Skip to content

IWD:EE - Aktuální čeština

13567

Comments

  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    @tatok
    Když to srovnám s BG2:EE, tak to opravdu zabere jen zlomek práce.
    První verzi bych měl být schopen vytvořit docela rychle.
    tatok
  • CeonCeon Member Posts: 18
    edited October 2014
    Ono v IWD je těch textů ve srovnání s BG (nebo ještě lépe s BG2 :)) docela málo a jsou vcelku jednoduché .. ale zajímá mne, jak to je s cz verzí pro android (BG2EE a IWDEE), protože po tom pokukuje syn a ten v devíti letech ještě nemá EN na té úrovni, aby ho hra s takovým kvantem textu chytla :) Vím, že BGEE ze Steamu/GPlay má přímo volbu cz v sobě, BG2EE ze Steamu se upravila pomocí dialog.tlk (psal jsem si s Christovem), ale jak to funguje na androidí verzi - víte někdo?
    Post edited by Ceon on
  • Lynx29Lynx29 Member Posts: 107
    uz si to nekdo koupil, jak to vypada? ma cenu do toho investovat penize, nebo je to jen IWD ve vetsim rozliseni?
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    No do háje :) Příjdu z práce, omg - 13 emailů, vopruz, ale 13. email byl o IWD a hned mám lepší náladu :) IWD 1 jsem nikdy nehrál, takže pro mě nová hra a neskutečně se těším, jak je to s češtinou poinformuju hned jak se mi to stáhne (a vytvořím si pár postav :D)
  • PeccaPecca Member Posts: 2,174
    Čeština tam není.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Jop, ale to není nic divného.
    Pokud se dobře pamatuju, tak u BG2:EE byla v prvním vydání jenom angličtina.
    Nechám tomu pár dnů, jestli se mi někdo neozve a pak na to upozorním sám.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Au to bolí. Alespoň, že to běží v pohodě
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    když tam nacpu původní češtinu, tak to zas místo novýho obsahu ukaže jen prázdný místo, co?
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Idaho said:

    když tam nacpu původní češtinu, tak to zas místo novýho obsahu ukaže jen prázdný místo, co?

    Za předpokladu, že to vůbec bude fungovat, tak ano.
  • DudoDudo Member Posts: 361
    su alebo budu mody aj pre ICW:EE ?
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Dudo said:

    su alebo budu mody aj pre ICW:EE ?

    Něco málo už se objevilo, ale zatím nic moc.
    Až jich bude alespoň 5, tak pro ně založím samostatnou sekci.
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Hm, napral jsem tam češtinu, ale očividně ne fonty - místo "zdravím" tam mám "zdrav" a podobně, vždy když dojde na znak s diakritikou tak to vynechá zbytek celého slova. Ví někdo, jak tam jednoduše narvat fonty?
  • Hor89Hor89 Member Posts: 118
    edited November 2014
    @Lynx29
    Mám nahráno pár hodin (jen postavy sem vytvářel přes dvě hodiny) a přidání povolání, kitů a kouzel z BG2:EE hru hodně vylepšilo + jsou tam i dva nové kity a prý i pár úplně nových kouzel.
    V tomhle topicu je dobré shrnutí:
    http://forum.baldursgate.com/discussion/34435/what-is-known/p1
    pátý příspěvek z vrchu.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Ehm, objevilo se pár zajímavých skutečností...
    Věděli jste, že Beamdog neměl v plánu českou lokalizaci? :D

