jenže tam právě u těch nemrtvích záleží na síle té magie - jsi nekromant, oživíš kostlivce a podle toho, kolik do něj vkládáš energie (protože jeho tělo si ji nevytvoří samo, nemá z čeho), toho taky vydrží. Mám pocit, že je to i někde zmíněno v BG - jednoduché kouzlo oživí kostlivce, kterého ovládá nekromant, jestliže je kostlivec narušen (chápu tak, že je mu třeba useknuta nějaká kost), kouzlo přestává působit. Silnější kouzla už pak dokážou udržet při neživotě déle, přičemž třeba i to dělení může fungovat. Nejmocnější pak dokážou asi přitáhnout i nějakou duši, aby kostlivce nemusel ovládat mág (fuška řidit každý pohyb třeba 20 kostlivců).

    Mimochodem, keramika v ohni puká, protože je většinou slabá, ne? Celý golem z ní by vydržela si podstatně déle (má tlustší "stěny").

    A to mě vede k otázce - jak velký žár mají ohnivá kouzla? Záleží na mágovi, nebo...? Například, může být čaroděj-sklář? :D
  • SardoCZSardoCZ Member Posts: 47
    edited May 2014
    Pak je zase ještě otázkou, jakou "výdržnost" ve smyslu rozpadu ten nemrtvý má. Stačí rukou strčit do lebky, aby mu spadla? To asi ne. Předpokládejme, že to bude podobné jako u živého člověka, tj. musí se vyvinout určité usílí, aby byla třeba hlava oddělena od zbytku (např. seknutní mečem). V tom případě si ale nemyslím, že by bylo možné prostým šípem kostlivci hlavu či jinou část těla ustřelit. Šíp se v lebce zarazí nebo půjde o čistý průstřel, ale asi těžko nemrtvého dekapitujete jednou ranou.

    To mě, jen tak odbočuji, vede ještě k zajímavému zamyšlení ohledně usekávání hlav protivníků v boji. Když si představím, jak neúspěšní byli někteří kati, a to se tím živili, zbraň měli naostřenou a popravovaný byl v klidu, nemyslím si, že by bylo v bitevní vřavě snadné někomu na jednu ránu useknout hlavu. Ať již nemrtvému nebo živému.

    U keramiky je celá řada vlivů, které její chování ovlivňují. Jde o její sílu, ostřivo, druh hlíny, samozřejmě teplotu ohně, ale i třeba o takové drobnosti, jako jsou drobné prasklinky na povrchnu nebo i bublinky vzdichu uvnitř hlíny, které tam zůstaly po výpalu.
    Kupříkladu v létě jsme vařili mezopotámské pivo v nádobách o síle cca 0,5-0,8 cm, které jsme dali do taborového ohně. Jeho teplotu jsme neměřili, ale tekutina v nádobě měla 95-105 stupňů. Některé nádoby přežily naprosto bez úhony, na dalších se objevila prasklina a z některých se odlouplna část povrchu...
    Pokud by ale golem byl keramický a ostřený střelným prachem, došlo by při narušení jeho těla žárem k velice silné explozi. Bylo-li bych jich více, spustila by se řetězová reakce. Prostě fajn cesta, jak zabít draka, akorát z jeho sluje toho moc nezůstane.:-)

    Otázka se silou žáru obecně záleží na konkrétním settingu, ale například pro BG bych řekl, že minimálně existují různá kouzla s různou silou žáru (třeba ohnivá koule je dle mého mnohem "ohnivější" než Aganazarův žár - můj názor, nevím, jestli to tak je). To znamená, že buď si mág sílu může "zvolit" anebo má každé ohnivé kouzlo svou vlastní, "definovanou". V obou případech by teoreticky mág mohl být třeba sklářem, i když si nedovedu představit, jak vyrábí sklo ohnivou koulí...
  • Lynx29Lynx29 Member Posts: 107
    kostlivci v bg maji obrany bonus k bodnym a secnym zbranim a naopak postih za tupe zbrane, nejlip to jde videt v BG1, kdy postava jeste nema zadne super schopnosti ani zbrane a zasah obycejnym sipem ubere kostlivci treba jenom 1 zivot, zatimco strelba z praku je mnohem, mnohem efektivnejsi

    co se tyce keramiky, ve strojirenstvi se bezne pouzivaji keramicke desticky ktere rezou ocel, stejne tak je v dnesni dobe keramika soucasti moderniho pancerovani tanku a jinych obrnenych stroju, keramicke platky se pouzivaji napr. i jako soucast neprustrelnych vest, nicmene souhlasim s tim, ze ve fantazi hre inspirovane stredovekem, bych cekal, ze kamen bude tvrdi, nez hlina
  • irendieirendie Member Posts: 421
    Taky přispěju svou troškou do diskuze. Podle mě je sice pravde vče o ohni atd. ale v případě hry podle ADnD bych se prostě řídíl ADnD, takže do spoileru házim výpis o zranitelnosti z bestiáře ADnD o golemech:

    Kamenný golem je imunní vůči všem zbraním, vyjma zbraní
    očarovaných na bonus +2 a lepší. Kouzlo kámen na bláto
    zpomalí golema na 2-12 (2k6) kol. Reverze kouzla, bláto na
    kámen funguje na golema jako léčba, přičemž mu obnoví
    všechny ztracené zásahové body. Kouzlo maso na kámen vlastně
    nezmění golemovu stavbu, ale tělo je v následujícím kole
    zranitelné vůči normálnímu útoku. Netýká se to kouzel, kromě
    těch, které způsobují přímé zranění. Všechna ostatní kouzla se
    míjí účinkem.

    Železný golem je imunní vůči jakékoli zbrani kromě očarovaných
    s bonusem +3 a lepších. Magické elektrické útoky jej zpomalí na
    3 kola a útoky magickým ohněm mu obvykle opraví 1 zásahový
    bod za každý jeden stupeň ŽS, který mu ubyl při zranění. Žádná
    jiná kouzla se ho netýkají.

    Masové golemy je možné zasáhnout jen magickou zbraní.
    Kouzla na bázi ohně a chladu je jen zpomalí na 2-12 (2k6) kol.
    Jakýkoli útok elektřinou jim obnoví 1 zb za každou kostku
    použitou na určení zranění namísto zranění, které by jinak bylo
    způsobeno. Všechna ostatní kouzla se nestvůry vůbec nedotýkají.

    Jílový golem (v BG asi ten "hliněný") se dá zasáhnout jen magickou
    drtivou zbraní jak jsou kladiva nebo palcáty. Kouzlo pohni zemí
    odrazí golema 120 stop zpátky a způsobí mu 3-36 (3k12) bodů
    zranění. Kouzlo rozložení ho pouze zpomalí na 1-6 kol a způsobí
    1-12 bodů zranění. Kouzlo zemětřesení seslané přímo na jílového
    golema zastaví jeho pohyby v dané směně a způsobí mu 5-50
    (5k10) bodů zranění. Když byl činný alespoň jedno soubojové
    kolo, může se jílový golem zrychlit na 3 kola. To je ale schopen
    provést jen jednou za den. Zranění, která golem způsobil je
    možné vyléčit jedině kouzlem léčení od kněze na 17. a vyšší
    úrovni.

    Kostění golemové jsou imunní vůči téměř všem kouzlům, ale
    složí je kouzlo drcení, které je zaměřené přímo na ně a má
    kapacitu aby zapůsobilo na objekty takové hmotnosti. Pokud se
    takové kouzlo sešle na kostěného golema, golem musí provést
    záchranný hod proti kouzlu, přičemž úspěch zneguje účinek
    kouzla. Neúspěch znamená, že zbraň, která je schopná zranit
    golema, mu způsobí dvojnásobek normálního zranění. Takže
    sečné zbraně způsobí normální, plné zranění a drtivé způsobí
    dvojnásobné zranění.

    V ADnD je sice více golemů ale jenom tihle se vyskytují v BG (alespoň si to myslim).
    Effiny
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited May 2014
    Když už se tady probírali ti nemrtví tak, to bych měl tak trochu přispět svými znalosti. Ono sice záleží na tom co zrovna čtete, ale to co uvedu jsou takové obecné věci, na kterých většina lidí shoduje.

    U kostlivce je ten problém, že opravdu nemá žádnou inteligenci. Jejich odolnost je závislá na tom, kolik magie mu do těch kostí pustíš, ale větší množství opravdu nemá cenu. K čemu je mágovi kostlivec, který příjde o většinu končetin, ale je v něm hodně magie, takže se na zemi pořád cuká? Hodně lidí si představuje, že nekromaceři ty kostlivce nějak oživují, ale ony jsou to opravdu jen loutky co jsou bez pána úplně k ničemu.

    Něco jiného jsou ale zombie a ghůlové. Pokud tělo opravdu není až příliš shnilé, tak zombie může fungovat sama osobě, aniž by ji někdo ovládal, protože v ní je ještě možné probudit základní instikty (hlááááád). Ovládat 10 kostlivců je docela fuška, ale 10 zombíků je hračka. Bohužel, je trvanlivost zombí značně omezena prostředím. Ghůl je pak taková pokročilá forma zombie, protože má docela slušně fungující oběhový systém a dokonce i nějakou základní inteligenci.

