Skip to content

Fantasy knihy

1235»

Comments

  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Drowove = upiri je velmi velmi dobre popkulturni přirovnání.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Jinak mám FR rád, ale celkově je to velice generické universum, taková vanilla fantasy, která se od tolkienovskeho standardu téměř neliší.
  • tatoktatok Member Posts: 174
    @Edvin
    Wulfgara vyloženě nenávidím, neskutečně nesympatická postava. Catti mi nevadí, Regis je takový nijaký. S oblíbencema opět souhlasím :smile:

    @Southpaw
    Od Gaimana jsem četl povedené Nikdykde, příjemný Hvězdný prach a božské Americké bohy :smile:
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    @Mirak
    To je docela pravda, alespoň co se týče klasických "ras". Ale co se týče různých potvor a dalších stvoření, je podle mě FR velmi bohaté. Není to jen o skřetech, orcích a nemrtvých...
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited August 2016
    Mirak said:

    Drowove = upiri je velmi velmi dobre popkulturni přirovnání.

    Hmm, napadá mě náměť na novou postavu.
    Drowský upír :smiley:
    (A bude mít charisma 18!)

    Alergie na slunko by nabrala úplně jiných rozměrů
    :smile::smile::smile:
    Kokocudaci
  • DudoDudo Member Posts: 361
    edited August 2016
    takze ak by som chcel zacat citat tieto knihy cim by ste mi odporucili zacat? Legenda o Drizztovi - Domovina? a pokracovat druhou castou Vyhnanstvi a tretou Utociste ?
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    @Dudo
    určitě... Oni jsou ty knihy i číslované. Legenda o Drizztovi 1 až 13, poté následuje už nečíslovaná trilogie Lovcovi čepele, poté je nejlepší pokračovat trilogií Žoldáci, poté trilogie Změna, pak povídkovou knihu která má číslo 14, no a teď vychází zatím poslední trilogie Neverwinter z níž je venku první díl Gauntlgrym.

    Vedle toho vyšla trilogie Hvězdný třpit a stíny, který nemá z Drizztem nic společného ale dějově navazuje na knihu číslo 7 - Odkaz. Podle mě velmi povedená trilogie, škoda že je méně populární.

    Dále vyšla trilogie Erevis Cale. Dějově úplně nezávislá. Mě osobně moc nezaujala ale je velmi pěkně hodnocena, takže spíš osobní názor.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    @Dudo

    Jsou dvě možnosti, buď to číst chronologicky a nebo podle data vydání. Chronologicky je tebou navrhovaná varianta. Podle data vydání bys začínal trilogií Planina ledového větru (Magický krystal, Stříbrné prameny, Rubínový klenot) a až potom trilogii Temný elf (Domovina, Vyhnanství Útočiště).

    Chronologická varianta je podle mě lepší pro lidi, kteří o FR nic neví a Drizzta vůbec neznají. Pro ně je tam ten element překvapení, že Drizzt uteče na povrch.

    Pro lidi co už FR znají a ví, že Drizzt je ten hodný drow, který pobíhá po povrchu je podle mě lepší když začnou Planinou ledového větru. Pro tuhle variantu hovoří i to, že v Temném elfovi jsou před každou kapitolou taková Drizztova rozjímání, kde zmiňuje i postavy, které se poprvé objeví až v Planině ledového větru. A je to taky o tom, že třetí segment Drowův odkaz (knihy 7 - 10) přímo navazuje na události z Temného elfa, tudíž ten přechod z Temného elfa do Drowova odkazu je podle mě hladší.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Mno a hlavně planina ledového větru mi příjde celkově stravitelnější a lépe zasytí chuť po "fantasy". Podtemno (tedy jakože úplný začátek) je zcela určitě zajímavé, ale přeci jen nemusí sednout každému - je to cizí prostředí, cizí rasa (i když to se v ději potom ztrácí) a oproti pozdějším, je to taková Drizztova sólovka.

    Erevis Cale není špatný, trochu horší než Drizztův průměr, mě bavil především proto, že je to FR trošilinku jinak a z pohledu jiných "povolání" (shadowdancer)

  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    @Idaho
    Mě u Erevise štvali nejvíc záporáci... Potvory které umí všechno. Velké, silné, rychlé, kouzlící, neviditelné, regenrující se... A snad až na Azrima úplně ploché. A vlastně celou sérii se děje pořád dokola to samé... Někde je dostihnou, trocha akce, zdrhnou... a jedem znovu. U Magadona bych řekl že je velmi nevyužit jeho potenciál. Psionik ještě s jeho původem je super materiál. No a hlavní pointa a motivace celé série je vyloženě debilní.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Jo, nejen prostředím má Planina ledového větru blíž ke hrám jako BG a IWD.
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    Southpaw said:



    A co takhle urban fantasy? (Neil Gaiman, Clive Barker...)