    Trochu jsem si postěžoval, prokousal ke správným lidem, dal vědět původním překladatelů, takže nakonec ta čeština bude.
    Stratosj
  • MadokMadok Member Posts: 46
    Já si myslím, že hodně těch popisků povolání apod. při vytváření postavy zkopíruješ z BGEE. Největší práci zabere asi překlad nového obsahu, tj. předměty a kouzla. Naštěstí ty dialogy budou z 95% již přeložené a oproti sérii BG jich je zlomek. Pak asi ještě ty korekce. Přesto budu strašně rád, pokud ta oprášená čeština znovu vyjde!
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Tak ono by víceméně prozatím stačilo dát tam původní češtinu a nový obsah nechat v eng, dokud se na něj nedostane. U BG tomu bylo taky tak
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    V jakém je vůbec stavu původní čeština IWD?
  • IdahoIdaho Member Posts: 608
    Takhle - http://cestiny.idnes.cz/icewind-dale-heart-of-winter-a-trials-of-the-luremaster-p1q-/Hry.aspx?c=A000821_02481_bw-cestiny-hry_bw
    Icewind Dale, Heart of Winter a Trials of the Luremaster
    Je to instalačka, kterou se mi nepodařilo napasovat na EE (ani po použití původního chitin.key)
    Z DVD od CD projektu se dá v pohodě překopírovat dialog.tlk a pak je hra v češtině, bohužel při setkání s háčkem či čárkou usekne hra zbytek slova.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited November 2014
    Brzo to bude v pohodě, už jsem zaslal texty těm správným lidem, kteří mi potvrdili přijetí a pracují na zakomponování češtiny do IWD. Sice se tam oficiálně objeví až s dalším patchem, ale já vám ji tady dám hned, jak mi ji otevřou pro překlad nových textů.
  • Lynx29Lynx29 Member Posts: 107
    Mirak said:

    V jakém je vůbec stavu původní čeština IWD?

    mozna to pro tebe bude prekvapeni, ale tahle hra se v cestine doknce i prodavala...jak tedy asi bude ta cestina vypadat, co myslis? :O
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    No, to nevím, mám koupenou i BG2 v češtině od cd projektu a ta čeština nebyla žádná hitparáda. To, že vyjde lokalizovaná verze nějaké hry fakt automaticky neznamená, že je kvalitní. Takže pokud konkrétní odpověď nemáš, tak radši přestaň chytračit.
    sareth
  • Lynx29Lynx29 Member Posts: 107
    edited November 2014
    cestina od CD projektu do BG2 byla vice nez fajn, napsat, ze to nebyla zadna hitparada, je podle me stejne jako napsat, ze stala za hovno...nemyslis, ze tak trochu zbytecne degradujes praci tehdejsich prekladatelu, nebo by jsi to snad zvlad lepe?
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Na svou dobu to byla kvalitní čeština.

    V té době ale teprve pomalu odrůstaly první generace pořádných angličtnářů a stále ještě víc lidí umělo rusky, než anglicky. Dneska už máme lepší nástroje, kvalitnější slovníky a více zažité znalosti angličtiny. Viděli jste první češtiny od Mrazíka? Ačkoliv dnes je to jedna z největších legend českého překladu a je schopen během krátké chvíle kvalitně přeložit obrovské mnosžtví textů, tak jeho první češtiny nebyly zrovna ukázkové práce.

    Dnes už jsme všichni strašně nároční, protože většina z nás už umí více či méně anglicky, takže vzrostly i nároky na na kvalitu překlad. Pamatuju doby, kdy jsme ještě všichni líbali ruce, za translátorové překlady :D
  • Danny_SDanny_S Member Posts: 596
    Pamatuji si, že někdo na games.tiscali.cz hodil jako první češtinu na Oblivion - a každý se divil, jak to dokázal přeložit tak rychle -, který se stejně pak překládal x měsíců a ten, kdo si to stáhl, tak zjistil, že to někdo jen projel PC Translátorem a hned se na toho FTiPálka snesla vlna hněvu a rozčarování, že kvůli takovému paskvilu stahovali někde kolem 100MB. :-D
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Zapoměl jsi ale dodat, že SPOUSTA lidí tu češtinu používala a byla za ni vděčná :-)
    Což něco svědčí o tom, jak jsme kdysi bývali nenároční.