    Golémové jsou ale zase něco jiného. Ti mají něco, čemu by se dneska mohlo říkat virtuální inteligence. Jsou schopni reagovat na určité podměty, ale nemohou se sami rozhodovat, myslet nebo učit. Každý golem bude do slova tak schopný, jak si ho daný mág naprogramuje. Proto jsou to ideální stráže, dáte mu jednoduchý příkaz "nikdo nesmí projít dveřmi" a on bude klidně i staletí nehnutě čekák, jen aby se pokusil zabít každého, kdo se pokusí projít.

    Co se týče těch hlíněných golému, tak by mě taky docela zajímalo, jestli je tím myslen golem z pájeného jílů, nebo něco takového:
    image
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Nový tweet Trenta Ostera o patchi 1.3:

    We are currently finishing up the BG:EE 1.3 revisions. BGII:EE for Android and the massive 1.3 Patch for BGII:EE will follow.
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Maju niekde patch notes na 1.3 (co sa zmeni atd) ?
    Hladal som na fore a nenasiel. Maximalne "Road to 1.3" a testy.
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Southpaw said:

    Maju niekde patch notes na 1.3 (co sa zmeni atd) ?
    Hladal som na fore a nenasiel. Maximalne "Road to 1.3" a testy.

    Zatím ne-e. Už se na to ptalo dost lidí, ale devs zatím žádný seznam ještě neuveřejnili.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    To jsou stále jen ty obecný řečičky s prakticky nulovou informační hodnotou ;)

    K těm zombií - oni sice můžou fungovat sami od sebe, ale problém je v tom, zda je nekromant "živí" magií nebo magií upraví jejich metabolismus. Druhá varianta mi příjde hodně náročná.
    Navíc je tu otázka výdrže, zombie se i v případě upraveného metabolismu začne brzy rozkládat, pokud ji opět neupravujeme magií... Ve finále je tak nekromancie opravdu náročná, ať už co se týče magie tak nároků na mysl nekromanta. Proto pro dobyvačné výpravy doporučuji spíše skřety, orky a podobné :D
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Idaho said:

    To jsou stále jen ty obecný řečičky s prakticky nulovou informační hodnotou ;)

    To jo, ale zdá se mi, že je tu dost lidí, kteří moc nesledují anglické fórum. Tak to sem dávám pro info, aby jim nic neuniklo. Já jsem ráda za každé info o patchi, i to, které mi toho moc neřekne.

    JuliusBorisov
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    To ja tiez, ale sledujem hlavne anglicke forum a nic nebolo. No, snad to bude lepsie ako Trentove Tweety spred viac ako dvoch rokov o tom, ako pokracuje Android a ze su blizko vydaniu. (A to, kedy to vydali dobre vieme).
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Effiny said:

    Já to nemyslel nijak negativně vůči tobě, to je vyloženě komentář jen čistě k obsahu toho jejich sdělení ;)


  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Idaho said:

    Effiny said:

    Já to nemyslel nijak negativně vůči tobě, to je vyloženě komentář jen čistě k obsahu toho jejich sdělení ;)


    Jo, jo. :-) Já sama jsem hodně otrávená z toho, jak se zhoršila komunikace ze strany Beamdogu. Dnes s nostalgií vzpomínám na to nadšení, které panovalo na fóru při testování patche 1.2. Lidi si spokojeně pobrukovali a těšili se na patch. Beamdog aktivně a hlavně viditelně spolupracoval s komunitou. Dneska? Mi to připadá jako ty oldschool westernová městečka kam příjdeš, nikde nikdo, v dálce vyje kojot a na zemi lítá takové to chroští...Hm, hm...
    JuliusBorisov
  • SardoCZSardoCZ Member Posts: 47
    *BOTANICKÁ OFF-TOPIC VSUVKA*
    Tomu chroští se říká "stepní běžec" a většinou se kutálí nebo poletuje jen malá část s vlastními semeny. Jde tak o velice ojedinělý způsob rozmnožování u rostlin.