    Z urban fantasy jsem nedávno začal Ilonu Andrews. Její obálky mě vyloženě odrazovaly ale mám za sebou 2 knihy a vlastně to není špatné... Knihy samotné ušly,, zajímavé bude rozplést původ hlavní postavy který zůstává zatím pro mě tajemstvím. Je to odlišné od toho tradičního fantasy a i když to tradiční mám radši, je to fain odbočka.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    No, kluci... nemůžu říct, že by jste mě potěšili :P Koupil jsem si nového Drizzta a je to sice lepší jak díl předchozí a není to vyloženě špatný, ale ani dobrý. Ze začátku se mi líbilo jak salvatore posunul děj vpřed, ale když to udělal podruhé, tak už to bylo na prd. Jsem v půlce a většina stránek je o družině úplně někoho jiného než jsem čekal. Boje už zase přeskakuju, protože ty už podle mě klesli vyloženě na úroveň kraviny. Znovu opakuju - není to špatný, ale taky to není Drizzt a už vůbec to není jeden z těch příjemných fantasy příběhů jako kdysi... Uvidíme až to dočtu, ale jsem spíš zklamán
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    @Idaho - tak vyskousej neco uplne jineho. Pisen ledu a ohne, Malazska kniha mrtvych... cetl jsem ze i Dresden Files (nevim jak se to dabuje do cestiny) je dobre.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @Idaho
    Poslední třetina je nejlepší.
  • KivanKivan Member Posts: 159
    Od Dresdena jsem zatím četl Bouřkovou frontu a vcelku dobré. Určitě nelituju, že jsem knížku otevřel. Jinak jsem nedávno zjistil, že solamnijští rytíři v planární sféře jsou ze světa Dragonlance. ale zatím jsem neobjevil, v jakém vztahu jsou země Dragonlance s Faerunem resp. Torilem.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Kivan said:

    Jinak jsem nedávno zjistil, že solamnijští rytíři v planární sféře jsou ze světa Dragonlance. ale zatím jsem neobjevil, v jakém vztahu jsou země Dragonlance s Faerunem resp. Torilem.

    To se nedávno probíralo v jiným fóru.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Southpaw said:

    @Idaho - tak vyskousej neco uplne jineho. Pisen ledu a ohne, Malazska kniha mrtvych... cetl jsem ze i Dresden Files (nevim jak se to dabuje do cestiny) je dobre.

    Sakra, na Malazskou knihu mrtvých jsem zapomněl, ale Píseň už mám pěkně na hromádce ;)

    Edvin said:

    @Idaho
    Poslední třetina je nejlepší.

    No, to je fajn a i tomu věřím, protože rozehraný to bude dobře, ale to neospravedlńuje ty dvě předchozí třetiny. Mě asi nejvíc vadí, že to je příběh jiné dvojice, která je ještě typově stejná a navíc to začíná tak nějak z ničeho. Radši bych si přečetl o potulování se Bruenorovy družiny než o nějaké elfce u které je znát trochu přemrštěná snaha o napsání nové psotavy s novou zbraní
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited September 2016
    Idaho said:

    Mě asi nejvíc vadí, že to je příběh jiné dvojice, která je ještě typově stejná a navíc to začíná tak nějak z ničeho. Radši bych si přečetl o potulování se Bruenorovy družiny než o nějaké elfce u které je znát trochu přemrštěná snaha o napsání nové psotavy s novou zbraní

    A můžeme mu to vůbec vyčítat, když
    z původních hrdinů už nezůstal naživu prakticky nikdo?

    Už jsme potřebovali nové postavy.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Neříkám, že mu to vyloženě vyčítám, ale sem zklamanej. Koupil jsem si knihu o Drizztovi a on tam víceméně není. Podle mě potřeba těch nových postav nebyla až taková a pokud ano, nebylo nutné aby vytlačili hlavního hrdinu. Však se podívej jak to jde za sebou - Drizzt a spol, nějaká puška která nemá s dějem nic společnýho, kopy-dvojka která nemá s dějem nic společnýho, někdo kdo nemá nic společnýho s ničím, někdo kdo má něco společnýho s tou puškou... Drizzt vlastně v té knize zatím ani není a jede se tam příběh nezávisle na něm či jeho spoečnících. Jediná malá spojnice je to G. Teď se navíc zdá, že je tam další skok v čase. Tohle mi prostě vadí i když je to vcelku pěkně napsaný. Být to jakože kniha která je mimo Drizzta přestože tma vystupuje, tak je to ok, ale takhle...
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Tak jsem to dočetl a ta poslední třetina byla opravdu nejlepší. Celá kniha je, až na souboje, napsaná dobře, ale až těch posledních sto stran tak nějak dává smysl a konečně jsem dostal to co jsem očekával (a víc). Na předposlední straně bych hned objednal další díl. Teď pár dní po dočtení už si tím nejsem jistý. Kromě toho, že poslední stránka byla trochu víc mimo, tak první dvě třetiny ... vlastně taky. Určitě za to můžou velká očekávání a velkej posun dějem, ale mě to přišlo spíš jako vata. Další díly už by měli mít připravenou půdu a té vatovatosti by se tak měli vyhnout, jenže zase na druhou stranu, mě nějak další nových postav nijak netáhnou.
    Edvin
  • SouthpawSouthpaw Member Posts: 2,026
    Kivan said:

    Od Dresdena jsem zatím četl Bouřkovou frontu a vcelku dobré. Určitě nelituju, že jsem knížku otevřel. Jinak jsem nedávno zjistil, že solamnijští rytíři v planární sféře jsou ze světa Dragonlance. ale zatím jsem neobjevil, v jakém vztahu jsou země Dragonlance s Faerunem resp. Torilem.

    Necetl jsi Dragonlance? Celkem dobre fantasy - Draci podzimniho soumraku + Draci zimni noci + Draci jarniho usvitu (zakladni trilogie) je dobre ctivo. Stara klasika, jelikoz to vyslo kolem 1985. Zacina to docela hezky a romanticky a postupem casu pribeh temni (postavy zemrou atd...)

    Pokud vim tak se tam Solamnijsti rytiri objevili protoze Faerun i svet z Dragonlance jsou svety jednoho multiverza a ty obcas prosakuji.
  • Danny_SDanny_S Member Posts: 596
    Právě takový DragonLance a RiftWar Sagu považuji za tu nejlepší fantasy ve své syrové podobě. :-)
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    Ahoj, chtěl bych poprosit nějakého znalce warcraftu... Chtěl bych se začíst do tohoto světa ale nevím po čem sáhnout. Impulzivně jsem si koupil a přečetl Durotana. Pokud řekněme nemám znalost tohoto světa, po čem sáhnout, co číst první a co potom?? Díky za tip.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813

    Ahoj, chtěl bych poprosit nějakého znalce warcraftu... Chtěl bych se začíst do tohoto světa ale nevím po čem sáhnout. Impulzivně jsem si koupil a přečetl Durotana. Pokud řekněme nemám znalost tohoto světa, po čem sáhnout, co číst první a co potom?? Díky za tip.

    Asi tu budou i povolanější, ale zrovna Durotan souvisí čistě s filmovým universem, který se od toho herního značně liší. Knížky se odehrávají v různých obdobích a ne všechny na sebe nutně navazují.

    Vyšlo u nás tohle:

    http://fantomprint.cz/knihy/warcraft

    Jako první vyšla trilogie nenavazujících příběhů:

    Den draka
    Vládce klanů
    Poslední strážce

    Dál taky trilogie Válka prastarých, která se odehrává dlouho před dějem her:

    Studna věčnosti
    Duše démona
    Rozdělení

    To by do začátku mohlo stačit :)

    Jinak ty knížky samozřejmě nejlépe fungují v kombinaci s hrami.
    Kokocudaci
  • BladesipBladesip Member Posts: 199
    edited September 2017
    @Kokocudaci
    Jako fanoušek Warcraftu bych ti osobně nejprve doporučil si zahrát hry Warcraft: Orcs & Humans, Warcraft II: Tides of Darkness + datadisk Warcraft II: Beyond the Dark Portal a Warcraft III: Reign of Chaos + datadisk Frozen Throne. Potom teprve bych se ideálně pouštěl do těch knížek, jelikož většina z nich je v podstatě jen rozvedení těch příběhů a postav z her. Knížky je asi nejlepší pročítat v pořadí, jaké mají uvedené zde: https://www.wowfan.cz/clanek/knihy-warcraft (počínaje knihou Den Draka). :)

    No, a pokud se v tom chceš opravdu pitvat, tak tady mají (téměř) kompletní časovou osu světa Warcraft a tak, jak šli události po sobě, včetně zařazení knížek/komixů podle časové posloupnosti (názvy jsou ale všechny v angličtině). https://www.wowfan.cz/clanek/casova-os-warcraft-literatury
  • KokocudaciKokocudaci Member Posts: 239
    Díky Vám moc, vzhledem k času se hrám věnovat nemůžu, ale Den draka jako první knihu zkusím a uvidíme... ;-)
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Knihy Dobrovský mají do 25.8 akci na vybrané fantasy a sci-fi knihy 1 + 4 zdarma. Ve výběru jsem zahlédl pár, v našich kruzích, známějších knih, žádné extra pecky, ale někoho by to zaujmout mohlo - https://www.knihydobrovsky.cz/akce/knizkodej?currentPage=4&offsetPage=1
Sign In or Register to comment.