    Já si na tuhle češtinu pamatuju, dokonce tam byl v intru i český dabing, který neměl chybu:
    "No... jsem král mnoho let... cosi temná síla... sorry ale teď se nechytám..."
    Stratosj
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Lynx29 said:

    cestina od CD projektu do BG2 byla vice nez fajn, napsat, ze to nebyla zadna hitparada, je podle me stejne jako napsat, ze stala za hovno...nemyslis, ze tak trochu zbytecne degradujes praci tehdejsich prekladatelu, nebo by jsi to snad zvlad lepe?

    Takhle, v té době mi bylo 14-15, takže jsem to neřešil a neměl absolutně ponětí, jestli je to správně přeložené nebo ne. Jak tu dobře poukazují ostatní, v té době za ni byl určitě každý vděčný a to včetně mě. Je taky určitě pravda, že překládali v obtížnějších podmínkách, než se dá dneska. Problém těchto původních češtin byl ten, že se do toho s prominutím srali lidi, kteří často neuměli nejen anglicky, ale ani česky.

    Jenže tyhle argumenty z ní prostě kvalitní češtinu nevytvoří, bylo v ní spousta chyb a opět poukazuju na to, že je přece úplně jedno, jestli čeština vyjde pod hlavičkou nějakého českého distributora, protože to z ní automaticky dobrou češtinu taky nedělá! Stejně jako nebývají kvalitní překlady některých seriálů v českých televizích a dokonce zaznamenávám i mizerné titulky v kině. Proto tudíž napadám hlavně tvý tvrzení, kdy se tváříš, že cokoliv co vyjde ofiko v češtině vlastně vůbec nemůže být špatně přeložený.

    A pokud se ptáš čistě hypoteticky, tak ano, byl bych schopen vytvořit mnohem lepší češtinu.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    Dnes už je dost časté, že fanoušci tvoří mnohem kvalitnější češtiny, než jsou ty oficiální.
    Jednak na to mají více času a jednak to dělají, protože je to baví a né protože za to dostanou zaplaceno.

    Co se týká automatické kvality oficiálních češtin, doporučuji přečíst tohle:
    http://www.madukas.cz/clanky/recenze-/jack-keane-the-evil-seed-.html
    Díky bohu, že SeVeN M už zkrachoval.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    Edvin said:


    Jednak na to mají více času a jednak to dělají, protože je to baví a né protože za to dostanou zaplaceno.

    Tohle je imho sluníčkový nesmysl. Existuje spousta dobře placených skvělých překladatelských profesionálů a existují i překladatelé slabší. Pan Podaný třeba sci-fi knížky překládá výborně, kráva Březáková, která překládá Píseň ledu a ohně je pro změnu mistryně ČR v příšerně doslovných překladech a dokáže nekonzistentně překládat jména (a blbě imho) třeba i v rámci jedné knížky.

    Stejně tak je to v amatérské sféře, kde to má pořád dost daleko k tomu, že by se objevovaly kvalitní titulky ke všem aktuálně běžícím seriálů.
  • EdvinEdvin Member, Translator (NDA) Posts: 3,244
    edited November 2014
    Je snadnější hledat chyby v neoficiálních překladech, protože je jich nejméně 100x více, než těch oficiálních.
    Každopádně si myslím, že opravdový fanda, který má přečtené (v originále) všechny knihy zaklínače, odehrané hry a odkoukaný seriál, se do překladu dokáže vcítit mnohem lépe, než někdo, pro koho je to "jen další kniha na překlad".
    Navíc fanoušky netlačí žádné uzávěrky.

    Samozřejmě, že lidé jsou různí a né každý fanda, je dobrý překladatel, ale (jak jsi sám uvedel) né každý překladatel má dobrý cit pro příběh.
  • MiraStastnyMiraStastny Member Posts: 813
    edited November 2014
    No, zrovna tenhle konkrétní příklad až tak neberu, protože Komárek je imho výborný a pečlivý překladatel :) A celkově stejně preferuju profesionalitu před čirým fanouškovstvím. Kombinace obojího je ale mnohdy samozřejmě vítaná a vzhledem k tomu, že Komárek je dvorní překladatel Sapkowského knih, tak si troufám tvrdit, že to i platí.
Sign In or Register to comment.