    Nechci si hrát na chytrého, jen kdyby to někoho zajímalo. Před několika lety jsem hrozně toužil vědět, co to vlastně v těch filmech létá a dalo mi docela práci najít odpověď :-D

    *KONEC BOTANICKÉ OFF-TOPIC VSUVKY*
    Rad_Bbridge
  • PeccaPecca Member Posts: 2,175
    Rozdíl mezi 1.2kou a poslední betou 1.3ky jsou prakticky jen bugfixy. Myslím taky, že se snaží dát do kupy ten multi-player, ale ten nehraju, tak nevím jak moc je (ne)funkční. Hodně se taky kuchtí ladění androidu a jelikož chtějí 1.3ku vydat na všechny platformy zároveň, tak to taky může být to zdržení. A pak je tu (minimálně) jedna featurka, která ještě není ani v betě, ale tak na 90% vím o co jde. Dee ji ale oficiálně neohlásil (nevím proč), takže musím držet jazyk za zuby.
    EffinyJuliusBorisov
  • Lynx29Lynx29 Member Posts: 107
    klidne to sem napis, stejne nikdo z nich neumi cesky :p
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Effiny said:

    Mi to připadá jako ty oldschool westernová městečka kam příjdeš, nikde nikdo, v dálce vyje kojot a na zemi lítá takové to chroští...Hm, hm...

    Tohle přirovnání taky s oblibou používám, ale ve většině případech se setkává pouze s nechápavými pohledy a pohledy typu "proč já se s tím debilem bavím" :D

    Jinak je to zkrátka o tom, že 1.3, potažmo BG1 už nepřinese žádné větši zisky (jen zanedbatelný množstvi si to koupí jen kůli bugfixu) a tudíž se nevyplatí mít na tom tolik lidí. Já osobně to chápu a nevadí mi to, narazil jsem snad na jeden bug (já jsem obecně nenáročnej, teď hraju DOOM :D) + daleko radši budu, když uvidím práci na dalším projektu, třeba IWD :)
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    edited May 2014
    Busted!!! Hahaha! :-D Bengoshi nás totiž vygooglil přes translator. Klidně se podívejte na jeho profil, kde si o tom s ním píšu.
  • Lynx29Lynx29 Member Posts: 107
    nechce se mi verit, ze by to tady tak sledovali, zatim bude neco vic :P
    Idaho said:

    daleko radši budu, když uvidím práci na dalším projektu, třeba IWD :)

    obavam se, ze IWD:EE toho lidem co jiz vlastni IWD nebude mit moc co nabidnout, puvodni audiovizualni zpracovani neni treba nijak zvlast zlepsovat (podobgne jako v BG2), pribeh samotny je mnohem vic linearni a neposkytuje moc prostoru pro vkladani novych veci, pokud tedy pominu pitomosti jako vyssi rozliseni a moznost koleckem zoomovat, tak jedine co prihazi v uvahu je nejake mini dobrodrustvi ve stylu Heart of Winter a to je podle me hodne malo na to abych si tu hru koupil znovu, ale treba me prekvapi


  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    bengoshi said:

    Lynx29 said:

    klidne to sem napis, stejne nikdo z nich neumi cesky :p

    The Great Eye of mine is always watching everyone :)
    Tož, teraz abych ťa povaroval, že translátorek rozhodopádně nězrobí všecičko.
    Big brother can see, but will never fully understand. :)
    EffinyBladesipRad_Bbridge
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Edvin said:

    bengoshi said:

    Lynx29 said:

    klidne to sem napis, stejne nikdo z nich neumi cesky :p

    The Great Eye of mine is always watching everyone :)
    Tož, teraz abych ťa povaroval, že translátorek rozhodopádně nězrobí všecičko.
    Big brother can see, but will never fully understand. :)
    Muehehe, taky mě napadlo, což bychom začááli mluviti v šifcherách. :-D
  • EffinyEffiny Member Posts: 378
    Lynx29 said:

    nechce se mi verit, ze by to tady tak sledovali, zatim bude neco vic :P

    Tak to fakt neznáš Bengoshiho. :-D Je to snad nejaktivnější moderátor na světě.

  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Lynx29 said:

    nechce se mi verit, ze by to tady tak sledovali, zatim bude neco vic :P

    Idaho said:

    daleko radši budu, když uvidím práci na dalším projektu, třeba IWD :)

    obavam se, ze IWD:EE toho lidem co jiz vlastni IWD nebude mit moc co nabidnout, puvodni audiovizualni zpracovani neni treba nijak zvlast zlepsovat (podobgne jako v BG2), pribeh samotny je mnohem vic linearni a neposkytuje moc prostoru pro vkladani novych veci, pokud tedy pominu pitomosti jako vyssi rozliseni a moznost koleckem zoomovat, tak jedine co prihazi v uvahu je nejake mini dobrodrustvi ve stylu Heart of Winter a to je podle me hodne malo na to abych si tu hru koupil znovu, ale treba me prekvapi


    Mno ono už jen to rozlišení je dost, na mém 24 fullhd monitoru je i IWD2 nehratelný. Na to asi existují mody, ale ono i optimalizace a update ras, povolání, pravidel a různých featur (dvě zbraně atd..) je dost. Jinak řečeno - bez EE verze IWD1 hrát nebudu
Sign In or Register to comment.